Вівтар «Голгофа» – вже у Вірменському подвір’ї
У подвір’ї Вірменської церкви у Львові встановили відреставрований дерев’яний різьблений вівтар “Голгофа”. Унікальну пам’ятку відновили у рамках українсько-польського проекту “Збереження спільної культурної спадщини”, роботи фінансувало Міністерство культури та національної спадщини Польщі.
/wz.lviv.ua/images/news/2012/11/7fcb27864fa9fdc48f88e4054bf1e643.jpg)
Група польських та українських реставраторів працювала над “Голгофою” близько трьох років. Спеціально для її монтажу відновили стіну будинку на вул. Краківській, 14, до якого кріпиться вівтар. За словами реставратора з Варшавської академії мистецтв Анджея Казберука, вівтар є компіляцією з трьох різних частин — фігури розіп’ятого Христа, двох жіночих — Матері Божої і Марії Магдалини, і дерев’яного тла, на якому змонтовані усі фігури. Композиція, різнорідна за технологією і методом різьблення, змонтована в єдине ціле в середині XVIII ст. “Голгофа” декілька разів горіла, вогонь пришвидшив деградацію живописних шарів.
Христос є найстарішою фігурою, датується початком XVII ст., звідки він походить, наразі не визначено. Жіночі постаті вирізьблені “під Пінзеля”, але не учнями Пінзеля, а митцями-заробітчанами. Ймовірно, ці фігури вірменській громаді подарували з якогось костелу, бо на них залишилися сліди позолоти, яка використовується у внутрішніх приміщеннях. Тло складається з понад 250 елементів, змонтованих в єдине ціле. Тут використана рідкісна техніка — у дерево впресовано мілко потовчене різнокольорове скло, яке блищить. Частину скла реставратори відновили на місці, частину спеціально замовляли у Німеччині. Вівтар захищений дерев’яним дашком.