Передплата 2025 ВЗ

В Україні викрито злочинну організацію підпільних виробників, які забезпечували Україну фальсифікованими цигарками (ФОТО)

  • 16.04.2025, 15:30
  • 248

Мережу підпільних фабрик виявили у Київській та Миколаївській областях. Їх потужності дозволяли виготовляти до 80 000 пачок цигарок на добу. Збували підакцизну продукцію на споживчий ринок через сайти та телеграм-канали лише гуртовими партіями. Тютюнова «справа» приносила його організаторам до 30 млн грн прибутку на місяць. Вказано, що вони не сплачували податків до бюджету. Обвинуваченим може загрожувати до 12 років в’язниці

Фото поліції
Фото поліції

Аби викрити організаторів та встановити весь ланцюг злочинної діяльності, оперативники Департаменту стратегічних розслідувань та слідчі Національної поліції відпрацювали споживчий ринок підакцизної продукції, проаналізували великий масив оперативної інформації щодо нелегальних постачальників та збувачів.

Значна кількість тютюнової продукції була фальсифікованою і збувалася під виглядом торгових марок, правовласниками яких є міжнародні компанії-виробники, зокрема — зі Сполучених штатів Америки, Англії та Нідерландів. Тільки одній з компаній завдано збитків у галузі інтелектуальної власності на понад 2 мільйони гривень.

Починаючи з дрібних збувачів та постачальників, поліцейські «вийшли» на злочинну організацію, яка у промислових масштабах виготовляла цигарки та реалізовувала їх роздрібним та гуртовим покупцям по всій Україні, як легальним, так і підпільникам. За даними слідства, організували «бізнес» двоє мешканців Одеси та Миколаєва у 2021 році та залучили як партнерів щонайменше 10 учасників.

Мережа підпільних тютюнових фабрик діяла у промислових зонах на території Київської та Миколаївської областей. Усі вони були обладнані промисловими лініями з повним циклом виробництва з потужностями до 80 000 пачок на добу. Персонал — жителі різних регіонів України — працювали позмінно. Учасники злочинної організації забезпечували їм необхідні умови для проживання, доставляли до підпільних виробництв, і перед зміною забирали мобільні телефони. Підпільні фабрики були оснащені камерами відеоспостереження та автономними джерелами електропостачання.

Готову продукцію доставляли до складів зберігання, що знаходилися у кількох регіонах — Одеській, Миколаївській, Київській, Черкаській та Івано-Франківській областях. Замовлення приймали виключно через створені сайти та месенджери у телеграм-канали. Спілкування з клієнтами відбувалося тільки шляхом листування у месенджері телеграм від імені адміністраторів.

Цигарки з підробленими марками акцизного податку або без них збували гуртовими партіями фізичним і юридичним особам, які займаються роздрібною торгівлею тютюнових виробів і доставляли їх зі складів вантажним транспортом або поштою від імені вигаданих осіб. Для розрахунків члени злочинної організації використовували банківські рахунки, відкриті на підставних осіб.

Під час відпрацювання нелегального ринку підакцизної продукції поліцейські ліквідували кілька мініфабрик з потужностями до 40 000 пачок на добу та перекрили канали постачання фальсифікату на ринок. Під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що до їхнього функціонування причетні учасники злочинної організації.

Тютюновий «бізнес» приносив його організаторам до 30 млн грн прибутку на місяць, при цьому вони не сплачували жодних податків. Частину злочинних коштів вкладали в розвиток нелегальної справи, решту — витрачали на придбання нерухомості, автівок та своє комфортне життя.

У липні минулого року співробітники Департаменту стратегічних розслідувань та Головного слідчого управління Національної поліції під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора провели спецоперацію. За її результатами затримали в Одесі організатора злочинної організації та спільника. Тоді ж вилучили понад 100 000 пачок тютюнових виробів різноманітних торгових марок, промислові лінії для виробництва, понад дві тони тютюну, автомобілі, понад 3 000 000 гривень у різній валюті, чорнові записи та документацію, що підтверджують злочинну діяльність.

Нині досудове розслідування у кримінальному проваджені завершено, обвинувальний акт щодо організатора та чотирьох учасників злочинної організації скеровано до суду для розгляду справи по суті. Раніше п’ятеро їхніх спільників отримали обвинувальні вироки.

Сімом обвинуваченим інкримінують вчинення кримінальних правопорушень, передбачених кількома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 1 та 2 ст. 255 (створення, керівництво злочинною організацією, а також участь у ній),
  • ч. 1 та 2 ст. 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів),
  • ч. 3 ст. 229 (незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару),
  • ч. 3 ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).