«Кислотні» війни у справі Каті Гандзюк
Сумнівно, щоб у них перемогла правда
![](https://img.wz.lviv.ua/vf8r4QkO-2OVCCNmXjw-oYq1Dbo=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380200/katya.jpg)
У справі про вбивство Катерини Гандзюк одне можна точно сказати без суду і слідства: тих, хто щиро перейнявся смертю активістки, у рази менше за тих, хто намагається нагріти руки, точніше — політичні бали, на цій трагедії. Таке враження, що кислота, яка вбила Катю, тепер звідусіль ллється, роз’їдаючи довіру не лише до тих, з кого питатимуть про результати розслідування, а й до тих, хто найголосніше кричить: «Покарайте замовників убивства!». Найгірше, що у цій каламутній воді правда може так і залишитися на дні.
Вівторковій «перестрілці» у парламенті передували події, які почали розгортатися після оприлюднення інформації про нібито причетність до розправи над херсонською активісткою помічника нардепа від «БПП» Миколи Паламарчука. На Facebook-сторінці ініціативної групи «Хто замовив вбивство Каті Гандзюк?» опублікували заяву, в якій прямо звинуватили згаданого депутатського помічника у посередництві між замовниками і виконавцями розправи. Ось цитата: «Банда Торбіна останні півроку до нападу працювала на Павловського, виконувала його доручення. Саме Павловський передавав грошові кошти за вбивство Каті керівнику групи виконавців Торбіну. Павловський передав гроші від замовника». У тому ж пості нардепа Паламарчука назвали «смотрящим по темах МВС у Херсонській області».
Далі була реакція Паламарчука. Він заявив, що жодним чином до вбивства Гандзюк не причетний і що роль «смотрящого» йому приписали. А що з помічником Павловським? Його нардеп швиденько звільнив. Не тому, мовляв, що повірив в озвучені проти Павловського звинувачення, а для того, щоб «уникнути тиску на слідство».
Услід за Павловським на вихід і генпрокурор зібрався. Але в його заяві про готовність піти у відставку більше блефу, ніж правди було. «Битий» політик Юрій Луценко не оминув нагоди витиснути зі ситуації максимум користі для себе. За крісло, мовляв, не тримаюся, але і йти на поводу у тих, хто розвів піар на крові, не збираюся. Генпрокуророві експромтом підіграв спікер, поставивши на сигнальне голосування питання про відставку Луценка. Провальний результат на табло був очікуваним (за проголосували лише 38 депутатів).
Звинувачення у кривавому піарі Луценко адресував громадським активістам і депутатам, які вимагали створення у Верховній Раді Тимчасової слідчої комісії щодо вбивства Катерини Гандзюк і нападів на інших активістів. «Організаторам ТСК потрібен не результат. Їм потрібен піар для боротьби за владу… Як глава правоохоронної системи подам заяву (про відставку). А вам вирішувати, чи Мустафа Найєм буде керувати слідством і встановлювати з екранів телевізора винних, чи правоохоронні органи, які несуть за це кримінальну відповідальність», — заявив Луценко. І додав, що поки не завершено слідство, робота ТСК буде безпредметною. «Адже вся інформація буде засекречена. Я відверто попередив парламентаріїв: прокурор не надаватиме доступу до жодних документів слідства. Адже витоки інформації ставлять під загрозу успішність розслідування».
Про інформаційний злив Луценко говорив не лише у майбутньому часі. Мовляв, стараннями «політиків, які ідентифікують себе як громадські активісти», у ЗМІ просочилася одна з версій слідства. «Через це 12 осіб, які розробляються нами на причетність до замовлення (вбивства Гандзюк), тепер мають усю необхідну їм інформацію», — заявив генпрокурор.
Зливом обурювалися і по інший бік барикад. Активісти, які вимагають всебічного розслідування вбивства Каті Гандзюк, висловили протест проти включення до ТСК нардепа, екс-радника міністра Авакова Антона Геращенка. Його присутність, кажуть, «ставить під сумнів адекватність і добропорядність роботи всієї комісії». А адвокат Катерини Гандзюк Євгенія Закревська назвала участь Геращенка у ТСК не лише конфліктом інтересів, а й образою пам’яті загиблої. «Усе, що говорив і писав Антон Геращенко про справу Каті, викликало у неї крайнє обурення. Насамперед, факт того, що він отримував інформацію від слідства, яку зобов’язані були повідомляти потерпілій до оприлюднення будь-кому, — заявила адвокат. — Особисто зроблю все, щоб ТСК у такому складі не отримувала жодної інформації про розслідування. Я знаю, як це зробити відповідно до КПК. Це пряма воля Каті. Геращенко не буде безкарно для слідчих, прокурорів і для нього самого знати про слідство більше, ніж йому дозволяє КПК. І не буде використовувати цю інформацію у своїх цілях».
Слідчу комісію створили (за проголосували 259 депутатів), Геращенка в її складі залишили, Найєма (на присутності якого у ТСК наполягали громадські активісти) — включили. Ось тільки після всього одне запитання напрошується: результат тримісячної роботи ТСК теж «для галочки» і тицяння пальцями буде?