Передплата 2025 «Добрий господар»

Монумент Слави хочуть знеславити… провокатори

Та наразі пам’ятник на Стрийській не рухатимуть

На тлі останніх політичних подій, коли запахло війною, у Львові на поверхню випливла неоднозначна інформація щодо перенесення Монумента Слави з вулиці Стрийської (на фото). Львівська міська рада офіційно повідомила через прес-службу новину: пам’ятний комплекс стане експонатом новоствореного музею «Територія терору». «За» і «проти» перенесення Монумента Слави обговорили на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради. Рішення виконкому прийняли одноголосно — залишити все на своїх місцях. Чи варто загострювати історично-воєнні дражливі питання, як на новацію відреагують представники Комуністичної партії, дізнавалася журналіст «ВЗ».

Згідно з поширеною інформацією міської ради, Галицька райадміністрація начебто стане замовником робіт з перенесення монумента. На райадміністрацію мерія покладе два обов’язки — розробити проектно-кошторисну документацію та передбачити кошти в міському бюджеті на транспортування Монумента Слави. Департамент містобудування разом з Інститутом архітектури Національного університету «Львівська політехніка» повинні подбати про архітектурний конкурс на облаштування частини паркової зони культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького, де стоїть радянський пам’ятник.

Та згодом міський голова Львова Андрій Садовий прокоментував ідею у соцмережі: «Львівська мерія отримала сигнали про бажання деяких активістів понищити пам’ятник. Я проти того, щоб у Львові будь-що руйнували ночами і без законних рішень! У місті є легітимна влада. Питання щодо перенесення пам’ятника винесемо на громадські слухання. Сьогодні не на часі це питання. Цим ми не допоможемо ні нашим прихильникам на сході та півдні країни, ані сім’ям загиблих та поранених. Сьогодні набагато актуальніше зробити те, аби не дати можливості підняти голову гідрі криміналу та корупції». З цього випливає, що мерія не планує переносити пам’ятник. А на виконком питання винесли для того, щоб вберегти його від можливих руйнувань провокаторів.

Як сказав під час засідання виконкому секретар Львівської міськради Василь Павлюк, питання необхідно закрити. «Пропоную не виносити питання щодо Монумента Слави до формування вертикалі влади, — зазначив пан Павлюк. — Потрібно провести міський референдум. Запевняю: ніхто з депутатів не піднімав і не підніматиме питання перенесення в інше місце Монумента Слави. Розуміємо, що різні групи можуть вночі вчинити провокації».

Радник міського голови Львова Василь Косів вважає, що сьогодні на тлі політичних подій Львів має показувати Сходу та Півдню позитивні приклади, а не ухвалювати щось таке, щоб потім нас поливали брудом за руйнування історичних пам’яток. Перший заступник міського голови Львова Олег Синютка додав: «Групи людей, які хотіли понищити пам’ятник — напевно, не львів’яни. Їх завезли ззовні для дискредитації України. Тепер можуть бути нові провокації. Перенесення Монумента Слави — не на часі. У Львові є інші пріоритети».

Олександр КАЛИНЮК,

член Львівського обкому Компартії України

Якщо виконком ухвалить рішення про перенесення Монумента Слави, то комуністи Львова звернуться до суду. Рішення буде суперечити Закону України щодо увічнення перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. У статті 6 закону сказано, що органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за зберігання пам’ятників Вітчизняної війни. Тобто їх чіпати не можна і нікуди не можна переносити. Якщо виконком прийме рішення щодо перенесення Монумента Слави, то воно бути політичним.