Трибунал для «БУКових» душогубів
Якщо Росія не причетна до збиття малайзійського «Боїнга», то чому так вперто протестує проти міжнародного суду над винуватцями катастрофи?
Рік тому, 17 липня 2014 року, у небі над Торезом обірвалося життя 298 пасажирів авіалайнера, який прямував з Амстердама (Нідерланди) в Куала-Лумпур (Малайзія). Попри те, що кривавий слід від цієї жахливої катастрофи тягнеться до Росії, у Білокам’яній продовжують цинічно віднікуватися, не гребуючи ні маразматичними версіями, ні сфальшованими доказами у своє виправдання. Поки Рада безпеки Нідерландів, під керівництвом якої проводили міжнародне розслідування трагедії з «Боїнгом», готує остаточні висновки щодо авіакатастрофи, російська сторона строчить свої доповнення та поправки, огризаючись при цьому на міжнародні клопотання про трибунал для винуватців 298 смертей у небі над Донбасом.
Вже через кілька місяців після трагедії у багатьох виникло запитання: чому так довго триває слідство? Причин затяжного розслідування зі самого початку було чимало. Перша — обмежений доступ до місця катастрофи на контрольованій бойовиками території. Навіть уламки літака вдалося не всі зібрати (частину — місцеві мародери на металобрухт розтягнули, а деякі фрагменти поспіхом вивезли до Росії). Чимало часу знадобилося експертам на те, щоб зібрати й опрацювати матеріали, які могли б прояснити причини катастрофи і стати доказами у справі. У прокуратурі Нідерландів заявили, що йдеться про більш як мільйон документів, фото- та відеофайлів. Красномовним є той факт, що російські спецслужби намагалися незаконно заволодіти зібраною у ході міжнародного слідства інформацією - через злам і проникнення у комп’ютерні системи нідерландської поліції та прокуратури.
Не останню роль у затримці розслідування відіграли і намагання Росії завести експертів у глухий кут, підкидаючи усе нові версії трагедії з «Боїнгом» і нових «липових» свідків. Мовляв, перевіряйте, а ми за той час ще щось вигадаємо, аби російські сліди замести. То підчищали в Інтернеті пости бойовиків про збитий український Ан-26, який виявився пасажирським лайнером (викладену у мережі інформацію підтверджували перехоплені СБУ телефонні переговори терористів). То «малювали» докази (фальшиві радіолокаційні і супутникові дані), що малайзійський «Боїнг» був збитий українським винищувачем. Хоча експерти в один голос заявляли: Су-25 фізично не здатен збити ціль на 10-кілометровій висоті, бо призначений для польотів на малих і середніх висотах. Та й те, що «Боїнг» розлетівся на шматки, підтверджувало: літак був збитий ракетою системи не «повітря-повітря», а «земля-повітря».
Коли стала очевидною безглуздість російської версії про повітряну атаку малайзійського лайнера, у Москві взялися фальшувати докази на користь іншої кремлівської байки. Мовляв, «Боїнг» справді збили з наземної зенітно-ракетної установки. Але ні до Росії, ні до донбаських «ополченців» вона не має жодного стосунку — смертоносну ракету запустили українські військові.
Рік росіяни вдавали, що документально підтверджені свідчення обстрілу «Боїнга» з території, контрольованої бойовиками, їх не стосуються. Коли ж у західних ЗМІ спливла інформація, що у підготовленому нідерландськими експертами проекті звіту щодо катастрофи малайзійського авіалайнера висновки зводяться до версії саме про російський ракетний «Бук» і бойовиків, у МЗС Росії «шумиху» здійняли. Заступник міністра Геннадій Гатілов заявив про претензії російської сторони до змісту згаданого звіту (в остаточному варіанті його планують оприлюднити у жовтні) і наполягання внести у нього правки. Вимоги ж щодо міжнародного трибуналу у «боїнговій» справі (у Раді Безпеки ООН вже приступили до попереднього розгляду цього питання) Москва називає «політично нелогічними і контрпродуктивними». «Нас взагалі не влаштовує ця ідея, - заявив Гатілов. - По-перше, розслідування ще триває, жодних висновків остаточно не зроблено. Нідерланди представили проміжний варіант доповіді - це ще не кінець історії. Вони й самі визнають, що остаточно зможуть завершити розслідування і представити доповідь лише до кінця року. Необхідно дочекатися закінчення розслідування, а не приймати поспішні резолюції про створення трибуналу».
Того ж дня стало відомо, що Путін особисто телефонував прем’єр-міністру Нідерландів з претензіями, які публічно озвучило російське МЗС. Очільник Кремля обурювався, що з подачі нідерландської сторони у ЗМІ вкидають версії «боїнгової» катастрофи, які носять «політизований характер». Щодо ініціативи про міжнародний трибунал, Путін повторив гнівний «спіч» Гатілова. Мовляв, ухвалювати такі рішення передчасно і контрпродуктивно.
І чого, питається, у Москві так «занікали» проти міжнародного суду, якщо у катастрофі «Боїнга» звинувачують Україну? Знову «спалилися», запанікувавши.
Тим часом у прокуратурі Нідерландів заявили, що, за результатами розслідування катастрофи малайзійського лайнера, можуть бути висунуті звинувачення не лише у вбивстві, а й у військових злочинах. «Ми не очікували, що просунемося так далеко», - наголосив речник відомства Вім де Бруін.
А тим часом...
18 сімей, які втратили рідних у катастрофі малайзійського «Боїнга», подали до чиказького суду на так званого колишнього головнокомандувача «ДНР» Ігоря Гіркіна. Загальна сума відшкодування, про яку йдеться у позові, - 900 мільйонів доларів. Гіркіна звинувачують у тому, що саме його бойовики збили літак, діючи з благословення Кремля. Адвокат позивачів запевнив, що матеріальне відшкодування — справа непершорядна. «Йдеться, - каже, - не про гроші, а про отримання відповідей від Гіркіна і здійснення тиску на Росію, щоб змусити її співпрацювати з міжнародним трибуналом».
Із записів телефонних розмов бойовиків, які оприлюднила СБУ:
- Только что сбили самолет. Группа «Минёра». За Енакиево упал.
- Лётчики? Где лётчики?
- Поехали искать и фотографировать сбитый самолет. Дымится...
***
- Значит, это «чернухинские» сбили самолёт. С Чернухинского блокпоста. Казаки, что на Чернухино стоят.
- Самолёт рассыпался в воздухе, в районе шахты «Петропавловской». Первый «двухсотый», нашли первого «двухсотого». Гражданский. Короче, стопудово гражданский борт.
- Народу много там?
- Та п...ц! Обломки прямо во дворы попали.
- Борт какой?
- Ещё не разобрался. Я ещё не был возле основной части. Только вот смотрю там, где начали первые тела падать. Там остатки внутренних кронштейнов, кресла, тела.
- Из вооружения есть что-нибудь?
- Вообще ничего. Гражданские вещи, медицинские ошмётки, полотенца, туалетная бумага.
- Документы есть?
- Да. Индонезийского студента есть. Из университета Томпсона.
***
- По этому самолёту, сбитому в районе Снежного - Тореза. Это оказался пассажирский. Упал в районе Грабово. Там море трупов, женщин и детей. Сейчас казаки там смотрят это всё... Завозили шпионов, не знаю. Нех…й летать, сейчас война идёт.
Фото з архіву «ВЗ»