«Я не радію помилкам Зеленського. Я їх боюся»
Народний депутат від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький – про виклики, які стоять перед українцями
У зимові свята вітчизняні політики не дали повноцінно відпочити своїм виборцям: скандал за скандалом… Що і чому у «верхах» не так? — про це розмова з представником демократичної опозиції, членом парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Миколою Княжицьким.
— Пане Миколо, рік розпочався дражливими політичними новинами, які збурили українців, — від неоднозначного святкового звернення президента з його тезою «какая разніца?», загадковим відпочинком Зеленського в Омані, неадекватною реакцією на трагедію зі збитим літаком в Ірані, «плівками Гончарука», відставкою-невідставкою прем’єра, шаленими зарплатами чиновників та іншими «зашкварами»…
— …І складається враження, що на виборців Зеленського всі ці події не діють. Якби перераховане вами трапилося за президента Порошенка, його уже змішали б з таким брудом, що живого б місця не залишилось. Чому? Порошенко воював з Росією. А значна частина виборців Зеленського мають пострадянське мислення, хочуть «мир за будь-яку ціну», щоб спокійно їздити у Росію, слухати російські пісні і дивитися російське телебачення. Прочитав інтерв’ю Зеленського англомовній ізраїльській газеті, де каже, що «євреям теж було тяжко жити, їх висилали, ніхто з дисидентів-євреїв не міг про це заявити, а от Андрій Сахаров — зміг». Хоча Сахаров — не єврей, у нього російсько-грецьке походження. Радянська влада поширювала чутки про його єврейство, щоб спекулювати на темі антисемітизму. Люди величини президента повинні були б знати таку історію. До того ж Сахаров не мав жодного відношення до України — жив у Москві. Водночас ні Йосифа Зісельса, ні Семена Глузмана, ні багатьох інших справжніх дисидентів-євреїв Зеленський у своєму інтерв’ю не згадує. Навіть у цій темі живе у парадигмі «русского міра». Він — радянська людина. Шокуюче новорічне звернення це підтвердило. Якщо «какаяразніца», яку назву має вулиця, то це може бути й вулиця Сталіна, вулиця Гітлера. Аби асфальт лежав!
— Наскільки точна інформація про те, що в Оман на таємні переговори із президентом України прилітав емісар Путіна Сурков?
— Не знаю, хто саме прилітав в Оман. Але коли президент раптом неофіційно з’являється в іншій країні, а потім каже, що ця поїздка — офіційний візит, хоча зустрічається у готелі із п’ятисортними чиновниками, коли росіяни зливають фотографії у цій країні, і ці фото першою публікує проросійська газета в Україні, очевидно, що Росія причетна до цієї поїздки. Випадковостей у політиці не буває. Суспільство має право знати, що саме там відбувалося.
— Шум навколо оманського турне Зеленського наразі стих. Чи буде якась реакція від опозиції?
— Ми звернулися із запитами у всі компетентні органи. Якщо відповіді не буде, ініціюватимемо створення парламентської слідчої комісії. Вона також вивчатиме обставини трагедії нашого літака в Ірані. Адже ці події відбувалися в один час. Чому після трагедії Україна довго не визнавала, що літак збили іранці? Син мого товариша працює в авіації. У перший же день трагедії він показував фотографії фрагментів нашого літака, де були отвори із вгинами всередину. Кожен військовий фахівець скаже, що це — наслідки влучання бойових елементів ракети. А наше посольство заявляло, що виключає таку версію. Іран в обхід міжнародних санкцій отримує зброю від Росії. Ми не знаємо, чи не російські оператори сиділи за пультами тих установок, з яких ракети летіли у наш літак? Чи не російські інструктори консультували іранців. Іран не хоче віддавати чорні скриньки. Очевидно, є якась додаткова інформація, яку не хочуть розголошувати. Як на мене, вона пов’язана з Росією.
— Секретар РНБОУ Олексій Данілов заявляв, що заяву посольства України в Ірані про те, що наш літак поблизу Тегерана зазнав аварії з технічних причин, санкціонувала українська влада. Мовляв, «це було необхідне рішення, щоб налагодити співпрацю з іранською владою». Водночас глава МЗС Пристайко попросив пробачення за дії дипломатів. Ліва рука не знає, що робить права?
— Така ситуація не тільки у цьому випадку. Пан Пристайко на каналі «Інтер» заявив, що наступна зустріч у нормандському форматі відбудеться, «якщо виконаємо домашнє завдання». Тобто ті умови, які було поставлено Україні. Водночас президент Зеленський заявляє, що жодних умов нам не ставили, ніякого «домашнього завдання» немає. Президент і глава МЗС однієї країни кажуть протилежні речі! У помічника президента з міжнародних питань Андрія Єрмака теж було багато суперечливих заяв. Наприклад, він казав, що Зеленський не міг повернутися до Києва з Оману через закрите небо. Кожен може зайти на відповідні сайти і переконатися, що було у повітряному просторі на момент катастрофи: літаки у той час літали. І літак Медведчука літав, і рейсові борти літали…
— Доводилося не раз чути, що Єрмак може бути засланим козачком від Росії…
— В Україну не треба імплементувати якогось таємного шпигуна, у головах деяких наших громадян так багато «русского міра», що від них можна чекати чого завгодно.
Єрмак закінчив Київський інститут міжнародних відносин. Був юристом, зайнявся кінобізнесом, продюсував художні фільми. Знаю його із цієї сфери, бо у парламенті минулого скликання очолював Комітет з питань культури. Але не знаю Єрмака як фахівця з міжнародних справ. І це найбільше лякає. Він — бізнесмен. Уявімо собі, що до такого бізнесмена приходить заступник глави російського уряду, українець за походженням Дмитро Козак або ж одіозний помічник президента Путіна Владислав Сурков і кажуть: ти нам допомагай, а ми зробимо ще одне «РосУкрЕнерго», домовимося про поставки газу в Україну — і вони ітимуть через твою фірму. І ти, який вчора просив у Міністерства культури України 2 млн грн на зйомки фільму, будеш щодня отримувати 2 млн доларів. А ми про все домовимося — в Україні буде мир. Хіба погано жили до цього? Це з Порошенком було важко домовитися…
Корумпувати значну частину українських політиків, які не мають ідеологічного підґрунтя, ідеологічного бачення розвитку України, не складно.
Наведу ще один приклад. У Верховній Раді створено групу «Довіра», її пов’язують з бізнесменом Андрієм Веревським. У цій групі багато начебто патріотів, у тому числі з Львівщини. Ця група «підголосовує» парламентській більшості, коли тій бракує голосів. Один із підтриманих нею законів — про дозвіл на ведення грального бізнесу. Він узаконює лудоманію (пристрасть до азартних ігор, хворобу, заключна стадія якої — затьмарення свідомості та божевілля). На гральному бізнесі великі корпорації, як правило — російські, витягатимуть з кишень українців мільйони гривень. І депутати «Довіри» за це голосують! Завтра їм скажуть проголосувати за особливий статус Донбасу на постійній основі чи ще щось.
Питання стоїть ширше, аніж чи завербувала Росія когось одного із оточення президента. Питання у тому, чи хочуть українці мати незалежну державу, де українська мова, культура, українські цінності, прозахідний вектор беруть гору. Чи здатні побудувати таку державу?
А візьміть галичанина Андрія Богдана! Він що, теж завербований, коли говорить, що треба російську мову на Донбасі дозволяти як регіональну?
— Чому Зеленський оточив себе настільки дивними людьми? Міг же знайти більш професійні кадри…
— А де? Зрештою, він сам такий. Ви «95 квартал» дивитеся? Це що — високоінтелектуальне шоу? Це і є його оточення. Єрмак товаришував з ним давно. Отримав посаду за принципом особистої довіри. Так само Зеленський знав особисто Бородянського, якого призначили міністром культури. Призначає тих, кого знає особисто. Або тих, кого радять йому близькі люди, яким не може відмовити. Як-от частина українського уряду, яку йому нав’язали.
— Вас не дивує, що після оприлюднення «плівок Гончарука», знаючи вразливий характер президента, прем’єр не змінився?
— Ці плівки розкручували блогери, близькі до Коломойського. Він — підтримка і опора Зеленського. Але також і небезпека для нього. Мета олігарха — повернути кошти, які втратив внаслідок націоналізації «ПриватБанку», а також — не заплатити додаткових коштів. Все це можливо, коли держава буде слабкою. У сильній ніхто не дозволить цього зробити. Але відповідатиме за розвал держави не Коломойський, а Зеленський.
— Те, що Зеленський залишив Гончарука на посаді, оцінюєте як позитивний сигнал?
— З «плівок Гончарука» дізнались, що урядовці шукають доступний спосіб пояснити Зеленському економічну ситуацію на прикладі вартості салату олів’є. Салат олів’є — радянська традиція. Цим усе сказано. Цей уряд є абсолютно не фаховим. Так само, як і Зеленський. Він не здатний керувати країною. Іранська криза це яскраво продемонструвала. Президент добирався до своєї країни 20 годин — і у цей час нікого з вищого керівництва країни у Києві не було! Я не радію помилкам Зеленського. Я їх боюся. Бо не знаю, що буде завтра.
— Журналістів турбують законопроєкти про медіа і протидію дезінформації, які готуються ухвалити у парламенті. Чи можна говорити про те, що Зеленський шукає спосіб приборкати незалежні медіа?
— Він хоче зробити диктатуру. Це проявляється не тільки у цих законах. Візьмемо закон про адмінтерустрій, який відклали. Яка це децентралізація, коли призначений президентом префект може скасувати будь-яке рішення місцевої влади або зняти керівника будь-якого органу місцевого самоврядування і поставити свого представника! Та подати позов до Конституційного Суду, якщо вважатиме, що рішення містять загрози національній безпеці. КС не розглядає рішення про загрози нацбезпеці! Вже це виконати не можна, не кажучи про те, що з Основного Закону хочуть забрати згадки про адмінтерустрій, і Верховна Рада простою більшістю може оголосити «незалежність N-ського району», розширити його межі на всю територію області — без жодних стримувачів.
Або закони про Державне бюро розслідувань, про прокуратуру, де було скасовано конкурсну систему призначень, комісії, які оцінювали фаховість кандидатів. Будується вертикально централізована держава, де всі рішення ухвалює одна особа. Медіа це критикують. Тому усі згадувані закони готують з однією метою — закрити рота незалежним медіа.
Але є один аспект, через який я акуратно ставлюся, скажімо, до законопроєкту про медіа. У зв’язку з гібридною війною Росії маємо небезпеку втручання Кремля у наші внутрішні справи. Тому треба обмежувати все, що пов’язано із впливом країни-агресора. Але водночас повинні зберегти свободу слова в українських медіа. Згаданий законопроєкт з різних причин критикує і «Європейська Солідарність», і наші опоненти — «Опозиційна платформа — За життя». Бо їм дають російські гроші на сайти і телеканали для ведення російської пропаганди, а ці закони можуть поставити їх під заборону. Біда у тому, що цими законами можна закрити як відверто проросійські медіа, так і проукраїнські, які займають патріотичну позицію.
— Із ворожими медіа можна боротися і без згаданих законів…
— Це правда. Ми подали альтернативний законопроєкт про прозорість медіа-власності і медіа-фінансування електронних ЗМІ. Якщо це телеканал, який використовує обмежений державний ресурс, і який є збитковим, то суспільство має знати, хто його фінансує. У себе на сайті вони повинні друкувати назви 10 найбільших рекламодавців. Повинні повідомити громадянам: ось така-то сума нам надійшла від реклами, а ось таку — дотував наш власник такий-то. І тоді російські гроші будуть помітні.
Або взяти прозорість медіа-власності. Люди мають знати, кому належать ці інформаційні ресурси. Але «слуги народу» їх не включили. Зате включили вихолощені процедури заборони пропаганди російських виконавців, які закликали до анексії Криму, підтримували окупацію Донбасу.
— Що мають зробити опозиція і патріотична громадськість, щоб не допустити реваншу та диктатури?
— Переконувати. Часто це вдається. Скажімо, закони, які дозволяли введення особливого статусу N-ського району на постійній основі, Зеленський відкликав саме через те, що «ЄС» били у набат. І через негативну реакцію Заходу. Ми будуємо міжнародну коаліцію, яка підтримує демократію в Україні, і переконуємо людей із партії Зеленського, щоб вони за ці норми не голосували.
— Думаєте, Зеленський вірить, що зможе побудувати в Україні диктатуру?
— А який у нього вихід? Він прийшов до влади на брехні: «знизимо тарифи, піднімемо зарплати, припинимо війну». Зеленський розумів, що швидко зробити це неможливо. А впроваджувати реформи — непопулярно. Якщо не можеш вирішити якусь проблему, треба заборонити медіа, які говорять про цю проблему і критикують тебе, і запустити свої медіа, які цю проблему не помічатимуть, а тебе будуть хвалити.
— Про що свідчить рішення протеже Зеленського — пані Венедіктової — призначити заступником керівника Державного бюро розслідувань адвоката Януковича Олександра Бабікова, який курируватиме розслідування справ Майдану?
— Майдан є символом — на ньому українці вперше вибрали європейський вектор. Все, що робить Зеленський, навіть не він сам, а люди, які навколо нього, має одне завдання — скомпрометувати Революцію гідності. Це — завдання для Росії. Їм треба показати, що Україна — failed state (фейкова держава). Мовляв, те, що відбувалося у 2013−2014 роках — переворот. А якщо це «переворот», якщо «бандити прийшли до влади», виходить, ніякої анексії Криму не було — Путін захистив кримчан і донбасівців, мав рацію. Призначення адвоката Януковича у Державне бюро розслідувань є прямим свідченням того, що Зеленський працює під дудку Росії. Його це влаштовує. А у мене це викликає запитання: чи не влаштовує його роль гауляйтера у малоросійському анклаві Кремля? Буде така псевдокраїна, як Білорусь, сателіт Росії.
— Зеленський розуміє, що такі дії ведуть до знищення Української держави?
— А навіщо вона йому? Предки можновладців із радянським мисленням воювали за те, щоб цієї держави не було. Багато хто з нас виріс у Радянському Союзі. До влади прийшли люди, які не розуміють, для чого українцям високі цивілізаційні цінності. Ось де найбільші виклики!
— Петра Порошенка нині обклали кримінальними провадженнями. Чим це може закінчитися?
— Якщо ігнорувати право, може закінчитися чим завгодно. Але подивіться, які це провадження! Одна справа — через те, що українські військові кораблі пливли в українському морі. Інша — що були підписані Мінські угоди, завдяки чому вдалося зупинити наступ ворога, коли у нас фактично не було армії. Так, ми змушені були йти на компроміси. Вони були жахливими. Але були і важливими — бо зберегли життя тисяч наших воїнів. Ця «передишка» дала змогу збудувати свою армію. Справи проти Порошенка — за те, що боронив Україну. Росія не може йому цього пробачити.