Науковці знайшли скелет, ймовірно, найдавнішого предка ссавців
- 18.12.2024, 19:15
- 469
Палеонтологи на Майорці знайшли рештки, імовірно, найдавнішого горгонопса — предка сучасних ссавців. Вік знайденого скелета може становити від 265 до 290 мільйонів років
Предками терапсидів — групи тварин, до якої також входить горгонопес, вважають пелікозаврів. Та між еволюцією цих істот приблизно 40 мільйонів років, і про неї мало що відомо.
Раніше рештки терапсидів знаходили у помірних широтах, наприклад у Південній Африці.
Завдяки знахідці скелета горгонопса на Майорці стало зрозуміло, що еволюція ссавців розпочалася у тропіках з появою терапсидів, а не в помірних широтах, як вважали раніше.
Учені дослідили скелет горгонопса і зʼясували, що тварина мала череп довжиною майже 18 сантиметрів — це менше у порівнянні з пізнішими представниками, бо їхні черепи були завдовжки кілька метрів. Горгонопес, останки якого знайшли на Майорці, мав тіло завдовжки приблизно метр і ікла довжиною до п’яти сантиметрів.
Завантаживши дані про будову тіла давніх терапсидів та нового виду з Майорки в спеціальну комп’ютерну програму, вчені змогли відтворити хід їхньої еволюції. Модель показала, що розкол між терапсидами та їхніми предками пелікозаврами стався майже 294 мільйонів років тому. Це означає, що знайдений на Майорці горгонопес може бути найдавнішим відомим представником не лише своєї групи, а й усіх терапсидів.
Подальші дослідження виявили, що приблизно 268—278 мільйонів років тому відбулася бурхлива еволюція терапсидів, пов’язана з глобальною катастрофою — Олсонівським вимиранням. Ця подія призвела до появи великих травоїдних тварин, що стало викликом для хижаків. Одним із способів адаптації до нових умов стала поява у горгонопсів характерних шаблеподібних зубів.