«Був зворушений, побачивши, як жінка, котру за день до виборів підкосив інсульт, намагалася проголосувати…»
Враження від 31 березня представника діаспори, віце-президента Світового конгресу українців
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387997/lewko-diaspora-2.jpg)
Медик Михайло Левко за паспортом — громадянин США, однак у душі завжди почувається українцем. У Галичині коріння його батьків, саме тому за найменшої нагоди цей енергійний, завжди усміхнений реабілітолог вибирається зі свого Нью-Джерсі до Києва чи Львова. У ці дні така оказія випала: вибори президента. Спостерігати за ними пана Михайла делегував Світовий конгрес українців, в якому цей добродій — віце-президент з фінансових питань. З посвідкою від ЦВК він спостерігав за волевиявленням на одній із дільниць виборчого округу № 115.
— Напередодні голосування зі мною та 30 спостерігачами з Польщі провели тренінг представники мережі «Опора», — каже наш співрозмовник зі Штатів. — Інші фахівці розповіли нам про Львівщину загалом. У неділю о 8-й ранку я вже був на дільниці, виборча комісія якої розміщена у школі на вул. Личаківській. Крім мене, сюди завітали представники від кандидатів Порошенка і Ляшка, інші чомусь не з’явилися. За голову ДВК був пан Марко, який цю місію виконує уже четвертий раз. Усі члени комісії працювали злагоджено, гармонійно, до кожного відвідувача ставилися уважно. Особлива увага була до літніх людей. Як лікареві мені цікаво було простежити віковий ценз виборців. Приємно вражало, що сини-доньки брали попід руку і підводили до скриньки своїх стареньких маму-тата, які пересувалися з паличкою. Разом з батьками на дільницю заходили і діти від десяти до двох років. Зрозумів, що у такий спосіб їх змалку привчають бути громадянами своєї країни, що так в Україні творяться нові люди…
Американський спостерігач каже, що з великим зацікавленням разом з членами ДВК пішов подивитися, як голосують українці вдома (через похилий вік і хвороби). Таких на цій дільниці виявилося два десятки.
— Серед інших ми зайшли до помешкання 94-річного Бориса Дорфмана, — згадує пан Михайло. — Пожартував до нього: «Нас так багато — ніби прийшли до вас колядувати!». Він усміхнувся, дуже зрадів нашій появі. Я трохи знаю ідиш, тож поговорив з цим паном його рідною мовою. Виявилося, що його син живе у Нью-Йорку, тож після повернення до Америки побачимося з ним. Я здивувався, коли побачив, що вся хата пана Бориса обставлена книгами. Помітив також прапорці чи не кожної політичної сили, представник якої мав свого кандидата у президенти. Господар аж світився від радості, що випало йому голосувати. Видно було, що доля України йому не байдужа, що у цей день він хоче бути разом з усіма. Після розмови ми вийшли з кімнати, а він зробив свій таємний вибір…
Особливо мене розчулило відвідання іншої квартири, де мешкала хвора 90-річна пані зі своїм сином, який її доглядає. За день до виборів цю жінку підкосив інсульт. Але вона намагалася говорити з нами, показувала, що хоче голосувати. Син, який має довіреність на всі дії від імені мами, просив нас: «Я добре знаю, за кого моя мама хотіла віддати свій голос. Оскільки зробити цього зараз не може, дозвольте мені проголосувати за неї…». Як діяти? Подзвонили у комісію до її голови Марка. І ДВК дозволила синові проголосувати за його хвору маму. Я був такий радий! У цьому жесті я побачив повагу до людини. Їй дали зрозуміти, що вона — жива, що вона — громадянин…
Під час виборчих буднів американця Михайла Левка були й інші приємні моменти. Підходив час обіду. Вільні від роботи члени комісії швиденько «організували» каву-чай, канапки, і до спільного столу покликали гостя з діаспори. А він вибіг на вулицю, у найближчій крамничці набрав мандаринок і пригостив нею гостинних колег…
Під кінець нашої розмови ми запитали пана Михайла про його загальні враження від першого туру українських виборів.
— Вони були вільні, демократичні! — каже віце-президент від Світового конгресу українців. — Дехто, можливо, розчарований результатами, але важливо, що люди робили свій вибір усвідомлено. Перед другим туром виборці мають більше знати про платформи кандидатів і про те, з ким саме вони будуть її втілювати. Люди хочуть виразно почути від обох фіналістів, на що ті готові у разі обрання. Має бути розмова не тільки про те, що було зроблено, а й про те, що не вдалося, і чому. Важливо, щоб не було провокацій, суспільних збурень. Треба триматися здорового глузду. Люди мають робити свій вибір просвітленими, бути упевненими, що людина, за яку віддають голос, не підведе їх і країну. Треба добре все проаналізувати, порівнювати факти, оцінювати професіоналізм. Голосувати відповідально, не зі зла. Не дивитися на вибори як на розвагу.