«Це так страшно... Президент терміново повертається до Києва»
Майже добу українці губилися у здогадках, де «загубився» глава держави
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404151/i-2.jpg)
Третій день Різдвяних свят виявився для українців сумним. Президент Зеленський оголосив 9 січня днем жалоби за загиблими в авіакатастрофі, що сталася напередодні з українським літаком у столиці Ірану.
Але спершу про останні новини довкола тегеранської авіакатастрофи. В Україні розглядають чотири (за іншими даними — сім) версії цієї біди. Серед них — ураження повітряного судна зенітною ракетою (на місці начебто знайшли уламки боєприпасів від російського ЗРК «Тор»); теракт на борту літака; несправність двигунів; зіткнення з безпілотником або іншим літальним об’єктом; помилки пілотів. Українські фахівці прибули у Тегеран, щоб з представниками інших країн, чиї громадяни загинули під час фатального рейсу, і місцевою владою розслідувати цю «НП». Водночас у Тегерані заявили, що деяку інформацію на знайдених «чорних скриньках» пошкоджено — отже, всю правду про те, що сталося у небі над Тегераном, навряд чи дізнаємося.
Невдовзі після того, як стало відомо про цю трагедію, на сторінці Зеленського у соцмережах розміщено відповідний пост. Зроблено це було вкрай неоковирно: на фоні свічки пам’яті та тексту співчуття поміщено фото… усміхненого Володимира Зеленського. Це викликало обурення багатьох українців. Як і, м’яко кажучи, дивне повідомлення прес-секретарки глави держави у Facebook: «Це так страшно… Президент терміново повертається до Києва».
Клерки з Банкової зробили ще один ляп, коли готували текст для сайту президента. Із нього випливало, що Зеленський дав доручення генпрокурору відкрити кримінальне провадження за фактом катастрофи «Боїнга», а також наказав створити слідчу комісію із представників силових і профільних відомств. Фахівці, пов’язані з правом, кажуть, що президент не може давати жодних доручень генпрокурору, бо той, згідно із Конституцією, не підпорядкований йому, глава держави та інші органи державної влади не можуть «озадачувати» очільника ГПУ (віднедавна цей орган називається Офісом генпрокурора). А вивчати причини авіакатастроф уповноважений у нас винятково один орган — Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами. Тож доручення президента іншим інстанціям є грубим порушенням «Повітряного кодексу»…
Але не саме ці проколи найбільше привернули увагу людей, які аналізували дії президентської команди у «час Х». Для мільйонів українців залишається загадкою, чому глава держави так довго, аж 18 годин, «терміново» повертався із Оману, де відпочивав, до Києва. Речниця президента Юлія Мендель зранку 8 січня, о 8.32 за київським часом, повідомила, що її шеф терміново вилітає на батьківщину. Зеленський прибув у столицю України лише о 2.37 ночі 9 січня. Де стільки часу пропадав Верховний головнокомандувач країни, коли через конфлікт Ірану і США світ перебував на межі Третьої світової війни? Ніхто досі не дав на це відповіді. Хоча у журналістів є здогадки та підозри.
7 січня, о 17.21 в оманську столицю Маскат, де відпочивав Володимир Зеленський, із Києва прилетів чартерний літак з бортовим номером T7-GEM, яким користується кум Путіна Віктор Медведчук. Через кілька годин, о 00.16, у тому ж Маскаті приземляється чартерний рейс літака Bombardier (9H-VJN) із Москви. Саме цим літаком згодом повернувся в Україну її президент Володимир Зеленський. Експерти кажуть, що година оренди цього комфортабельного борту коштує 8,5−10 тисяч доларів. Відтак політ тривалістю 7,5 год. із Маскати до Києва міг обійтися Зеленському від 63 до 75 тис. доларів (!).
Але найбільша інтрига не у великих грошових сумах і у тому, хто їх платив. Журналісти припускають, що на чартері з Москви в Оман могла прибути кремлівська делегація для якихось таємних переговорів із президентом України. Після завершення цих перемовин членів російської делегації 8 січня, об 11.53, міг повезти додому літак Медведчука під номером T7-GEM. А Володимир Зеленський цього ж дня, о 23.07, полетів до Києва на борту Bombardier (9H-VJN), який перед тим доставляв згадану делегацію із Москви. Таку версію подій подає сайт texty.org.ua із посиланням на програму «Схеми: корупція у деталях». Тобто виникає підозра, що у той час, коли шокована трагедією Україна «шукала» Зеленського, він міг вести багатогодинні переговори з представниками Росії в Омані… Через інформаційну закритість Офісу президента справжньої картини того дня українці не знають.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/01/narada.jpg)
Зате знають, що на терміновій нічній нараді у кабінеті президента, яка відбулася через 15 хвилин після його прильоту з Оману, не було багатьох важливих людей, присутність яких під час «НП» національного масштабу є обов’язковою. Не було голови СБУ Івана Баканова, який, судячи із фото у соцмережах, на Різдво відпочивав у французькому Куршавелі. Не побачили на екстреній нараді у глави держави і його «праву руку» — керівника Офісу президента Андрія Богдана. Хоча той за посадовими обов’язками є ще й головою комітету із розвідки при президентові і повинен координувати дії силових, розвідувальних і правоохоронних органів.