Захистити квартиру від шахраїв можна через «Дію». Що потрібно зробити?
Про це розповіли на брифінгу у Львівській ОВА «цифрові» чиновники
За останні два роки в Україні зафіксували чимало випадків шахрайства та підробки документів на право власності майна громадян, яке зареєстровано до 2013 року та те, яке не було внесено до Державного реєстру речових прав.
Реєстрація власності на нерухоме майно стає критично важливою темою через загрози війни. Щоденні обстріли призводять до пошкоджень та руйнувань майна, а можливість отримання компенсації з державної скарбниці залежить від офіційної реєстрації власності.
Як розповів на брифінгу заступник голови Львівської ОВА з питань цифрового розвитку Олександр Кулепін, захистити своє майно від шахрайських схем можна шляхом онлайн-реєстрації речових прав.
«Треба скористатися порталом „Дія“, щоб зареєструвати те майно, яке є у вашій власності і яке до 2013 році було в реєстрі речових прав, — наголошує Кулепін. — Чому це важливо? Сьогодні є два аспекти, аби зареєструвати майно онлайн. Перший — якщо відбувається пошкодження майна через обстріли. Маючи майно в реєстрі, одразу можна подати інформацію на відшкодування збитків. І це також зараховується в інші реєстри з якими потім будемо звертатися до країни-агресора на відшкодування».
«Виїхали за кордон, повернулися і виявилося, що на земельній ділянці вже щось побудовано»
Друга причина, каже чиновник, якщо потрібно буде отримати кошти за пошкоджені внаслідок обстрілів вікна, двері, то майно теж має бути зареєстроване в «Дії».
"Є ще один аспект — махінації з майном, якщо воно не є в онлайн реєстрі, — продовжує розмову Кулепін. — Люди, які зареєстрували майно в Бюро технічної інвентаризації, не помічають, що з плином часу майно стає не їхнім… Виїхали за кордон, повернулися — і виявилося, що на їхній земельній ділянці вже щось побудовано… Люди, які побудували, переоформили майно на інших осіб… Це відбувається через те, що майно не було в онлайн реєстрі".
Як зареєструвати майно в «Дії»?
Начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук розповів про кроки реєстрації майна в «Дії». Для реєстрації майна потрібен насамперед цифровий ключ. Його теж можна виготовити у порталі «Дія».
У центрах сертифікації ключів середня вартість послуг — 200 грн. Клієнти «Ощадбанку» та ПриватБанку можуть отримати сертифікацію ключів безкоштовно. Якщо у вас є цифровий ключ, треба зайти в «Дії» в особистий кабінет та в розділ «Земля, нерухомість, будівництво». Потім перейти в підрозділ реєстрації прав на нерухоме майно та внести відомості про майно. У цьому порталі можна заодно пересвідчитися, що все гаразд із зареєстрованим майном. Потрібно перевірити, чи не змінилася, бува, адреса (через перейменування вулиці, наприклад).
Що кажуть правоохоронці?
Заступник начальника відділу управління карного розшуку Головного управління національної поліції у Львівській області Ігор Лаврівців каже, прокрутити аферу з майном можна як з житловим, так з нежитловим (земельні ділянки). Як правило, жертвами шахрайств стають власники землі з когорти соціально незахищених верств — пенсіонери, люди з інвалідністю.
Злочинці підшуковують майно найчастіше цієї верстви населення та перереєстровують майно на інших осіб. Лише за деякий час пенсіонер дізнається, що він вже не власник землі.
Ігор Лаврівців радить звернутися із заявою до правоохоронних органів, а в суд принести паперові документи на право власності на майно. Один з юридичних кроків Феміди — накласти арешт на майно, за яке судитися справжній власник. Це також необхідно для того, аби фейковий власник не перепродав майно третім особам…