«Кіборги», зірки і сімейні підряди...
Хто у виборчих списках партій-важковаговиків?
У темпі вальсу — це те, чим були схожі «висувні» з’їзди більшості партій, котрі зібралися штурмувати парламентські висоти на цих виборах. Зльоти нагадували коротку пробіжку, під час якої хтось спромігся лише першу 20-ку списку озвучити, хтось — 10-ку, а хтось — і взагалі тільки коронну п’ятірку. То на кого ж зробили ставку ті, кому, за найсвіжішою соціологією, під силу переступити п’ятивідсотковий виборчий поріг? Розглянемо партійні кадри зблизька.
Як засвідчили результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології (опитування проводили 26 травня — 7 червня), у рейтингу «твердо прохідних» — п’ять партій. Серед тих, хто визначився з вибором, за «Слугу народу» готові проголосувати 48,5%, «Опозиційну платформу — За життя» — 11,8%, оновлений «БПП» — 8,1%, «Батьківщину» — 7,8%, «Голос» — 5,6%.
«Зе!партію» очікувано веде на вибори її очільник Дмитро Разумков. За ним у першій десятці списку — збірна відомих ще з президентської кампанії «Зе!експертів» (включно з представником президента у парламенті Русланом Стефанчуком та керівником виборчого штабу «СН» Олександром Корнієнком), розбавлена «фішечками». Так, під дев’ятим номером у списку балотуватиметься гендиректор телеканалу «1+1» Олександр Ткаченко (перший, але, звісно ж, не єдиний із квоти Коломойського в «СН»). А замикає десятку чемпіон світу з греко-римської боротьби Жан Беленюк. Вище у списку, на четвертій сходинці — відомий волонтер Давид Арахамія.
Якщо нардеп від «Батьківщини» Олена Шкрум отримає «білосердечну» прописку й у наступному парламенті, то на роботу їздитиме у супроводі чоловіка. Тільки засідатиме подружжя у різних фракціях. Дмитро Наталуха (за губернаторства Михайла Саакашвілі очолював одну з райадміністрацій на Одещині) балотується до ВР у «Зе!команді», під № 14. На 15 позицій нижче від нього у списку «СН» — колишня градоначальниця Рави-Руської Ірина Верещук (найпам'ятніший момент в її мерській біографії — звернення до Європарламенту з пропозицією укласти угоду про асоціацію між Євросоюзом та територіальною громадою Рави-Руської; це була реакція-протест на озвучене Азаровим рішення про непідписання Асоціації з ЄС, яке спровокувало початок Євромайдану).
В «Опоплатформі — За життя» зекономили на ахметовській квоті. Вона автоматично обнулилася, коли перемовини про спільний похід на вибори двох уламків «Опоблоку» закінчилися пшиком. Відсотки «Ге-збірної» (під трухановським брендом «Довіряй справам»), до якої причалили «позажиттєві опоблоківці», ще не заміряли. Збірна ж Медведчука-Рабіновича-Бойка не попускається другої сходинки у партрейтингах. Крім озвучених персонажів, у першій десятці «ЗаЖОПи» прописалися також Наталія Королевська, Сергій Льовочкін, Нестор Шуфрич, Тарас Козак («паперовий» власник освоєних Медведчуком телеканалів «112» та NewsOne). Після затяжної паузи з футбольним акцентом вирішив повернутися у політику Григорій Суркіс. Намічається й інше повернення — одіозного Рената Кузьміна, який за президентства Януковича був першим замом генпрокурора, а у 2014-му зробив ноги з України. Ось тільки не зрозуміло, як виборчий квиток для Кузьміна збираються конвертувати хоча б у кандидатське посвідчення, якщо проживання в Україні упродовж останніх п’яти років — обов’язкова умова для реєстрації у ЦВК. Але навіть не це стало головним сюрпризом від «ЗаЖОПи». Головний — Ілля Кива (ексрадник і людина міністра Авакова), який несподівано опинився в обоймі чужої партії, швиденько попрощавшись зі своєю, «прихватизованою» Соцпартією.
До оновленої назви — оновлені кадри. У списку партії Порошенка — мікс нових облич і старої, перевіреної обойми. За очільником «ЄС» у топтрійці розмістилися спікер Андрій Парубій (на минулих виборах балотувався від «Народного фронту») та перша віцеспікерка Ірина Геращенко. Далі у списку — колишній командувач сил АТО, генерал-лейтенант Михайло Забродський та волонтерка, «голос львівського Євромайдану» Софія Федина. У другій п’ятірці — нардеп Мустафа Джемілєв, доброволиця, командир медбатальйону «Госпітальєри» Яна Зінкевич, ексочільник Львівщини Олег Синютка, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз (один із тих, кого вдалося звільнити з російської неволі) та віцепрем’єрка Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Це всі прізвища, якими обмежилися на «висувному» з’їзді «ЄС». Решту пообіцяли оприлюднити пізніше. Коли верстався номер, повного списку ще не засвітили. Тож звірити неофіційну інформацію про можливу появу під прапором «ЄС» певних персонажів (зокрема, нардепів з «Народного фронту» Тетяни Чорновол, Вікторії Сюмар, Андрія Левуса, Сергія Висоцького, Миколи Величковича) було ні з чим.
У «Батьківщини» презентаційний список був ще коротшим — лише перша п’ятірка. № 1 — зрозуміло, хто. Далі у збірній — примкнулі до Тимошенко «поводирі» «Основи» та «Справедливості» Сергій Тарута і Валентин Наливайченко. Зважаючи на «плінтусні» рейтинги, обом довелося відкласти власні партамбіції у коробочку та скористатися давніми контактами з Тимошенко. Замикають топ незмінний рупор «Батьківщини» Сергій Соболєв та нардеп Олена Кондратюк (мабуть, вагому роль у її потраплянні до прохідної частини «білосердечного» списку відіграють подружні узи з Олександром Богуцьким, який, будучи гендиректором телеканалу ICTV, у грудні минулого року став ще й президентом медіа-холдингу Віктора Пінчука StarLightMedia).
Серед солістів у виборчому «хорі» Святослава Вакарчука є і колишні урядовці, й активісти-антикорупціонери. № 2 після фронтмена у списку — керівниця виборчого штабу «Голосу» Юлія Клименко, яка в уряді Яценюка працювала заступницею міністра економрозвитку і торгівлі. На 10-й сходинці — Ольга Стефанишина, яка минулого тижня написала заяву про звільнення з посади замміністра охорони здоров’я. Під четвертим номером — радник прем’єра Ярослав Железняк. За ним — Олександра Устінова, яка до лютого нинішнього року входила до складу правління Центру протидії корупції (інша експредставниця ЦПК, Анастасія Красносільська, балотуватиметься до ВР восьмим номером у списку «Слуги народу»). На сьомій сходинці — Ярослав Юрчишин, який до участі у парламентській кампанії був головою правління Transparency International Ukraine.
У «першодесятниках» «Голосу» також ексзаступниця Михайла Саакашвілі (у час його губернаторства) Соломія Бобровська та відомий журналіст Сергій Рахманін. Під № 14 та № 20 у списку — «кіборги» Роман Костенко й Андрій Шараcкін. Під 30-им — шоумен Сергій Притула. Ще одним депутатським значком може поповнитися сімейна колекція Ключковських: донька нардепа кількох попередніх скликань Юрія Ключковського Ярина (спеціаліст з комунікацій) балотується 32-им номером у списку партії Вакарчука.