Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Садити капусту на грядці Азарова можна за 63 тисячі гривень на місяць

Охочих наразі немає. А ось держдачу Пшонки вже обжили

Чиновницький рай на землі з пропискою у Кончі-Заспі і Пущі-Водиці прийняв перших обивателів без чарівних «ксив». Новосели вже обживаються на орендованих квадратних метрах, куди досі нога простих смертних і близько не ступала. Хоча нові «квартиранти» держдач не зовсім прості смертні. Оренда курортних «квадратів» — задоволення не з дешевих. Найскромніший варіант — номер у пансіонаті, обійдеться приблизно у п’ять тисяч гривень на місяць (плюс — комунальні послуги). А ось за будинок доведеться щомісяця викладати п’ятизначні суми.

Хто облюбував вільні «хатинки» у Кончі та Пущі, Держ­управління справами (ДУСя — головний владний «завгосп») не розголошує. Керманич Сергій Березенко лише цифру озвучив. Каже, за місяць, відколи почали здавати чиновницькі «квадрати» усім охочим, у Кончу-Заспу заселилися 12 родин. На розгляді — ще кілька заявок.

Пропозицій для потенційних «квартирантів» наразі вистачає. У Пущі вільні 27 пансіонатських номерів і п’ять будинків. У Кончі-Заспі таких «вакансій» — 30. У ДУСі натякають, що згодом вибір може бути і більшим, оскільки «заселенці» з чиновницькими «корочками» добровільно валізи пакують. «У минулому привілейовані чиновники, які звикли платити за пільговими тарифами, отримавши у січні квитанції, виїздять із державних дач. І це дає можливість платоспроможним українцям заїхати у пансіонати чи будинки відпочинку Пущі-Водиці і Кончі-Заспи», — каже керівник Держуправління справами.

«Халява», про яку згадав пан Березенко, вабила чиновників у Пущу і Кончу не менше за курортне повітря і казкові краєвиди. Урвати «дармових» намагалися всі — кому наскільки чиновницьких пільг вистачало і спритності. Одні примудрилися отримати пожиттєвий «ол інклюзів» (як Ющенко чи Литвин) і не платити ні копійки. Інші оформили держдачі у довгострокову оренду, сплачуючи за користування ними смішні суми (1500-2000 гривень за будинок площею понад 100 «квадратів»). При тому, що вартість оренди включала послуги охорони, покоївок, слюсарів, сантехніків і навіть кухарів. На додачу «бідним» обивателям Кончі і Пущі ще й пільги на комунпослуги виписали: кому — 100%, кому — 30% чи 50%.

Така «халява» для VIP-«дачників» щороку витягувала з бюджету захмарні суми. Лише торік на утримання чиновницького раю під Києвом витратили 38 мільйонів гривень. У середньому обслуговування кожного з 250 VIP-обивателів Кончі і Пущі обходилося платникам податків майже у 13 тисяч гривень на місяць. Щороку електроенергії для «курортників» ішло ледь не удвічі більше, ніж на освітлення вулиць цілої Вінниці з 360-тисячним населенням.

Після скасування президентом і Кабміном стосу пільг для «держдачників» у ДУСі взялися й орендну бухгалтерію перекроювати. «Халявні» 15-20 гривень за квадратний метр на місяць виросли до понад 100. Тож за кожні 100 «квадратів», які раніше обходилися «курортним» чиновникам максимум у 25 тисяч на рік, тепер доведеться викласти 130 тисяч (або приблизно 11 тисяч на місяць).

На дачу Пшонки (яку йому виписали як генпрокурору, але він нею не користувався, розкошуючи у «цезарському» палаці в Гореничах) «покупець» вже знайшовся. Будинок на 50 «квадратів», а отже, і вартість оренди «підйомна». А ось казенні апартаменти утікача Азарова з присадибною земелькою, на якій екс-прем’єр у городники бавився, усе ще порожніми простоюють. 585 квадратних метрів — «махіна» не для кожного гаманця. Лише оренда будинку обійдеться приблизно у 63 тисячі гривень на місяць. Плюс — комунальні послуги (а це ще — кілька тисяч).

Дорого. Але як для курортної Кончі — не найдорожче. Будинки поза межа­ми чиновницького раю тут здають і за крутіші гроші. Пропозицій на сайтах оголошень не бракує. За оренду котеджу на 500 «квадратів» просять 10 тисяч доларів на місяць. Будинок на 300 «квадратів» пропонують за сім тисяч у. о.