Ін'єкції проти діабету та ожиріння спричиняють параліч шлунка: дослідження
- 21.05.2024, 19:30
- 952
Препарати, які називаються агоністами GLP-1, можуть спричинити параліч шлунка або гастропарез
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/513146/pexels-pixabay-139398.jpg)
Учені зробили три дослідження, що базуються на великій кількості даних пацієнтів, але їхні результати ще не опублікували у медичних журналах.
Препарати для ін'єкцій, які називаються агоністами GLP-1, мають великий попит, бо є дуже ефективними для схуднення. Вони стимулюють виділення інсуліну, приборкують почуття голоду та сповільнюють проходження їжі через шлунок.
Однак дехто з пацієнтів повідомляв про напади блювоти під час прийому цих препаратів, а у декого лікарі діагностували зупинку роботи шлунка — гастропарез.
Хоч розробники ліків і запевняють, що при подальшому прийомі препарату робота шлунку покращується, пацієнти зазначають зворотне. Навіть через кілька місяців їхній стан не покращився.
Науковці виявили, що у людей, які вживали ліки з антагоністами GLP-1, ризик виявлення гастропарезу був приблизно на 50% вищим, ніж у тих, хто їх не приймав.
Фахівці з Університетських лікарень Клівленда проаналізували базу медичних записів пацієнтів 80 організацій охорони здоров’я.
Вони зосередилися на людях із ожирінням, в яких індекс маси тіла вищий за 30. За 6 місяців до початку лікування GLP-1 вони не мали діагнозів «діабет», «гастропарез» чи «панкреатит». За цими критеріями виділили 286 тисяч пацієнтів.
Діабет сам по собі може збільшити ризик гастропарезу, якщо протягом тривалого часу рівень цукру у крові людини не контролюється належно.
Серед людей, яким для схуднення призначали ліки з антагоністами GLP-1, як-от семаглутид (марки Ozempic і Wegovy), ексенатид (Byetta) і ліраглутид (Victoza), щонайменше через 6 місяців був діагностований гастропарез. Таку тенденцію помітили у 10 з кожних 10 тисяч пацієнтів (в 0,1%).
Для порівняння, у 0,04% пацієнтів, які не приймали ліків із GLP-1, також діагностували параліч шлунка. Отже, ризик гастропарезу під час прийому препаратів для схуднення складає 52%.
У другому дослідженні науковці проаналізували дані майже 300 тисяч пацієнтів, яким призначили препарати з GLP-1 для лікування діабету або ожиріння в період з грудня 2021 року по листопад 2022 року. Їхні дані порівняли з людьми, які мали такий же діагноз, але їм призначили інше лікування.
У цьому аналізі виявили, що ризик розвитку паралічу шлунку на 66% вищий, ніж у людей, які не приймали препаратів з GLP-1.
«Усі побічні ефекти або симптоми з боку ШКТ — нудота, блювота та гастропарез — були значно вищими в тих, хто приймав GLP-1, порівняно з контрольною групою», — зазначив доктор Пратік Шарма, професор медицини в Медичній школі Університету Канзасу.
Нацковці порахували, що гастропарез виникає приблизно в 1 людини з 200 пацієнтів, які приймали GLP-1. Учені припускають, що розробники препарату відкинули цю побічну дію через надто низьку частоту виявлення паралічу шлунку.