Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Закон про мову ухвалено!

278 нардепів проголосували «ЗА». Екс-регіонали готують реванш

«У Чистий четвер продовжуємо очищати Україну!». Такими словами директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович привітав ухвалення 25 квітня у Верховній Раді Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Невідкладно підписати цей закон пообіцяв президент Петро Порошенко.

Воістину державної ваги документ підтримали 278 членів парламенту. З при­сутніх у сесійній залі нардепів 38 висловилися проти. Серед них — ті, кого називають «п'ятою колоною» Кремля. А саме — не­давні кандидати у президенти Юрій Бойко, Олександр Вілкул, Євгеній Мураєв, а також поза­фракційний Сергій Льовочкін, практично вся фракція «Опо­зиційного блоку», включаючи Вадима Новинського, Михай­ла Добкіна, Нестора Шуфрича, Сергія Ківалова, Наталію Коро­левську, Михайла Папієва, Тетя­ну Бахтєєву, Юлію Льовочкіну. А також львів’янина Тараса Коза­ка.

Законопроект розглядали з 28 лютого. Перед другим читанням у нього внесли 2082 поправки. Урешті-решт з ними визначили­ся. Стимулювала депутатів до по­зитивного голосування велелюд­на акція під стінами парламенту.

Закон поширює функціо­нування державної мови на всі сфери життя у нашій країні, за­хищає її. Українською мають вільно розмовляти усі держав­ні посадовці, чиновники, депу­тати, представники органів міс­цевого самоврядування, судді, прокурори, поліцейські, адво­кати, викладачі, медичні праців­ники, представники інших сфер послуг, зокрема транспорту, торгівлі, побуту. Українську ма­ють обов’язково вживати при наданні освіти, у комп’ютерних програмах, кіновиробництві, книгодрукуванні, у театрах, на телебаченні, радіо, у ЗМІ, на ін­тернет-сайтах, у рекламі.

Тим, хто не володіє україн­ською мовою, створюватимуть умови для її вивчення. Водночас представників нацменшин по­ряд з українською навчатимуть рідною мовою.

Ухваленим законом парла­мент захистив українську мову від наруги, зневажання. При Ка­бінеті Міністрів введено поса­ду Уповноваженого із захисту української мови. Чиновників, які на робочому місці не корис­туватимуться державною мо­вою, штрафуватимуть. А за об­разу української передбачено кримінальну відповідальність — манкурти можуть провести за ґратами до трьох років. А якщо хтось спробує ввести іншу офі­ційну мову, це буде розцінено як спробу повалити конституцій­ний лад. Винуватцю загрожува­тиме до 10 років в’язниці.

Ухвалення Закону про україн­ську мову зміцнює основи нашої держави, її суверенітет. Соці­альні мережі переповнені відгу­ками на цю подію. Є серед оцінок і злобні, агресивні — від тих, кому Україна і все українське поперек горла… Я ж із потоку цих вражень виберу і процитую мовою оригі­налу коментар одеського бізнес­мена Лариси Єршової: «Спасибо тебе, Господи! Я, русскоязычная, а точнее, „одесскоязычная“, без­мерно рада принятию Закона о государственном языке в Украи­не! Слава Украине!».

А тим часом…

П’ята колона ставить підніжку

Володимир Зеленський, обраний 21 квітня новим президентом України, прохолодно відреагував на ухва­лений парламентом закон про українську мову. Прес-служба Зеленського розповсюдила заяву, в якій, зокре­ма, йдеться:

«Після мого вступу на посаду президента буде зробле­ний ретельний аналіз цього закону, щоб пересвідчитися, що в ньому дотримані всі конституційні права та інтереси всіх громадян України. За підсумками аналізу реагувати­му відповідно до конституційних повноважень президен­та України i в інтересах громадян… Закон був ухвалений без попереднього достатньо широкого обговорення із гро­мадськістю. До проекту закону було внесено понад 2 тися­чі поправок, що свідчить про відсутність згоди щодо окре­мих його положень навіть у Верховній Раді. Сьогодні важко спрогнозувати наслідки ухвалення цього закону — остаточ­ний його текст, з урахуванням усіх поправок, наразі недо­ступний».

Водночас народний депутат від «Опоблоку» Олександр Вілкул заявив, що разом з Вадимом Новинським вніс у парламент проект постанови Верховної Ради, яка блокує підписання закону з боку спікера Верховної Ради Андрія Парубія і президента Петра Порошенка. Тож цей закон, за словами Вілкула, не може набути чинності. Ще один про­російський політик Юрій Бойко обіцяє оскаржити мовний закон у Конституційному Суді.