«Запитання про приєднання Галичини до Польщі смердить російською пропагандою…»
Хто стоїть за скандальним соцопитуванням КМІСу на замовлення газети «Дзеркало тижня»?
Управління Служби безпеки України у Львівській області проводить перевірку за фактом поширення у мережі Інтернет провокаційного «опитування». У ньому йдеться про «перспективи Галичини» — у вигляді «окремої незалежної держави» чи «приєднання до іншої держави».
ТАКА АНКЕТА з’явилася у мережі «Фейсбук». Автор посту написала, що зустріла у центрі Львова жіночку, яка проводила таке соціологічне опитування… Головний виконавець анкетування — Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Ось кілька запитань, які містяться у цій анкеті: «В Україні завершилися президентські вибори. Якою ви бачите долю Галичини (Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська області)?». Серед варіантів відповідей, зокрема, є таке: «Галичина повинна стати окремою незалежною державою, що включає у себе Львівську, Івано-Франківську і Тернопільську області». Або «Галичина повинна приєднатися до Польщі»… Як це розуміти?! Хіба такі провокативні запитання не є ознаками сепаратизму та намаганням розколоти країну? Хіба поширення такого опитування не є елементом ворожої пропаганди?
Політичний оглядач Андрій Вихопень повідомив на своїй сторінці у «Фейсбуці»: «До мене зателефонувала знайома, яка волонтерить у соціології, і зачитала запитання… Я не повірив своїм вухам, коли дізнався, що це замовлення КМІСу. Це ж професійна соціологічна група, яка проводить анкетування лише за грубі гроші. Відповідно, хтось ці гроші КМІСу заплатив».
Директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто пояснив: «Дослідження, про яке йдеться, проведено на замовлення тижневика „Дзеркало тижня“ (головний редактор — Юлія Мостова, дружина екс-кандидата у президенти Анатолія Гриценка. — Авт.). І має на меті якраз виявлення поширення сепаратизму у Західній Україні. Виявлення реальної ситуації може допомогти боротися з цим явищем (якщо воно існує). Аналогічне наше дослідження на замовлення „Дзеркала тижня“ у східних областях у квітні 2014 р., за оцінками деяких експертів, сприяло провалу проекту „Новоросії“. Щоб вивчати прояви тих чи інших негативних явищ, зокрема сепаратизму, маємо задавати запитання щодо сепаратистських настроїв, з якими людина може погодитися чи не погодитися. Це не заклики і не пропозиція, а запитання. Яким чином можемо дізнатися про розповсюдженість сепаратистських настроїв, якщо не будемо задавати таких запитань? Якщо заборонити такого роду запитання, то ми не зможемо вивчати жодних негативних явищ у суспільстві. Мені здається, такі дослідження найбільш корисні якраз СБУ, і СБУ має замовляти такі дослідження, а не боротися з ними…» (?! — Авт.).
«Запитання про приєднання регіону до Польщі смердить російською пропагандою, — каже Роман Головенко з Інституту масової інформації, керівник правових проектів. — Такі пропозиції регулярно лунають від російських пропагандистів Але це абсолютно безпідставний сценарій. Він ніколи не спливає у жодній дискусії галичан між собою. Чому так — не важко зрозуміти, знаючи історію України ХХ століття й етнічний склад трьох областей Галичини на даний момент. Після Другої світової війни СРСР і комуністична Польща провели обмін населенням, депортувавши майже усіх поляків з території, яка зараз є українською, до Польщі. А більшість українців зі східних регіонів Польщі — до УРСР. Унаслідок цього поляків у Галичині практично немає, зі всіх моїх галицьких знайомих таких аж одна родина. Тому приєднувати Галичину можна однаково безуспішно що до Польщі, що до Румунії, що до Мадярщини».
Журналіст «ВЗ» спробувала отримати живий коментар у головних фігурантів цієї скандальної історії. У приймальні директора Київського міжнародного інституту соціології сказали, що «керівник у відрядженні за кордоном». А у приймальній «Дзеркала тижня» мені заявили, що у них «здача номера і усі зайняті»…
Тим часом СБУ проводить слідчі дії. За інформацією спецслужб, відповідно до попередніх експертних висновків, вказане «опитування» містить окремі ознаки складу злочину, передбаченого статтею 110 Кримінального кодексу України. Зокрема, публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до посягання на територіальну цілісність і недоторканість України.
СБУ вживає заходів для встановлення усіх причетних до організації вказаної провокації та притягнення їх до відповідальності відповідно до чинного законодавства. «З урахуванням набутого спецслужбою досвіду виявлення і блокування фактів діяльності російських спецслужб проти України, у т. ч. спрямованої на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації у нашій державі, закликаємо мешканців регіону не піддаватись на провокації та не сприяти публічному поширенню вказаного „опитування“, який є очевидним елементом ворожої пропаганди», — йдеться у повідомленні СБУ.