Заробіток на кістках: в Україні виник скандал через будівництво Національного військового меморіального кладовища
- 02.08.2024, 11:45
- 941
Зводити Національне військове меморіальне кладовище буде фірма, яку зареєстрували наступного дня після оголошення тендеру на будівництво
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/517332/4567890.jpg)
Про це повідомив нардеп Володимир Ар`єв із покликанням на дані Prozorro.
Як він вказує, фірма «Консорціум Більдінг ЮА», що формально належить двом одеситам, зареєстрована у Києві саме під цей проєкт.
У новоспеченого підрядника немає належного обладнання, однак через три тижні після оголошення мільярдного конкурсу вона стала і єдиним учасником, і переможцем.
«Тобто, конкурс оголошували під заздалегідь визначених людей, які будуть дерибанити державні гроші та ще й на памʼяті загиблих воїнів.
Здається, історія з мародерством на відбудові «Охматдиту» то вже найглибше дно. Але влада продовжує копати", — зазначив нардеп.
Ситуацію також прокоментував Вахтанг Кіпіані.
«Дві дуже важливі і потенційно небезпечні історії. За якими треба дивитися пильно. Бо вже є приклади останнього року, де війна — війною, а для декого піздінг грошей — за розкладом. Перша — про те, що благодійний фонд „Охматдит“ віддає відбудову фірмі, яка, на перший погляд, не має досвіду і спроможності це зробити. Оскільки гроші фонду — це наші гроші, які ми туди пожертвували, то управлінці не можуть робити з ними все, що завгодно. Зокрема неефективно розпоряджатися, оплачувати завищені цінники і так далі. Точніше — юридично можуть, бо тепер це „гроші фонду“, але це „чрєвато“. Як мінімум тим, що люди і бізнеси більше не будуть донатити туди (і це половина проблеми) і не тільки туди (це набагато важливіше) свої гроші. Бо крадуть чи незрозуміло, безвідповідально розпоряджаються одні, але це переноситься на всіх, хто пожертви збирає. І от друга історія — будувати першу чергу Національне військове меморіальне кладовище обрано консорціум, який заснований наступного дня після оголошення тендеру на будівництво. Ціна питання — коло 1,8 млрд. гривень. Близько року я доволі багато писав, що Україна має виконати зобов’язання перед загиблими, перед їхніми родинами і перед майбутнім і побудувати гідний меморіальний цвинтар для учасників бойових дій. На якому, врешті, будуть перепоховані й герої інших воєн з Росією, які нині розсіяні по світу. Це один з найважливіших нацпроєктів наших днів, на мій погляд. Були круглі столи під егідою МінВету і ДУ „НВМК“, де були суперечки щодо форми намогильних каменів, матеріалу з якого їх будуть робити, щодо написів і шрифтів. Чого точно не було або бракувало — розмови про те, хто це все зробить. Мовляв, буде тендер — він і покаже. Бачимо, він відбувся. Скріни і публікації вже гуляють інтернетом. Чи був тендер „чесним“? Не знаю, не вивчав, не знаю, скільки там було охочих, і чи спроможна ця фірма зробити все якісно і максимально ощадливо. Було б добре, щоб журналісти-розслідувачі звернули на це будівництво увагу», — написав він.
Як відомо, 31 липня «Охматдит» оголосив переможцем конкурсу компанію «Буд-Технолоджі», яка запропонувала відновити лікарню за 307 мільйонів гривень. Журналісти виявили, що це одна з найдорожчих пропозицій, а десятки фірм пропонували виконати роботи значно дешевше — від 42 до 286 мільйонів гривень, однак їх проігнорували.
Читайте також: Для відбудови «Охматдиту» у Києві обрали одного із найдорожчих підрядників: деталі
МОЗ звернулося до правоохоронців щодо додаткової перевірки цієї ситуації.