У Домі Франка відбулося відкриття виставки Осипа Сорохтея «Хресна Дорога»
До 135-річчя художника представлений графічний цикл відомого українського митця, галицького експресіоніста, митця початку ХХ століття
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/531051/img2327.jpg)
На початку Страсного тижня експозиція допоможе разом з Осипом-Романом Сорохтеєм пережити муки Христові, пережити свій стан і дочекатися Світлого Воскресіння і перемоги.
Сорохтей належав до когорти митців, які були незаслужено забуті, які були мало репрезентовані під час доволі драматичного життя. Не могла пропустити радянська цензура факту, що воював в легіоні Українських Січових Стрільців, був відверто експресійний у своїх творах. Лише у 80-их роках минулого століття родина почала показувати доробок митця з приватних колекцій, були організовані виставки у Львові, Івано-Франківську. Глядачі могли пізнати різноманітну спадщину художника.
/wz.lviv.ua/files/IMG_2331.jpg)
Стали відомі твори акварельного та олійного живопису, сатиричні карикатури, шаржі, графічні портрети Тараса Шевченка, Івана Франка, Марка Черемшини, Станіслава Людкевича… І, звичайно, цикл робіт на релігійну тематику. Усім відома велика олійна робота «Зняття з хреста», яка зараз є окрасою Кафедрального храму Воскресіння Христового в Івано-Франківську. А також відомий цикл графічних робіт «Хресна дорога», що представлена в Домі Франка. Це не є канонічне відтворення біблійних сцен, а відчуття та опрацювання художника цієї теми через свій емоційний стан. Його твори дбайливо зберігали син Ярослав та донька Христина, а зараз онуки. Родина показує приклад, як потрібно дбати, реставрувати, зберігати, популяризувати та дбати про доробок свого предка. Вони роблять усе, щоб врятувати ім'я Сорохтея для історії українського мистецтва.
Внуки провели архівне дослідження родоводу. Віднайшли (Сорохтей народився в селі Баранчицях Самбірського повіту) метричні записи його народження, хрещення, шлюбу. У метриках батько та мати Осипа Сорохтея записані як русини греко-католицького обряду. Ця знахідка є дуже важливою для родини художника, адже дані, які подає Вікіпедія та й інші джерела, свідчать, що батько Осипа Сорохтея був чехом, а мати — полькою. Родина Сорохтеїв є прикладом збереження доброї пам’яті про свого талановитого діда. Вони організовують виставки, реставрують роботи, консервують їх. Адже переважна більшість з них виконані на папері, який з часом нищиться. Однозначно така праця онуків — це наслідок того виховання, тієї любові та доброти, яку вони отримали від діда Осипа-Романа Сорохтея та бабусі художниці Марії Карп’юк- Сорохтей.
Роман Сорохтей — внук Осипа Сорохтея згадує: «Коли нас онуків відправляли до бабусі Марії Карп’юк-Сорохтей на канікули, там завжди було гамірно, весело, часто були преферансні вечори. Згадує бувальщину, як одного разу не було четвертого партнера до преферансу, і бабуся сказала, давай Ромка навчимо, таким чином у шестирічному віці я освоїв правила цієї гри. Правда, потім була страшна авантура від батьків, що такого малого хлопця залучили до гри в карти».
За словами кураторки виставки Марти Волошанської, протягом місяця (виставка триватиме до 12 травня в Домі Франка), будуть організовані кураторські екскурсії, лекції, під час яких зможете довідатись ще багато цікавих фактів про життя художника. Тож слідкуйте за анотаціями у соціальних мережах на сторінках Дому Франка та Осип-Роман Сорохтей.
/wz.lviv.ua/files/IMG_2332.jpg)