Набув чинності закон щодо протидії булінгу
- 19.01.2019, 13:33
- 1 536
Закон щодо протидії булінгу № 2657-VIII 19 січня, набув чинності в Україні. Напередодні документ було опубліковано в парламентській газеті «Голос України».
![](https://img.wz.lviv.ua/tHngbqJ78d5xDoYpxWqOZWzIaoY=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/383936/mvm-1.jpg)
Про це повідомляє «112 Україна».
Згідно із законом, булінг/цькування — діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могло бути чи було заподіяно шкоду психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Штраф за булінг — 850−1700 грн або громадські роботи на 20−40 годин. Якщо цькувала група осіб або ж повторно протягом року, то штраф складатиме 1700−3400 грн або ж громадські роботи на строк 40−60 годин.
Якщо порушники — підлітки віком від 14 до 16 років, передбачено такі самі санкції, але їх накладатимуть на батьків чи опікунів.
Крім того, передбачено штраф для керівника закладу освіти, якщо він не повідомить до Нацполіції про факти булінгу. Санкція передбачає штраф 850−1700 грн або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.
У законі «Про освіту» передбачили типові ознаки булінгу (цькування):
-систематичність (повторюваність) діяння;
-наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
-дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Щоб протидіяти булінгу, розширили права та обов'язки учасників освітнього процесу.
Так, засновник закладу освіти має надати психолого-педагогічні послуги булерам або ж тим, хто став свідком чи жертвою булінгу.
Керівник закладу освіти має «створити безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу». Він розробляє план заходів із протидії булінгу, розглядає заяви про випадки цькування, вирішує провести розслідування, повідомляє про такі випадки до Нацполіції.
Заклади освіти мають опублікувати у себе на сайтах правила поведінки учня та план заходів, спрямований на запобігання та протидію булінгу. Там само має бути інформація, як конфіденційно подати заяву про випадок булінгу та про те, як на цю заяву відреагують.
Встановлюється, що як учні, так і вчителі мають право на захист від булінгу.
Педагоги зобов'язані повідомляти керівництву про цькування. Батьки учнів мають право отримувати інформацію та звертатися до керівництва закладів освіти з повідомленням про булінг. Вони також зобов'язані сприяти розслідуванню фактів булінгу.