Закон про мову ухвалено!
278 нардепів проголосували «ЗА». Екс-регіонали готують реванш
«У Чистий четвер продовжуємо очищати Україну!». Такими словами директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович привітав ухвалення 25 квітня у Верховній Раді Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Невідкладно підписати цей закон пообіцяв президент Петро Порошенко.
Воістину державної ваги документ підтримали 278 членів парламенту. З присутніх у сесійній залі нардепів 38 висловилися проти. Серед них — ті, кого називають «п'ятою колоною» Кремля. А саме — недавні кандидати у президенти Юрій Бойко, Олександр Вілкул, Євгеній Мураєв, а також позафракційний Сергій Льовочкін, практично вся фракція «Опозиційного блоку», включаючи Вадима Новинського, Михайла Добкіна, Нестора Шуфрича, Сергія Ківалова, Наталію Королевську, Михайла Папієва, Тетяну Бахтєєву, Юлію Льовочкіну. А також львів’янина Тараса Козака.
Законопроект розглядали з 28 лютого. Перед другим читанням у нього внесли 2082 поправки. Урешті-решт з ними визначилися. Стимулювала депутатів до позитивного голосування велелюдна акція під стінами парламенту.
Закон поширює функціонування державної мови на всі сфери життя у нашій країні, захищає її. Українською мають вільно розмовляти усі державні посадовці, чиновники, депутати, представники органів місцевого самоврядування, судді, прокурори, поліцейські, адвокати, викладачі, медичні працівники, представники інших сфер послуг, зокрема транспорту, торгівлі, побуту. Українську мають обов’язково вживати при наданні освіти, у комп’ютерних програмах, кіновиробництві, книгодрукуванні, у театрах, на телебаченні, радіо, у ЗМІ, на інтернет-сайтах, у рекламі.
Тим, хто не володіє українською мовою, створюватимуть умови для її вивчення. Водночас представників нацменшин поряд з українською навчатимуть рідною мовою.
Ухваленим законом парламент захистив українську мову від наруги, зневажання. При Кабінеті Міністрів введено посаду Уповноваженого із захисту української мови. Чиновників, які на робочому місці не користуватимуться державною мовою, штрафуватимуть. А за образу української передбачено кримінальну відповідальність — манкурти можуть провести за ґратами до трьох років. А якщо хтось спробує ввести іншу офіційну мову, це буде розцінено як спробу повалити конституційний лад. Винуватцю загрожуватиме до 10 років в’язниці.
Ухвалення Закону про українську мову зміцнює основи нашої держави, її суверенітет. Соціальні мережі переповнені відгуками на цю подію. Є серед оцінок і злобні, агресивні — від тих, кому Україна і все українське поперек горла… Я ж із потоку цих вражень виберу і процитую мовою оригіналу коментар одеського бізнесмена Лариси Єршової: «Спасибо тебе, Господи! Я, русскоязычная, а точнее, „одесскоязычная“, безмерно рада принятию Закона о государственном языке в Украине! Слава Украине!».
А тим часом…
П’ята колона ставить підніжку
Володимир Зеленський, обраний 21 квітня новим президентом України, прохолодно відреагував на ухвалений парламентом закон про українську мову. Прес-служба Зеленського розповсюдила заяву, в якій, зокрема, йдеться:
«Після мого вступу на посаду президента буде зроблений ретельний аналіз цього закону, щоб пересвідчитися, що в ньому дотримані всі конституційні права та інтереси всіх громадян України. За підсумками аналізу реагуватиму відповідно до конституційних повноважень президента України i в інтересах громадян… Закон був ухвалений без попереднього достатньо широкого обговорення із громадськістю. До проекту закону було внесено понад 2 тисячі поправок, що свідчить про відсутність згоди щодо окремих його положень навіть у Верховній Раді. Сьогодні важко спрогнозувати наслідки ухвалення цього закону — остаточний його текст, з урахуванням усіх поправок, наразі недоступний».
Водночас народний депутат від «Опоблоку» Олександр Вілкул заявив, що разом з Вадимом Новинським вніс у парламент проект постанови Верховної Ради, яка блокує підписання закону з боку спікера Верховної Ради Андрія Парубія і президента Петра Порошенка. Тож цей закон, за словами Вілкула, не може набути чинності. Ще один проросійський політик Юрій Бойко обіцяє оскаржити мовний закон у Конституційному Суді.