Передплата 2025 ВЗ

До оборони і праці на державу будь готовий!

Україна переходить на новий режим життя. Напівфронтовий

Після трагічних суботніх подій у Маріуполі та в інших гарячих точках сходу України уряд ухвалив рішення ввести режим надзвичайної ситуації на території Донецької та Луганської областей. А на всій решті території країни — режим підвищеної готовності. Такий крок зроблено після екстреного засідання РНБОУ, що відбулося напередодні. Йдеться не про надзвичайний чи воєнний стан, як багато хто подумав і почав малювати в уяві песимістичні сценарії. Однак і розслаблятися не треба: країну чекають “дуже прагматичні” будні, максимально наближені до життя у фронтовий період. Цього вимагає непростий час, в який живемо.

«Наше рішення спрямоване тільки на одне — всі повинні працювати 24 години на добу і 7 днів на тиждень”, — пояснив глава Кабміну Арсеній Яценюк. Кілька днів перед тим він дав доручення керівникам обласних держадміністрацій готувати мобілізаційні плани у випадку переходу економіки “на військові рейки”. У понеділок було створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій, яку очолив прем’єр. Його заступниками стали віце-прем’єр Геннадій Зубко і голова Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергій Бочковський.

Нові режими означають, що всі органи місцевої влади, господарські суб’єкти всіх форм власності, а також звичайні громадяни мають неухильно виконувати приписи Державної комісії з НС, спрямовані на подолання цієї надзвичайної ситуації. У визволених районах Донбасу центрами управління стануть військово-цивільні адміністрації. Яка їх роль, всім зрозуміло — йдеться не про реакцію на природні стихії (хоча і до них мають бути готовими), а про інші виклики — ймовірні воєнні напади, терористичні атаки, диверсії, провокації, до яких проросійські бойовики нині вдаються на сході. На захист країни та її громадян повинно працювати віднині все: і великий завод, і маленька приватна фірма чи кустарний цех. І громадська організація. Так само, як безробітний, який може проявити себе при копанні окопів. Має бути підвищена пильність у великому і малому — на вулиці, вдома, у громадських місцях, на транспорті. Має бути взято під охорону кожний об’єкт, найперше — стратегічний: завод, нафтова свердловина, газогін, водозабір, мости, автомагістралі, електролінії. Тільки так можна відвернути загрозу.

Глава уряду вже дав доручення Державній комісії з надзвичайних ситуацій організувати навчання співвітчизників про те, як слід діяти на випадок “НП”. “У всіх школах, лікарнях, по всіх ЗМІ, по всіх областях треба чітко і щоденно інформувати громадян, що робити у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, куди дзвонити, куди їхати”, — сказав Арсеній Яценюк. Своєрідними загонами швидкого реагування стануть бригади будівельників, організувати які розпорядився уряд. Їх завдання — відновлювати господарську інфраструктуру, житло, які (не дай Боже!) можуть зруйнувати вороги країни. Перші такі загони у найближчий день-два поїдуть працювати у Маріуполь та інші населені пункти, які пізнали на собі вогонь російських “Градів”.

Багато хто цікавиться: чому наша влада не ввела у найбільш проблемних регіонах воєнний стан. Відповідь проста — якихось нових організаційних і матеріальних ресурсів це не додало б, проте могло б ускладнити наші відносини з партнерами, зокрема з Міжнародним валютним фондом, який є нашим фінансовим донором у такий складний час. При словах “війна”, “воєнний стан” у МВФ від нас відвернулися б...

Коментар для «ВЗ»

Олег СИНЮТКА,

голова Львівської ОДА

У резервному фонді бюджету Львівської області на 2015 рік закладено 30 мільйонів гривень. Гроші з резервного фонду можна використовувати і на ліквідацію надзвичайних ситуацій (можливих терактів), і для АТО. Плюс 500 тисяч гривень передбачено на ліквідацію надзвичайних ситуацій та 1,5 мільйона гривень — на фінансування обласних програм допомоги учасникам АТО.

Маємо план щодо захисту стратегічних об’єктів Львівщини — газосховища, нафтопроводу “Дружба”. До захисту залучать працівників правоохоронних органів, державної служби охорони, відомчої охорони з підключенням військовослужбовців, представників громадськості, які в цьому зацікавлені. Концентруємо усі сили.