Передплата 2025 ВЗ

“Контрабандний шабаш на українсько-польському кордоні починає здуватись...”

На митниці кажуть, правоохоронці мають порушувати проти протестувальників кримінальні провадження. Закликає до цього і голова ЛОДА Олег Синютка

У суботу, 3 лютого, пікетувальники знову перекривали дороги поблизу прикордонних пунктів пропуску “Шегині” і “Рава-Руська”. У такий спосіб учасники блокади протестували проти нових правил ввезення в Україну товарів з-за кордону. Як вирішити цю проблему? Про це журналіст запитала у начальника Львівської митниці ДФС Левка Прокіпчука.

Того ж дня мітингувальники перекрили й “Краковець”, але лише на сорок хвилин. Проїзд через “Шегині” та “Раву-Руську” був закритий чотири години. “Якби учасники цієї акції блокували пункти пропуску, ми могли б на це відповідно реагувати, - каже Левко Прокіпчук. - А так люди блокують пішохідні переходи на дорогах. І вимоги ставлять не до митниці, а до влади. Ми вирішити це питання не можемо”.

Основна вимога, яку ставлять пікетувальники — аби посадовці скасували норму про те, що за кордоном тому, хто ввозить товар в Україну, треба перебувати щонайменше 24 години. Пояснюють це додатковими витратами на проживання та харчування. “Звичайно, люди мають право щось вимагати у влади, - веде далі пан Прокіпчук. - Але не у такий спосіб. Можна, до прикладу, зареєструвати відповідну петицію, проголосувати за неї... І нехай народні депутати на сесії Верховної Ради це питання розглядають! А от так щотижня, або що два тижні перекривати дорогу — не вихід”.

“У “Краковці” теж блокували дорогу, - каже начальник Львівської митниці. - Там обласна прокуратура порушила кримінальне провадження. Досудове розслідування триває. В усіх інших випадках руки до цього не дійшли... Якби проти мітингувальників порушували кримінальні провадження, можливо, це було би якоюсь засторогою для інших людей, які мають бажання у такий спосіб висловлювати своє невдоволення”.

Коли Львівська митниця отримує інформацію про блокування доріг, попереджає людей щодо незручностей, які можуть виникнути на кордоні. Радить обирати інші пункти пропуску. Інформує про це перевізників, і польську сторону.

“Ми проаналізували ситуацію, і побачили, що у січні (з часу, як почав діяти новий митний закон), кількість автомобілів на кордоні значно зменшилася. Раніше ми щороку мали ріст — 5-6%, - розповів пан Прокіпчук. - Отже, є позитивні зміни у частині зменшення навантаження на пункти пропуску. Щодо 24 годин — залишити чи скасувати? Мені не дуже подобається, коли змін до законодавства вимагають методом шантажу. Бо завтра дорогу можуть перекрити люди, які, до прикладу, протестують проти польських “блях”. Це ж не вихід! Зрозуміло, що цю норму можна вдосконалити. Наприклад, якщо людина у календарному місяці перший раз перетинає кордон, може і не перебувати за кордоном 24 години. Бо їде купити собі одяг чи якусь техніку. Якщо ж людина їде за товаром не для себе, а на продаж, мусить залишатися за кордоном на 24 години, аби не створювати черг”.

Відреагував на чергове перекриття пунктів пропуску і голова ЛОДА Олег Синютка. З його слів, акції протесту на українсько-польському кордоні фінансують нечесні митники. «Дякувати Богу, цей контрабандний шабаш на українсько-польському кордоні уже починає здуватись. Організатори анонсують участь 500 осіб, а реально у перекритті доріг бере участь 30 людей. Тобто все більше і більше людей розуміють, хто за цими протестами стоїть», – сказав Синютка. Він попросив керівників правоохоронних органів активніше розслідувати справи із перекриттям руху транспорту на кордоні. «Я прошу, щоб організатори цих акцій не жили спокійно. Я переконаний, якщо їх почати допитувати, то вилізуть дуже цікаві речі, які у кінцевому результаті приведуть до тих, хто фінансує ці акції», – сказав Олег Синютка.

Глава ЛОДА також наголосив, що підтримку цієї роботи правоохоронні органи мають не тільки від громадських активістів, а й від усього суспільства. «Якщо прочитати коментарі у Фейсбуці, то 90% людей пишуть, що такий безлад не може тривати надалі, і тільки 10% людей підтримують дії протестувальників», – наголосив Олег Синютка.

В обласній поліції журналісту “ВЗ” повідомили, під час останнього перекриття пунктів пропуску, порушень правопорядку зафіксовано не було. “Поліція та патрульні забезпечували порядок на кордоні, - повідомили у поліції. - Пікетувальники частково дорогу розблоковували, пропускали по п'ять машин».

А тим часом...

На “Краківці” митниця “зависла”

Учора, 5 лютого, біля пункту пропуску "Краковець" на кордоні із Польщею з українського боку утворилися затори. У пастці перебували понад 400 авто. Про це повідомили у Західному регіональному управлінні ДПСУ. Черги пов'язані з перебоями у роботі бази даних митниці на ПП "Краковець". "Просимо врахувати інформацію перед обранням пункту перетину кордону та по можливості прямувати на сусідні пункти пропуску - "Грушів" чи "Рава-Руська", - заявили у ДПСУ.

Цікаво, чому зависла база даних на митниці? Невже і до цього причетні нечесні митники? Наразі запитань більше, ніж відповідей...