Із золотом на шиї та кинджалом у булаві…
Чим запам’яталися інавгурації президентів України
30 квітня Центральна виборча комісія нарешті озвучила офіційні підсумки президентських виборів. Залишилося дочекатися, коли результати опублікують у «Голосі України» та «Урядовому кур’єрі» (обов'язкова процедура для їх «узаконення»), а далі — ухваленої у Верховній Раді постанови про дату і час інавгурації шостого президента України. Парламент має визначитися до кінця травня, аби вкластися у відведений законом «інавгураційний» термін (складення присяги новообраним президентом має відбутися до 3 червня включно). Поки офіційного рішення немає, азарт підігрівають букмекерські контори. Пропонують робити ставки не на дату, а на місце проведення інавгурації Володимира Зеленського. Варіанти — від Верховної Ради до «Олімпійського». Досі в історії українських президентів був лише один випадок, коли новообраний глава держави присягав не на урочистому засіданні ВР, а поза стінами парламенту. «ВЗ» пропонує читачам згадати, як відбувалися «посвяти» у президенти — від Леоніда Кравчука до Петра Порошенка.
Із радянською Конституцією і без президентського крісла
Інавгурацію першого президента України Леоніда Кравчука готували поспіхом (урочистості відбулися вже на четвертий день після виборів — 5 грудня 1991 року) і за принципом солянки. У депутатському «оргкомітеті» старалися привнести у сценарій якомога більше підкреслено державницького. Але без ноток радянщини все ж не обійшлося — починаючи від ще «червоної» Конституції, на якій присягав Леонід Макарович, і закінчуючи вітальними виступами з парламентської трибуни представників пролетаріату та інтелігенції.
Присягу (її текст відрізнявся від того, який згодом виголошуватимуть усі наступні президенти України) Кравчук промовляв без підглядання у папірець. Праву руку тримав на серці, ліву — на оформленому твердою палітуркою тексті Акта проголошення Незалежності України та на Конституції УРСР у редакції 1978 року. Основний Закон незалежної України Верховна Рада ухвалить лише через п’ять років, тож вибору не було. Щоправда, «червону» Конституцію на церемонії «нейтралізували» Пересопницьким Євангелієм (ініціатором був тодішній нардеп Роман Лубківський).
Відкривали «інавгураційне» засідання ВР «Молитвою за Україну» («Боже великий, єдиний, нам Україну храни…») у виконанні хору імені Верьовки. Закриття ж відбулося вже під гімн, який на той час ще не був офіційно затверджений як державний.
Президентський статус Кравчук отримав, а ось про спецкрісло для Гаранта у Верховній Раді організатори інавгурації не подумали. Президент не розгубився: після урочистостей зайняв своє вже насиджене місце у парламентській президії (до обрання президентом Кравчук був головою ВР). Та й зі спікерським кабінетом не одразу попрощався, попри те, що парламент уже встиг обрати нового голову. На Банкову (президентський офіс вирішили облаштувати у будів
Палацовий «переворот» Кучми
Перша заміна господаря головного кабінету на Банковій відбулася достроково. На позачергових президентських виборах переміг Леонід Кучма. З датою його «посвячення» теж не затягували: церемонія відбулася на дев’ятий день після голосування у другому турі — 19 липня 1994 року.
Організаційно тодішня інавгурація Кучми мало чим відрізнялася від інавгурації Кравчука. Хіба що присягу
Першого президента серед присутніх у сесійній залі ВР не було. Він зустрівся зі своїм наступником вже після парламентської «паради»: символічним актом передачі президентської влади стало рукостискання двох Леонідів на ґанку перед Маріїнським палацом.
Друга інавгурація Кучми (30 листопада 1999 року) відбувалася з помпезностями — у під зав’язку заповненому палаці «Україна». Зміну декорацій з парламентської зали на «палацові» Кучма пояснював тим, що хоче запросити більше гостей, ніж може вмістити будівля під куполом. Але істинна причина була в іншому. Конфлікт між президентом та парламентом загострювався, ліва опозиція вирішила бойкотувати інавгурацію, тож на Банковій вдалися до «палацового» сценарію, аби парадну картину не зіпсували кадри з напівпорожньої сесійної зали Верховної Ради.
Заклопотані були не лише організатори церемонії, а й ювеліри, які отримали термінове замовлення на виготовлення президентських клейнодів — золотого колара, гербової печатки та булави. З останньою пов’язують зовсім не президентську історію. Подейкують, що змайстрували булаву як подарунок для кримінального авторитета. Не просто так всередині її руків’я захований стилет (аби оголити сталевий кинджал, потрібно натиснути замасковану смарагдом кнопку). Але, коли надійшло невідкладне замовлення на президентські клейноди для інавгурації Кучми, булаву довелося «перепрофілювати», щоб у терміни вкластися.
Отримав «цеу» і Нацбанк — організувати до церемонії партію срібних пам’ятних медалей з присвятою інавгурації. Їх вручали запрошеним на урочистості гостям. Продовження бенкету відбувалося у Маріїнці. Тут гостей частували борщем та варениками з різноманітними начинками.
З парламенту на Майдан
Третій президент Віктор Ющенко у день своєї інавгурації з’явився на червоній доріжці перед парламентом у супроводі дружини. На урочистості у ВР (23 січня 2005 року) прибули обидва його попередники — і Кравчук, і Кучма. Серед іноземних гостей були не лише офіційні делегації, а й поважні «екси» — як колишні президенти Чехії та Польщі Вацлав Гавел і Лех Валенса, екс-держсекретар США Колін Пауелл.
Наче під диктовку тодішнього спікера Володимира Литвина, який, оголошуючи відкриття урочистого засідання Ради, зробив неправильний наголос у слові «урочистий», помилку дружно повторювали і голова Центрвиборчкому, й очільник Конституційного Суду, і сам Ющенко. В їхньому виконанні звучало «урОчисте», «урОчисто».
Склавши присягу, Віктор Андрійович перехрестився і поцілував Конституцію та Пересопницьке Євангеліє. Те ж зробив і з булавою. Добре хоч до президентського посвідчення губами не приклався, а одразу ж сховав у внутрішню кишеню піджака.
Друга частина інавгурації проходила на Майдані, помаранчеві барви якого (від прапорів до символічних стрічок, шарфів та краваток) нагадували про буремні події, у фіналі яких президентські вибори в Україні вперше відбувалися у три тури: обурені фальсифікаціями українці стали на захист свого вибору.
На сцену Майдану Віктор Ющенко вийшов з дружиною, дітьми та онуками. Своє звернення до народу закінчив гаслом «Слава Україні!». Щоправда, тоді воно ще не було настільки звичним, як нині, тож багатотисячне «Героям слава!» у відповідь Майданом не прокотилося. Люди просто скандували «Ющенко!», поки президент відпускав з рук у небо білого голуба з пов’язаною на лапку помаранчевою стрічкою.
«ВиДВЕРІння» Януковича
Через п’ять років, 25 лютого 2010-го, Віктор Янукович, чиїй «ківаловській» перемозі завадив перший Майдан, таки отримав президентську булаву. З настановами і молитвою Московського патріарха Кіріла, який спеціально прибув до Києва, аби провести молебень, а точніше — прийняти чолобитну від Януковича у Києво-Печерській лаврі.
Отримавши благословення від головного путінського попа, «проФФесор» поїхав складати присягу у Верховній Раді. Але вже на порозі будівлі під куполом оконфузився: просто перед його носом почали зачинятися масивні вхідні двері (знак, одначе!). Ситуацію довелося рятувати почесним вартовим, які кинулися відчиняти перед Януковичем вхід у парламентську «світлицю».
Далі на «кірілопомазаного» чекало те, чого перед своєю другою інавгурацією так боявся Кучма, — величезна «залисина» у сесійній залі. Численна фракція БЮТ у повному складі бойкотувала інавгураційне засідання ВР (демонструючи своє «фе» переможцю виборів, який у другому турі обійшов Юлію Тимошенко на 3,5%). Не з’явився на урочистостях і Кравчук (мабуть, теж на знак солідарності з Тимошенко, довіреною особою якої був на тодішніх президентських перегонах). З президентів-попередників був лише Кучма. Ющенко зустрівся з Януковичем вже після інавгурації — у робочому кабінеті на Банковій. Передавши «віртуальні ключі», попрощався словами: «Вікторе Федоровичу, Україна — понад усе». Ось тільки «проФФесор» так розпорядився тією настановою, що через чотири роки втікав з країни — з прокльонами і заплямованими кров’ю руками.
І президентом став, і дідом
На урочистостях під куполом з нагоди інавгурації п’ятого президента України було стільки гостей, що навіть для журналістів місця не знайшлося. Лише іноземних делегацій — півсотні. Президент Білорусі Олександр Лукашенко приїхав із молодшим спадкоємцем. Серед запрошених були колишні очільники Польщі і Грузії Олександр Кваснєвський та Михайло Саакашвілі. Приїхали і рідні Порошенка — батько, дружина, молодший син Михайло. У старшого сина, Олексія, була інша невідкладна справа — у пологовому будинку (вже на прийомі у Мистецькому арсеналі президент сповістив, що у день інавгурації вперше став дідусем).
На урочистому засіданні ВР минулося без ляпів і казусів. Але перед цим неприємність таки трапилася. Коли Порошенко йшов до ВР червоною доріжкою, караульному з почесної варти стало погано (чи то перехвилювався, чи спека далася взнаки). Хлопець впустив зброю і почав падати. Хтось угледів у цьому знак. Точніше — різні знаки. Одні трактували те, що сталося, як провидіння, що за президентства Порошенка закінчиться війна. Інші — з точністю до навпаки: падіння солдата, казали, нічого хорошого не віщує.
Вже після інавгурації, виходячи з парламенту, Порошенко підійшов до вартового на вході — запитати про його самопочуття. Але виявилося, що це був інший караульний (хлопця, який знепритомнів, замінили).