Томос — як вишенька на новорічному торті. Оптимістичні підсумки року
Непростий видався рік, непересічний. Щедрий на події. Зокрема, і без перебільшення, епохальні
![](https://img.wz.lviv.ua/KkW_QMzgml0IURuKK7JnWUY3yQc=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382782/ukraina-2018.jpg)
Напередодні Нового року хочеш чи ні, а з’являється святковий настрій. Навіть якщо святкувати особливо нічого. Хоча, чому нічого?! Ми прожили ще один рік! Ми живі і відносно здорові, а значить, вже не все так зле. Відтак святковий настрій налаштовує нас на позитив. Напередодні Новорічно-Різдвяних свят, як на дні народження близьких людей, говорити про негативи не хочеться. Тому, підбиваючи традиційні підсумки року, що минає, буду згадувати лише позитивні події! Бо сил вже немає чути про зради і негаразди, набридло суцільне скиглення… Попри затяжну війну, економічні проблеми і політичну метушню, Україна має чим пишатися! У 2018 році наша країна зробила чимало незворотних кроків для утвердження незалежності. І головне завдання на 2019 рік — за жодних обставин не сходити з того шляху. У цьому і полягає основний виклик року, що надходить.
Перемога у «газовій війні»
![](https://img.wz.lviv.ua/GcqIJ787b282mPT4p_v48mGWD_Y=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/cb07d296e0774b8fdb0f2032f5b1601b.jpg)
Одним зі знакових здобутків року, що минає, є остаточна перемога «Нафтогазу» над «Газпромом». 28 лютого 2018 р. Стокгольмський арбітражний трибунал зобов’язав «Газпром» сплатити «Нафтогазу» компенсацію у розмірі 2,56 мільярда доларів. Справа стосувалася багатостраждального контракту, який у 2009 році підписала тодішній прем’єр Юлія Тимошенко. Тоді Росія зуміла нав’язати Україні вкрай невигідну для нас норму «бери або плати» (take or pay), яка змушувала нас купувати надлишковий, абсолютно не потрібний газ: мінімум 52 млрд. кубометрів на рік. При тому, що в середньому ми витрачаємо не більш ніж 33 млрд. кубів газу на рік. Після Майдану і початку війни, коли ми вирішили перейти на європейський газ, Росія «згадала», що багато років поспіль Україна не виконувала зобов’язання за контрактним пунктом «бери або плати». І звернулася до Стокгольмського арбітражу, виставивши непідйомний рахунок: на 56 млрд. доларів. Натомість «Нафтогаз» подав зустрічні позови до того ж суду, зажадавши знизити необґрунтовано завищені обсяги та ціни на період контракту та перерахувати транзитні ціни за міжнародними стандартами. Завдяки рішенню суду Україна, по-перше, уникнула колосальних економічних проблем, які могли призвести до дефолту, а по-друге, здобула величезну моральну перемогу. Для Росії це рішення суду — болючий ляпас. Воно показало, що не завжди правий той, хто сильніший, а саме за таким бандитським принципом звикла діяти Росія. Що рано чи пізно, але перемагає той, на чиєму боці правда і справедливість. А для світу це ще один урок того, що для Росії природні енергоносії — лише механізм політичного тиску і шантажу. І на цьому тлі особливо дивним виглядають намагання деяких європейських країн будувати з путінською Росією скандальний «Північний потік-2». Більшість країн Європи, на щастя, розуміють, яка небезпека криється у такій співпраці. Нещодавно Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій визначив «Північний потік-2» як політичний проект і закликав його скасувати. Але деяким захланним європейцям кортить продати мотузку, на якій їх повісять…
Надання «Джавелінів» — сигнал іншим союзникам
![](https://img.wz.lviv.ua/V3H_-P9M6jWzAQPvliuWMm8SF-g=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/867603.jpg)
Цього року українська армія увійшла у десятку найсильніших армій Європи. За чотири роки вдалося відновити повністю знищені і деморалізовані Збройні сили. Сталося це завдяки нечуваному патріотизму українців, завдяки прагненню боронити свою державу. Можливо, саме це і спонукало США ухвалити рішення надати Україні протитанкові ракетні «Джавеліни». Сполучені Штати і раніше активно підтримували нашу державу після російського вторгнення, надаючи нелетальну зброю, але цього року стався своєрідний прорив — союзник нарешті зважився на надання летальної оборонної зброї. Крім того, за допомогою американців ми будуємо в Ізмаїлі базу військово-морського флоту. Таке рішення американців свідчить і про те, що наші союзники почали адекватніше сприймати ситуацію та загрози з боку Росії. Надання «Джавелінів» — своєрідний сигнал іншим нашим союзникам, що Україні можна і треба продавати летальну зброю. Бо саме Україна захищає весь цивілізований світ від неадекватного агресора.
«Слава Україні! Героям слава!»
![](https://img.wz.lviv.ua/Nir8zAOI24Sjd9GYy72YUoqriOk=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/Snimok-e-krana-2018-02-08-v-19_20_53-2.png)
Вперше на законодавчому рівні закріплено вітання в армії та у поліції «Слава Україні! — Героям слава!» Відповідний закон Верховна Рада ухвалила 4 жовтня. За таке рішення проголосував 271 народний депутат.
Нагадаю, вітання «Слава Україні! — Героям слава!» було запроваджене ще у часи Української Народної Республіки. І ось нарешті, на 27 році незалежності, Україна згадала про свої славні традиції! Це ще одне прощання з «совком».
До цього часу українські військові віталися за калькою радянської армії — «Здрастуйте, товариші». Нове вітання ніби відрізало символічну пуповину, яка усі ці роки зв’язувала українську армію з радянською. На диво, цей розрив тривав дуже довго і досить болісно. До україно-російської війни, до нападу на Крим і Донбас мало хто уявляв, що Україна може воювати з Росією. Пропаганда, що Росія — це братерський народ, чудово працювала і багатьом задурманила голову. Цей дурман досі з деяких голів не вивітрився. Хоча у значної частини населення очі нарешті відкрилися… Тому таким символічним є будь-який крок до «Геть від Москви!»
Щоб нікому не кортіло змінювати курс!
![](https://img.wz.lviv.ua/UdBZyS21Q-te9vZSVjXnlYIeXsE=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/71123-1_large.jpg)
Саме у цьому контексті життєво важливим є закріплення у Конституції курсу на членство у ЄС і НАТО. 22 листопада парламент 311 голосами ухвалив у першому читанні відповідні зміни (голосування у другому читанні можливе лише на наступній сесії, тобто вже у новому році). До цього часу Україна шарахалася: то визначала своєю стратегічною метою вступ у євроатлантичні структури, то передумувала і давала задню, то тупцювала на місці. При цьому завжди озиралася на Росію — а як на це зреагує сусід? До чого така невизначеність призвела, бачимо. Закріплення цієї стратегічної мети в Основному Законі потрібно насамперед для того, щоб застрахувати країну від «зигзагів» майбутніх президентів, від можливого реваншу проросійських сил. Навіть якщо комусь з керівників держави заманеться «змінювати курс», зробити це буде вкрай складно, по суті, неможливо. Бо яким би не був наступний парламент, навряд чи там набереться 300 антиукраїнських депутатів.
Боксерський бенефіс
![](https://img.wz.lviv.ua/HatvUrZCn1nWS9F0YPiTC3uG2QI=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/loma_chch.jpg)
Окремо хочу відзначити успіхи українських спортсменів, які прославили країну у 2018 році. Особливо варто згадати переможний бенефіс українських боксерів Олександра Усика, Василя Ломаченка та Олександра Гвоздика. Потішила своїми досягненнями і тенісистка Еліна Світоліна, яка цього року стала четвертою ракеткою світу.
Здобутки у спорті для підняття духу потрібні будь-якій країні, а тим паче країні, яка самоутверджується. Успіхи у спорті свідчать про те, що попри болючі удари сильного ворога, країна не перебуває у нокауті. Що Україна — повноцінна держава, яка розвивається і здатна дати фори, здавалось би, більш успішним країнам. І це не єдині наші успіхи…
Як «неформат» став форматом
![](https://img.wz.lviv.ua/M4ZCtktCGRLQGw1zP7Yc1IC84Vo=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/119573.jpg)
Можна згадати і про приголомшливий успіх української пісні. Група «Казка» зі своїм україномовним хітом «Плакала» очолила усі можливі рейтинги популярності! Навіть чарт «ТОП-30. Русский крутяк» російського телеканалу «МузТВ». Але і це ще не все. «Казка» стала першим україномовним гуртом, який потрапив до всесвітньо відомого чарту Shazam (це сервіс для мобільних пристроїв та комп’ютерів, який за коротким аудіозаписом здійснює пошук інформації про музичний твір). Українська пісня, як і українська мова, попри тернистий шлях, торує собі дорогу. Зокрема і завдяки «мовним квотам» на радіо, проти яких виступали навіть деякі українські співаки, інфіковані комплексом меншовартості. «Мовні квоти» лише привідкрили шлюзи, і ми побачили те, що знали давно: якою чудовою є українська пісня. Раптом виявилось, що «неформат» (а саме так багато років трактували україномовну пісню, не пускаючи її на радіо) виявився форматом. А ті, що вважалися форматом — Брежнєва, Лобода, Лорак, Повалій та їм подібні, мусили виїжджати у Росію, аби далі бути форматом, бо в Україні вони вже неформат. Ось така метаморфоза.
У цьому контексті згадаймо і скасування ганебного закону Ківалова-Колесниченка. Чотири роки тривав цей болючий процес! Хоча, за логікою, це мало статися одразу після Революції гідності. І це наочний приклад того, як складно, з яким шаленим опором йде утвердження держави. Але йде! Зокрема у цьому році в першому читанні був ухвалений багатостраждальний Закон про освіту, де вперше українській мові надано пріоритетний статус.
Україна не стала «територією терору»
![](https://img.wz.lviv.ua/kagAj676b8PZ6aGc1bCxhyMpfyU=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/0_1d952b_c1776814_orig.jpg)
Протягом року українці здригнулися від кількох нечуваних скандалів. Це насамперед «справа Бабченка» та «справа Савченко і Рубана». Аркадія Бабченка планували вбити. Савченко і Рубан готували серію терактів, зокрема у стінах парламенту. Не знаю, якою б сьогодні була Україна, якби українським спецслужбам не вдалося запобігти цим злочинам та загасити у зародку вибухонебезпечні провокації. Мета обох спецоперацій російських спецслужб була однаковою — дестабілізувати ситуацію в Україні шляхом терористичних актів та вбивств. Як згодом з’ясувало слідство у «справі Бабченка», ритуальними жертвами, окрім російського опозиційного журналіста, мали бути й інші відомі журналісти та громадські діячі. Це мало призвести до залякування українців, до паніки та деморалізації, аби українці втратили віру у власні сили, волю до опору, до перемоги над ворогом. Це і спосіб дискредитації влади, яка не дає собі ради, не здатна захистити власний народ. Дестабілізація внутрішньої ситуації — улюблений прийом Росії у гібридній війні, яку вона веде не лише в Україні. Росія вважає, що розхитану, деморалізовану країну в певний момент можна брати голими руками. Те саме робить і в інших державах — від спроби перевороту у Чорногорії до втручання у вибори у США через «армію тролів».
Україна уникнула великої війни
![](https://img.wz.lviv.ua/KuxrgVyTu9hCdeD_PufhauGcTn8=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/244083882.jpg)
Збройний конфлікт у Керченській протоці, що стався 25 листопада, коли російські військові кораблі відкрито здійснили атаку на корабельну групу Військово-морських сил України, змусив нервуватися не лише українців, а й весь світ. Бо не на жарт запахло великою війною.
Росія тривалий час блокувала і продовжує блокувати Керченську протоку, через яку збудували так званий Керченський міст. Після Криму Росія анексувала і Азовське море, зробивши його, по суті, своїм внутрішнім морем. Мета зрозуміла — заблокувати, відтак паралізувати Маріуполь, вгробити металургійний комбінат, який є основним бюджетоутворювальним підприємством. Бо якщо немає можливості вивозити з міста продукцію, підприємство починає пробуксовувати. На комбінаті вже скорочений тиждень і, відповідно, виробництво. Така ситуація може призвести до колапсу. Допустити цього Україна не може.
Тому влада прийняла рішення збудувати у Маріуполі військово-морську базу. Це життєво необхідний крок, аби захистити місто від ймовірної агресії з моря. У тому, що така агресія можлива, мало хто сумнівається.
Саме тому і йшли два малі броньовані артилерійські катери та рейдовий буксир з Одеського порту у Маріуполь. Крім того, прохід українських кораблів демонструє світові, що Україна не погодилася з анексією Криму і Азовського моря. У вересні Росія пропустила через Керченську протоку українські кораблі. Це спричинило різку критику у самій Росії. І тоді черговий прохід української корабельної групи Росія вирішила використати з метою відвертої провокації. Неадекватні на перший погляд дії Росії свідчать лише про одне: Кремль побачив у цьому можливість для казусу беллі — спровокувати причину для відкритої агресії на Україну. Його задум провалився лише з однієї причини — українська влада зрозуміла, чого добивається Путін, і дала наказ за жодних обставин не стріляти у відповідь. Те, що українські кораблі були атаковані вже у нейтральних водах, коли ті поверталися в Одесу, свідчить, що Путін дуже розраховував на вогонь у відповідь. Потім подавав би це як агресію українських військових кораблів проти кораблів російських. Відтак як агресію України проти Росії. Таке трактування повністю розв’язало б йому руки. Але грузинський сценарій, за яким Росія змусила світ прийняти її версію подій, мовляв, це Грузія першою напала на російську армію, цього разу не спрацював.
Україна зуміла уникнути великої війни. Воєнний стан, який президент Порошенко ввів на місяць у десяти прикордонних з Росією областях, став холодним душем для Росії. У Кремлі зрозуміли, що Україна готова до повномасштабної війни і що її вже не застати зненацька.
Здобуття духовної незалежності
![](https://img.wz.lviv.ua/Kt7752hGf-kcY0iZ6vcSRSszvLg=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/5c1522b97de271.jpeg)
Ну і вишенька на новорічному торті-2018, яка варта більше, ніж сам торт, це, звичайно, Томос для української православної церкви.
15 грудня відбувся історичний Об’єднавчий Собор у Святій Софії, на якому було створено Православну церкву України. Предстоятелем обрано митрополита Епіфанія.
6 січня митрополит Епіфаній поїде до Константинополя на співслужіння із Вселенським патріархом Варфоломієм у храмі Святого Георгія, де йому буде вручено довгоочікуваний Томос. Момент вручення Томосу і вважається фактом створення нової незалежної Помісної церкви. Переоцінити цю подію важко. У Кремлі до останньої миті не могли повірити, що це станеться. Відчайдушно намагалися чинити опір на всіх фронтах. Путін навіть скликав РНБО, а патріарх РПЦ Кирило писав листи-скарги у всі міжнародні інстанції, включаючи ООН, перетворюючи свої волання на посміховисько.
Істерію Кремля можна зрозуміти. Томос для України — це ще один кілок у труну російської імперії. Втративши вплив на українців через церкву, Росії стає все важче і важче дурити українців. У гібридній війні проти України агресора, по суті, частково позбавили зброї — пропаганди через «батюшок», які методично промивали мізки своїй пастві, виконуючи специфічну роль підрозділу ФСБ. «Томос про автокефалію — це ще один акт проголошення незалежності України», — так оцінив цю подію президент Петро Порошенко. Дехто звинувачує Порошенка, що він використовує створення соборної церкви для власного політичного піару, для передвиборчої кампанії. За великим рахунком, яке це має значення?! Буде Порошенко переобраний чи не буде, свою історичну місію він, без сумніву, виконав. Головне, що незалежно від того, кого оберуть у березні наступного року президентом, Українська незалежна православна церква буде!