Передплата 2024 «Добра кухня»

Цього року Україна виготовить тисячі далекобійних дронів, — міністр

  • 12.02.2024, 16:15
  • 379

Україна у 2024 році виготовить тисячі безпілотників дальнього радіусу дії, які можуть завдавати глибокі удари по рф, і вже має до 10 компаній, які виробляють безпілотники, здатні досягати москви і санкт-петербурга

Фото Reuters
Фото Reuters

Про це повідомив віце-прем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

«Зростає категорія безпілотників-камікадзе дальнього радіусу дії - 300, 500, 700 і 1000 кілометрів. Два роки тому цієї категорії не існувало… взагалі», — заявив він.

Також нещодавня серія ударів по нафтових об'єктах рф відображає прогрес уряду України в швидкому дерегулюванні ринку безпілотників і збільшенні його фінансування. Тут держава є венчурним інвестором.

Федоров зазначив, що у межах ініціативи BRAVE1, започаткованої урядом минулого року, військово-технічним стартапам виділили приблизно 2,5 мільйонів доларів США у вигляді грантів, і ця сума має бути збільшена приблизно у 10 разів у 2024 році.

«Ми будемо боротися за те, щоб збільшити фінансування ще більше», — додав він.

На відміну від рф, де у виробництві безпілотників домінує держава, переважна більшість виробників в Україні є приватними. За словами Федорова, лише одна з 10 компаній, чиї безпілотники можуть літати в регіони навколо Москви або Санкт-Петербурга, є державною.

За словами Федорова, у 2023 році обсяги виробництва та поставок українських безпілотників зросли більш ніж у 120 разів, що є частиною більших зусиль, спрямованих на розробку та виробництво безпілотників у воєнний час, щоб скоротити розрив з ударними можливостями рф.

Федоров сказав, що згоден з оцінкою голови української військової розвідки Кирила Буданова про те, що Київ досяг «певного роду паритету» з Москвою у виробництві безпілотників дальнього радіусу дії.

У ситуації браку артилерійських снарядів влада України робить ставку на дрони.

«Нам потрібно діяти в антибюрократичний спосіб. У цьому суть прориву у війні технологій. Ми і надалі будемо робити на це ставку, працювати в цьому напрямку. Тому що технології дійсно можуть нас врятувати», — наголосив він.

Федоров сказав, що минулого року було законтрактовано понад 300 000 безпілотників різних типів і понад 100 000 було відправлено на фронт. Ці цифри не включають волонтерські поставки, які зробили «значний внесок», додав він.

«Ми зняли податки на деталі до БПЛА, спростили процедуру укладання контрактів, а також процедуру утилізації. Іншими словами, ми взяли всі перешкоди, з якими стикалися компанії приватного сектору, і вирішили їх за шість місяців, ухваливши всі необхідні закони та постанови», — зазначив Федоров.

Президент Володимир Зеленський поставив перед Україною мету цього року виготовити 1 мільйон дронів з видом від першої особи (FPV), які дешеві у виробництві і якими у величезних кількостях озброюються обидві сторони на фронті.

Українська безпілотна промисловість значною мірою покладається на компоненти з інших країн, у тому числі з Китаю. За словами Федорова, є спроби локалізувати виробництво компонентів.

«Тому я думаю, що якщо ми продовжимо цю тенденцію, то до кінця цього року у нас буде багато компаній, які вже виробляють понад 50% своїх компонентів локально», — впевнений міністр.

За його словами, нещодавній сплеск виробництва спричинив таке навантаження на логістику, що довелося швидко вносити зміни, щоб запобігти тривалим затримкам у постачаннях.

«Лише в грудні доставка дронів була в 50 разів вищою, ніж за весь 2022 рік. Уявіть собі, система не була до цього готова, і я думаю, що логістика не усвідомлювала, що такі обсяги можливі», — пояснив Федоров.

Приватний сектор також стримувала державна монополія на виробництво боєприпасів для безпілотників. Три місяці тому Україна прийняла постанову, яка скасувала цю державну монополію, а пізніше зупинила окрему монополію на виробництво артилерійських снарядів і ракет, сказав він.

«За останні три місяці понад 20 підприємств вже пройшли тестування і можуть передавати боєприпаси державі», — заявив міністр.

Схожі новини