«Ятагани» й «Стугни» покажуть своїм — аби чужі боялися
На параді Хрещатиком проїде українська військова техніка, яка за багатьма компонентами перевершує зарубіжні зразки
![](https://img.wz.lviv.ua/pqW59vvV0dI6CnNnOdeHDWpSI0E=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376268/s-300.jpg)
Демонстрацією збройної могутності України і незламної сили духу її громадян стане 24 серпня військовий парад у Києві, приурочений до 27-ї річниці Незалежності і 100-річчя відродження української державності. Тисячі киян і гостей столиці, у тому числі — іноземних, мільйони телеглядачів. А також «наші воріженьки» (котрі, як співається у нашому Гімні, мають згинути «як роса на сонці») побачать, хто і чим готовий боронити суверенну Україну. У багатьох цей парад викличе гордість. А декого, зокрема, у Москві, напевно, отверезить, як кажуть у Галичині — спам’ятає…
На параді вперше пролунає нове, підказане часом, вітання українських воїнів. Замість «Здрастуйте, товариші!» і «Бажаю (бажаємо) здоров’я!», в якому вчувається калькування радянських статутів, з уст Верховного Головнокомандувача прозвучить гасло наших героїчних попередників — «Слава Україні!». У відповідь воїни скажуть «Героям слава!». Рідному війську — рідні традиції.
А головною «родзинкою» свята стане маршовий прохід під козацько-стрілецькі мелодії 4,5 тисячі захисників країни (серед них буде зведена «коробка» жінок у погонах) і демонстрація сучасної військової техніки. Чверть тисячі зразків бойових машин і озброєння вітчизняного виробництва, які нині дають відсіч ворогові, успішно пройшли державні випробування і готові до серійного виробництва, разом з українцями побачать на параді й наші союзники. А серед них — дипломати, військові аташе з 18 країн, 300 вояків зі США, Канади, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Грузії, Молдови та інших країн. Широкому загалу буде показано те, що, як образно висловився військовий експерт Сергій Згурець, «досі зблизька бачили і мацали лише «обрані».
![Уперше на військовому параді окремою “коробкою” пройдуть жінки. В українській армії їх служить більше 24 тисяч](https://img.wz.lviv.ua/s0BSux_6KDwKHruFzKs8VROR8KI=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/08/parad.jpg)
Хрещатиком проїдуть новітні й модернізовані танки, бронетранспортери, самохідні артилерійські установки, сучасні зенітно-ракетні комплекси, комплекси радіоелектронної боротьби, які за багатьма компонентами перевершують не лише російські, а й західні аналоги. Чи не вперше публіка побачить зблизька американські «Джавеліни», які разом з українськими «побратимами», комплексами «Стугна», покликані знищувати важку техніку супротивника. Можливо, нам продемонструють і недавно випробувані вітчизняні крилаті ракети «Нептун», завдання яких — захистити узбережжя Чорного і Азовського морів від атак чужинських кораблів, знищувати ворожу інфраструктуру у портах.
![Вражаюча вітчизняна розробка – бронеавтомобілі “Козак-2” із сучасним протитанковим ракетним комплексом “Стугна”.](https://img.wz.lviv.ua/Ow7mlQAriqp5xHx3k9SYmiXBRyA=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/08/stugna.jpg)
Над головною магістраллю столиці пролетять «бойові соколи» України. Буде серед них новинка вітчизняних авіаконструкторів — транспортний літак Ан-178, яким захоплювалися на міжнародних авіакосмічних виставках. У складі повітряної колони будуть чотири гелікоптери-амфібії Мі-14. Управлятимуть ними офіцери колишньої Сакської бригади морської авіації, які під час російської окупації Криму не зрадили Україну, а перелетіли на її материкову частину. Ратною службою ці воїни заслужили зробити коло пошани над столицею.
Одна з «фішок» параду — танк «Ятаган», який оснащено за стандартами НАТО. Ця 48-тонна бойова машина здатна розвивати швидкість до 65 км на годину, має 120-міліметрову скорострільну гармату, сучасні засоби захисту, зв’язку, навігації.
Гордістю нашого Оборонпрому і «менінгітом» для Кремля стала 155-міліметрова самохідна артилерійська установка «Богдана», яку незабаром очікують на Донбасі. Її теж побачимо на Хрещатику. Ця скорострільна гаубиця на колісній базі КрАЗа своїми велетенськими снарядами здатна вражати ворога за 60 км від своєї дислокації.
Перед вищим керівництвом країни проїде оперативно-тактичний комплекс «Сапсан», який півтонними ракетами може накривати позиції противника на гектарній площі на відстані до 290 км. Фахівців і звичайних людей порадує високоточна система залпового вогню «Смерч"/"Вільха», автоматизована ракетна система залпового вогню «Верба», новий оперативно-тактичний ракетний комплекс «Грім-2», зенітно-ракетний комплекс «Бук». Кожен з цих «агрегатів» нафаршировано новаціями українських конструкторів.
Спостерігаючи за репетицією параду, колишній журналіст каналу «1+1», а нині прес-секретар міністра внутрішніх справ Артем Шевченко сказав: «Мені найбільше з техніки сподобалися різні „танчики“, американські „Джавеліни“ на бронемашинах „Варта“ та різні зенітні установки, особливо „Тунгуска“. Вірю, колись побачу це все у Донецьку і Луганську…».
Серед цього армійського технічного розмаїття глядачі зауважать і спроектовану у Львові спеціалізовану бойову машину на гусеничному ходу, яка автоматично управляє вогнем артилерії. Розробка здатна за лічені секунди виявити ворожу ціль і миттєво дати завдання нашим артилерійським розрахункам. Завдяки лазерам ця установка може впіймати у приціл об’єкт противника на відстані 9500 метрів, а вночі виявити його за чотири кілометри. Так що начувайтеся, вороги України!
П’ятничний військовий парад буде не показухою, як цвиркають деякі лихослови і відверті недруги, а показом того значного поступу у сфері захисту держави, який зробила Україна за чотири роки з часу російської агресії. На це не треба шкодувати державних коштів. Як і власних долонь. Поаплодуйте і ви захисникам України!
Коментар для «ВЗ»
Олександр Антонюк, учасник АТО, політичний експерт
Військові паради Україні потрібні! Ми живемо в умовах гібридної війни, в якій ворог постійно хизується силою. Через свої пропагандистські телеканали Росія регулярно погрожує світу потужною зброєю. Парад у Києві продемонструє, що і ми не ликом шиті. Покаже ті великі зміни, які відбулися у Збройних силах України за останній час. Дозволить порівняти наше військо зразка 2014-го і теперішнє, показати величезну позитивну різницю. «Картинку» зі святкового Хрещатика з гордістю повинно подивитися все українське суспільство. Зокрема ті наші воїни, які у ці хвилини захищають нашу державу на сході. Для них цей парад стане додатковим стимулом, важливим елементом підняття бойового духу.
Думки про те, що «парад не потрібен», нав’язано снобістами, представниками «п'ятої колони», які співають з чужого голосу. Демонстрація відродженої, зміцнілої української армії — в інтересах незалежної України.
Фото Міноборони і censor.net.ua