Зелений день календаря
Які можливості і ризики несе у собі нечуваний тріумф «Слуги народу»?
Під час парламентської кампанії у виборчому штабі «Слуги народу» з’явилася примітна декорація — боксерський ринг, на якому уявний «Зе!кандидат» (як збірний образ) протистоїть умовному «старому політику». Тут же — обкатаний на президентських виборах і доповнений під парламентські слоган: «Зробимо їх ще раз!». Судячи із передвиборчих «Зе!прогнозів», «зробити» сподівалися переконливим нокдауном. А вийшов нокаут в один хук, на який не очікували навіть ті, хто давав «слугам» найщедріші бали у турнірній таблиці. Так і проситься на язик фраза з «бородатого» анекдоту про рибалку, «водоплавну» корову і собаку: «А я що, а я що — я сама офігєла!».
«Зе!бренд» усемогутній
Повальне «офігіння» настало не після оголошення результатів екзит-полу (там вибухових сенсацій не було), а коли стали відомі результати на мажоритарних окргах. «Слуга народу» взяла всі 13 округів у Києві. «Зе!кандидат"-весільний фотограф обійшов на окрузі «безвилазного» з ВР мільйонера Богуслаєва. Після 21 року в парламенті мільярдер Жеваго програв висуванцеві від «Слуги народу». В одеському окрузі Ківалова переміг «Зе!кандидат» Леонов. Ексспікера Литвина у його рідному окрузі на Житомирщині потіснив 26-річний «слуга» Костюк. Апогеєм у цих хроніках стали ошелешливі новини з незмінної закарпатської вотчини тріо Балог. В окрузі середущого з братів, Івана, упевнено переміг «Зе!кандидат». Молодший, Павло, — теж у прольоті. До останнього залишалася інтрига з Віктором Балогою, який відставав від «Зе!кандидата» Едгара Токара і лише на фініші вирвав перемогу з відривом у 798 голосів. Проте мандат для Балоги — ще недоконаний факт. Токар оскаржуватиме результати.
Гарячою точкою став округ на Житомирщині, через який дбайливо прокладав собі стежку до парламенту одіозний нардеп Сергій Пашинський. Коли за результатами підрахунку бюлетеневих галочок у лідери вирвався кандидат від «Слуги народу», шкільний учитель В’ячеслав Сігачов, тут такі пристрасті розгулялися, що довелося гелікоптер зі спецпризначенцями зі столиці відправляти — для забезпечення правопорядку у ході підрахунку голосів. Тим часом Пашинський перемістився на третю сходинку, а Сігачова з відривом у кількасот голосів випередив кандидат-самовисуванець Володимир Арешонков (у нинішній ВР представляє фракцію «БПП»).
Спекотно було і на виборчому полі у 118-му, львівському окрузі, де на воротах упевнено «окопався» старший з братів Дубневичів. Пенальті йому забив не футболіст Артем Федецький, якого виставили від «Слуги народу» (за попередніми результатами, у Федецького — «бронза»), а гравчиня «ГОЛОСистої» збірної Галина Васильченко. Визнанню конкурентом її сенсаційного тріумфу передувала заява Святослава Вакарчука про спробу фальсифікацій на користь чинного нардепа-покровителя округу.
Із хроніками з гарячих точок конкурувала хіба що статистика про сенсаційно-масштабне «оЗЕ!ленення» мажоритарки. Коли кількість округів, де, за попередніми результатами, першість вели кандидати від «Слуги народу», сягнула 100, зіниці розширилися не лише у тих, хто тримав кулаки за мінімальний результат «СН», а й у штабних «Зе!стратегів». 80−90 переможних округів — це були найщедріші прогнози, які озвучували у штаб-квартирі «Слуги народу» перед виборами. А тут — такий несподіваний приріст! Але і на 100 округах лічильник не зупинився: продовжував намотувати усе ближче до позначки 130 (зі 199 можливих). Не встояли перед спокусою «Зе!оновлення» навіть виборці у тих округах, які, здавалося, не мали шансів стати зеленими. На Львівщині й Тернопільщині, де на десяток мажоритарних перемог замахнулася «Європейська Солідарність», «Зе!команда» взяла (наразі попередньо) п’ять медалей. Одещина і Харківщина, на мажоритарку в яких серйозні ставки робив «Опоблок» (спираючись на те, що підсоблять Кернес із Трухановим), — 20 з 25 округів «взяла» «Слуга народу». Навіть на Луганщині, розділеній між ексрегіоналами, в одному окрузі переміг «Зе!висуванець». Єдина область з нульовим «Зе!показником» по мажоритарці — Донеччина. Хоча і тут «слуги народу» у більшості округів — хто зі «сріблом», хто з «бронзою».
«Зе!бренд» (вирішальним був він, а не «марковані» ним персонажі) виявився сильнішим не лише за «мандатотворну гречку», а й за боязнь втратити мажоритарного «барина». Хоча декому все ж вдалося «переконати» виборців, що коней-годувальників не варто на переправі змінювати. Тут треба віддати належне «навіювальним» талантам Лєсіка Довгого («зберігся» в окрузі на Кіровоградщині), Олександра Гереги (переміг на рідній Хмельниччині), Антона Яценка (продовжив мандат у «пригрітому» окрузі на Черкащині).
Самі собі коаліція
124 мандати — за списком, 130 — за мажоритарними округами. Це попередній результат «СН» у парламентській гонці. З вірогідністю 99% до «Зе!фракції» приєднаються «УКРОПівці», котрі балотувалися як самовисуванці. Це переможець в окрузі на Львівщині Тарас Батенко та волинські тріумфатори Ігор Палиця й Ірина Констанкевич. У сумі виходить 257 мандатів. Це «чистими», не враховуючи «чужих» самовисуванців, котрі, пройшовши до ВР, потягнуться на «Зе!кастинг» для вступу у фракцію «СН».
Сталося те, від самої згадки про що одні перелякано хрестилися (прогнозуючи страшні сценарії про концентрацію влади в одних руках і новітній аналог КПРС), а інші плювали через ліве плече, щоб не зурочити. Вперше після комуняцької групи 239 (часів ВР І скликання) під парламентським куполом вималювалася однопартійна більшість. Фракція «Слуга народу» = коаліція = можливість сформувати уряд одноосібно, без портфельних торгів з «Батьківщиною» чи «Голосом», яких у «СН» розглядали як потенційних донорів на випадок нестачі голосів для створення коаліції.
На один клопіт у «Слуги народу» поменшало: для роздачі урядових портфелів, як і для вирішення важливого кадрового питання щодо генпрокурора та очільника СБУ, погодження-торгів із «чужими» фракціями не знадобиться. Це дозволить полегшити і пришвидшити згадані процедури. Хоча вагоме «але» все ж залишається — апетити «інвестора-вигодоотримувача» Ігоря Коломойського, не рахуватися з якими у «Зе!команді» і хотіли б, але навряд чи ризикнуть. У травні Коломойський «тягнув» за головного «нафтогазівця» Коболєва у кріслі очільника Кабміну. А там, гляди, затасує у кадрову колоду «у корінь свого» Ігоря Палицю чи ще когось з «К!орбіти». І хай у «Зе!верхах» голови ламають, як викручуватися. Прем’єр з очевидною прив’язкою до Коломойського — це ризик (і не лише репутаційний). Плюс — додаткові запитання від західних партнерів, проігнорувати які, як у випадку з призначенням очільником президентського Офісу Андрія Богдана, не вдасться.
Без шершавостей прем’єріада не обійдеться. Питання лише у тому, як швидко і якою ціною вдасться знайти компромісний варіант. У списку вже засвічених у ЗМІ прізвищ на прем’єрство, крім Коболєва, фігурує ще один «нафтогазівець» Юрій Вітренко, а також заступник виконавчого директора від України у Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован, замглави президентського Офісу з економічних питань Андрій Гончарук, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера та позаштатний радник президента Олег Устенко.
«Спікерський» список коротший. У ньому наразі лише дві позиції: № 1 — очільник партії «Слуга народу» Дмитро Разумков, № 2 — представник президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук. Кому дістануться посади двох заступників у парламентській президії — питання на засипку. Як заявив на «Свободі слова» Разумков, було б коректно віддати посаду віцеспікера опозиції. А оскільки опозицій у майбутній ВР щонайменше дві вимальовується («ЄС» і «Опоплатформа — За життя»), хай, мовляв, розбираються, кого у президію висувати. На запитання, якою буде реакція «СН», якщо у віцеспікери запропонують путінського кума, Разумков зазначив: «Тобто ви вважаєте, що „Європейська Солідарність“ разом із якоюсь ще політсилою запропонують Медведчука? Ну, тоді зможемо на це відповісти й на ефірі, й у Верховній Раді». Схоже на хитру гру «Як рибку з’їсти (читайте: застрахуватися від звинувачень в обділянні парламентської опозиції) й у калюжу не сісти (чи не допустити присутності Медведчука у президії, чи зняти зі себе відповідальність, якщо такий варіант все ж наблизиться до реальності)».
Фінансова шара для Шарія
Понад 40 мандатів (включно з мажоритарними) у медведчуківської «ЗаЖОПи» — катастрофа! Але страшно навіть уявити, на яке «ватно-скрєпне» капище перетворилася би будівля під куполом, якби вибори відбувалися з пониженим, тривідсотковим бар’єром (таким був запропонований депутатам пряник в обмін на скасування мажоритарки, але законопроект не ухвалили). На додачу до «Опоплатформи — За життя» у прохідні ще й «Опоблок» протиснувся б (у нього — 3,03%). До повної караул-колекції тільки «нового обличчя» старих скрєп бракувало б — «Партії Шарія».
Її результат за даними Національного екзит-полу приголомшив. 3,1%! У попередніх даних із Центрвиборчкому зафіксована соціологами цифра «спласла» до 2,23%. Це більше, ніж набрали об’єднані під прапором «Свободи» націоналісти, розкручена «Громадянська позиція» і наразі ще парламентська «Самопоміч». У голові не вкладається! Але за що Шарію треба грамоту виписати, то це за те, що понадкушував голоси в «Опоплатформи» й «Опоблоку» .
Але на цьому заслуги віртуальної «Партії Шарія» закінчуються. І починається неприємне: до наступних парламентських виборів ця відверто проросійська контора отримуватиме гроші з українського бюджету. Подолавши позначку у 2% голосів, вона потрапила до списку політичних сил, які отримуватимуть державне фінансування. Крім п’яти прохідних партій — «Слуги народу», «Опоплатформи — За життя», «Батьківщини», «ЄС» та «Голосу» (їм, до речі, ще й офіційні витрати на виборчу агітацію з держказни компенсують), серед «держутриманців» будуть Радикальна партія Ляшка, «Сила і Честь» Смешка, «Опозиційний блок», «Українська стратегія Гройсмана», «шарійовці» та «Свобода». З понад півмільярда гривень, які наступного року розподілять між переліченою братією (пропорційно до отриманих на виборах результатів і з урахуванням бонусу за дотримання гендерних квот у списках), «Партії Шарія», за підрахунками Руху «ЧЕСНО», перепаде більш як 11 мільйонів.
Без «шаріївщини» у парламенті минулося. Але попереду — місцеві вибори. І в радах, куди «вати» і без того понапихається, ще й «новоскрєповці» Шарія додадуться. І їхній «шабаш» фінансуватиметься не без наших із вами грошей — платників податків.