Ізраїль: релігійні новобранці йдуть на війну
У новоствореній частині ЦАГАЛ, Бригаді Гасмонеїв, служитимуть «гареді» — ортодоксальні юдеї
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/526061/izrail.jpg)
Армія оборони Ізраїлю (ЦАГАЛ) одержала поповнення — призовників-ортодоксів, інформує видання The Jerusalem Post. Послідовники ортодоксального юдаїзму стали бійцями новоствореної Бригади Гасмонеїв, де служитимуть, зберігаючи свої релігійні звичаї.
До складу бригади Армії оборони Ізраїлю, де служитимуть ортодоксальні юдеї, найближчими роками увійдуть близько трьох тисяч військових, повідомляють ізраїльські ЗМІ.
«Я хочу служити в армії, але мені важливо почуватися у своєму підрозділі як удома», — розповів медіям один із перших новобранців-ортодоксів. «Війна в секторі Ґаза мала на мене великий вплив, тож я вирішив піти в армію», — додав інший призовник.
Сформовану в листопаді минулого року Бригаду Гасмонеїв названо на честь відповідної царської династії (правила в Ізраїлі понад дві тисячі років тому, очолила повстання Макавеїв). Набір до цієї бригади ЦАГАЛ здійснює у співпраці з лідерами ортодоксальних громад, додає The Jerusalem Post.
Військова підготовка призовників, які служитимуть у Бригаді Гасмонеїв, відбувається виключно всередині цієї частини, — аби бійці-ортодокси зайвий раз не контактували з іншими військовими ЦАГАЛ і не «розмивали» в такий спосіб свою релігійність.
Служитимуть усі, бо «під час війни тягар нерівності є важчим»
Строкова служба в Ізраїлі обов’язкова як для чоловіків, так і для жінок (крім заміжніх, вагітних і тих, що вже народили). Але до минулого року члени ортодоксальних юдейських громад в Армії оборони Ізраїлю не служили. Багатьох світських євреїв, зокрема, вихідців із колишнього союзу, це неабияк обурювало…
Але лідери ортодоксів не здавалися. Зокрема, категорично проти призову ортодоксальних юдеїв виступали дві релігійні партії, «Об'єднаний юдаїзм Тори» і ШАС. Чим аргументували свою позицію?
Мовляв, під час військової служби члени ортодоксальних громад, «гареді», наражатимуться на ризик секуляризації (тобто не зможуть належним чином дотримуватися своїх релігійних правил і звичаїв). До того ж, на думку лідерів цих релігійних партій, вивчаючи Тору, «гареді» роблять нічим не менший внесок в оборону Ізраїлю, ніж ті його громадяни, що служать у ЦАГАЛ…
І от у червні минулого року Верховний суд Ізраїлю поставив у цій тривалій суспільній дискусії остаточну крапку. Суд визнав, що правових підстав для того, щоб юдеї-ортодокси не служили в Армії оборони Ізраїлю, немає. І наголосив, що «на піку важкої війни (проти терористичної організації ХАМАС, — А.Є.) тягар нерівності» у суспільстві «є важчим, ніж будь-коли».