Перетворила дачу на райський куточок
Поряд із традиційними культурами у Тетяни Борушок росте й чимало екзотів
На дачній ділянці львів'янки Тетяни Борушок — справжнє розмаїття садовини та городини. Яких тільки культур не побачиш тут! І всім їм молода жінка встигає дати раду. Відтак упродовж сезону збирає високі врожаї.
Таке захоплення розпочалося в часи ковіду. Тетяна Романівна захотіла створити куточок, куди б їздила зі сім'єю на вихідні, — подихати свіжим повітрям, порухатися, попрацювати, вигуляти собаку й відпочити душею.
Оскільки батьки живуть далеко (понад 100 км від Львова), то навідуватися туди щотижня нереально, а в період епідемії - навіть небезпечно. Прагнула мати клаптик землі значно ближче, куди можна б потрапити за 30 хвилин. Так, за порадою колеги, придбала ділянку в садовому товаристві, яке розташоване на території села Оброшиного. І згодом жодного разу не пошкодувала, що поринула в агро з руками й головою.
На її дачі попередні власники заклали сад, де росло близько півтора десятка дерев, — сливи, яблуні, вишні, груші, айва. Вони були старанно доглянуті. Першого року навіть здивувалась: на одному дереві - аж три сорти яблук. Починався сезон із паперівок і закінчувався глибокої осені зимовими плодами…
Все влаштовувало, крім болота під ногами. Щоб виправити ситуацію, довелося висіяти між деревами травичку. Також виготовили з піддонів прості меблі - аби було на чому відпочити.
Пані Тетяна зізнається: «Шкода, звичайно, що то не домівка моїх батьків чи бабусі, бо тоді родичі допомагали б на городі. А так усе самі робимо: в 6 рук і 4 лапи (свою собаку називаю малим фермерятком). Що не встигли, до прикладу, виконати цього тижня, то завершуємо наступних вихідних».
Під сад і квітник зараз тут відведено близько 5 соток, а город займає 8 арів. Щоб підготувати землю до сільськогосподарських культур, знадобилось майже два місяці. Викорчовувала старі дерева та кущі. Через їхнє коріння навіть трактор не зміг переорати площу. Сусіди говорили: «Ви тут, пані, загубите свої руки, але нічого не виростите».
Однак заповзятлива жінка, наперекір їхнім словам, закачала рукави і сама працювала замість трактора. Потрохи витягнувши з землі сім великих куп коріння, почала висаджувати картоплю, кукурудзу, кабачки тощо.
Навчатися доводилося «у процесі». Благо з доступом до інформації про сільське господарство проблем не було — адже працює начальником відділу у департаменті агропромислового розвитку ЛОВА. За потреби консультувалася в аграріїв-професіоналів.
«Але є нюанси в догляді. Я робила все, аби продукція була екологічно чистою, без жодної хімії. Хотілося вживати плоди безпосередньо з дерева чи куща, не ризикуючи здоров’ям. Якщо вирощую для себе — то тільки органічне», — розповідає про свої перші кроки. І в цьому напрямку вдалося досягти хороших результатів.
Неабиякі корективи в життя родини внесла війна. Хоча був великий страх, але сісти в потяг та втекти з країни, як багато знайомих, наша співрозмовниця не хотіла. Згодом, оговтавшись від стресу, почала закладати свій домашній продовольчий резерв для сім'ї. Так їй було спокійніше. Діяла за правилом: «Працюй більше й не думай про погане».
І продовжує так чинити далі. Чого тільки не висадила енергійна ґаздиня за останні сезони! Тепер на її обійсті, крім яблунь, груш, вишень, айви, слив, щедро плодоносять лохина, ожина, порічки, малина, смородина. Два роки тому посадила кущик гумі. Його стиглі ягоди виглядають як кизил або вишня, але смаком нагадують яблуко, хурму чи інжир. Із них можна готувати варення, джеми, соуси.
Ще ж Тетяна Романівна посадила деревця абрикосів (сорт Пріція), персиків і нектаринів (сорти Іскра та Ребус 028 відповідно), вишні (український сорт Чудо вишня), яблуні (сорти Вітос та Ханіскріпс), сливи (сербський сорт Чачакська Лєпотіца), фундука (сорт Косфорд). А щоб опанувати секрети правильного догляду та обрізування, зверталася за консультаціями до одного з викладачів Львівського університету природокористування.
Справжнє різноманіття й на городі. Окрім традиційних культур — картоплі трьох видів (французька, Королева Анна, Бела Роса), огірків і помідорів, тут можна побачити спаржу, яка вже стала улюбленою стравою для родини й сусідів. Господиня має її 75 кущів (зеленої та фіолетової). Надзвичайно цікаво було вирощувати цю новинку, адже для висаджування потрібні ямки-тунелі завширшки та заввишки по 40 см. У них слід правильно розкласти коріння, підживити, відтак засипати сухою травою, а зверху закрити землею. Цьогоріч Тетяна вже отримала перші зелені пагони.
Інша іноземна гостя — італійська суниця «Вівара», котрої налічується близько 100 кущиків. Вона родить до пізньої осені. Торік ще наприкінці вересня щотижня вдавалося збирати по 3 літри ягід.
«Прописалися» у Борушків і декілька видів гарбузів: Мускат де Прованс, Доля та інші. Позаминулого року з 11 череванів господиня приготувала цукати, якими взимку сім'я ласувала замість цукерок.
Тривалий період героїня нашої розповіді не розлучається з салатом. Ним ділиться з сусідами та знайомими. А також сама збирає насіння цієї культури.
Відкриттям для жінки став салат Мангольд, листки якого схожі на бурячиння (в червоні і жовті смужечки).
Тим часом українських кабачків не садить (не підходить земля). Зате італійські цукіні плодоносять чудово. Кожні три дні ентузіастка збирає ящик плодів, значну частину котрих роздає ближнім. Торік із них готувала закрутки для наших воїнів.
Ще одні улюбленці - патисони. Щороку купує насіння інших сортів. Овочі вживає свіжими та консервує на зиму, а також варить смачну ікру.
Чимало уваги приділяє ґаздиня помідорам, що ростуть як у парничках, так і просто неба. Біля них достатньо роботи — підв'язування, боротьба з хворобами. У цьому плані допомагає біопрепарат БТУ-Центр. Відтак продукція виходить натуральною та органічною. Тож останнього місяця літа щодня є по великій мисці свіжих томатів.
Також у пані Тетяни ростуть кукурудза, баклажани, квасоля (спаржева і звичайна), цибуля, часник двох видів, капуста (рання та пізня), рукола, огірки, буряки, морква, базилік (кучерявий і простий), горошок (садить двічі на рік), кріп, петрушка та навіть дині й кавуни.
Нинішнього сезону господиня пробувала експериментувати з нішевими культурами. Побувавши на двох вебінарах із вирощування люфи — органічної губки, вирішила «прописати» її в себе. Придбала насіння, котре посадила, дотримуючись усіх вимог технології. Спочатку зернятка замочила, потім подряпала оболонку (бо дуже тверда і гальмує проростання). Як наслідок, виросло багато кущів. Тепер дозрівають плоди, що приблизно в десять разів більші за огірки. Всередині буде губка, котра використовуватиметься в побуті, та насіння, частину якого жінка планує роздати знайомим.
На ділянці справді багато роботи, але вона приносить задоволення. Тут ентузіастка відволікається від рутинних справ, активно рухається (займається так званим агроспортом). До того ж завжди має свою якісну продукцію. Скажімо, на полицях підвалу стоять близько 300 банок закруток. Із такими запасами не страшна жодна продовольча криза!
Водночас родина створила на дачі відпочинковий куточок, де можна приготувати шашлик, поспілкуватися з друзями, сусідами. Тож заміська ділянка стала для сім'ї маленьким райським куточком.