Україна готова внести зміни до закону про реформу КСУ, — Стефанішина

  • 31.01.2023, 13:15
  • 468

Для України виконання відповідної рекомендації - пріоритет

Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Фото Офіс віце-премєра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Фото Офіс віце-премєра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Україна готова виконати рекомендації Венеційської комісії (ВК) щодо відбору суддів Конституційного суду, та внести відповідні зміни до закону № 7662 щодо реформи КСУ.

Про це заявила віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Ухвалення закону є однією з умов, які Україна має виконати перед початком перемовин про вступ до ЄС.

«Я наголошую: ми заявили про готовність оновлювати закон і вносити зміни. Ми хотіли додаткових консультацій, щоб розуміти, які це будуть зміни і в який спосіб. Тому що, маю нагадати, ми демократична країна і після спілкування з Венеційською комісією ми повертаємося в парламент. А в парламенті маємо сформувати більшість, яка підтримає ці зміни до законодавства», — зазначила Стефанішина.

Зокрема, йдеться про рекомендацію ВК, згідно з якою, Дорадча група з перевірки кандидатів на посаду суддів КСУ має складатися із семи членів. Тим часом більшість з них мають бути призначені за квотою міжнародних експертів, аби запобігти патовій ситуації у прийнятті рішень. Тоді як ухвалений Верховною Радою закон передбачає, що до складу Дорадчої групи входитимуть шість членів.

«Звичайно, для нас є пріоритетом виконання цієї рекомендації. Однак головним пріоритетом є формування Конституційного суду України, до якого буде довіра. Ані в чинній редакції закону, ані в будь-яких змінах до нього не має бути жодних положень, які б ставили під сумнів можливість або бажання української сторони організувати цей конкурс за високими стандартами», — додала Стефанішина.

Вона зазначила, що вперше в історії України передбачається конкурсний відбір суддів Конституційного суду. Як стверджує віцепрем'єрка, на законі № 7662, який вносить зміни до законодавства багато «хайпували» та говорили щодо нього: «От врешті-решт ми переламали владу, і Венеційка змушує вносити зміни до законодавства»,

«Але я не бачила, щоб усі ці люди, які виступають із критикою, допомагали нам спільно виконувати цю рекомендацію і просувати європейські прагнення. Це теж досвід для нас. Проте повторюю: першочерговим для нас є виконання семи рекомендацій ЄК. Ми проговоримо політично, як це можна зробити, вже на саміті, і на весну (до проміжного висновку ЄК. — Т.С.) цю рекомендацію буде виконано», — заявила Стефанішина.

Вона розповіла, що одним із найважливіших аспектів перед початком перемовин щодо повноцінної євроінтеграції України справді було ухвалення закону про відбір суддів Конституційного суду. За словами Стефанішиної, відбувся дуже конструктивний діалог із Європейською комісією, і цей законопроєкт одразу після першого читання скерували на експертизу Венеційської комісії (ВК).

«Але сьогодні, на жаль, ми маємо ситуацію з опублікованою позицією ВК з вимогою додати сьомого експерта до складу дорадчої групи, яка відбиратиме суддів. Я не вбачаю в цій рекомендації ні високих стандартів верховенства права, ні якоїсь правової основи. Я вважаю, що це суто політична рекомендація. І, мабуть, негативний фльор, що виник на тлі розробки й ухвалення цього закону, був пов’язаний із тим, що діалог української влади з Венеційською комісією не був прозорим з боку саме Комісії. Були активні консультації, перемовини, ми надавали пояснення. Але коли ми просили про роз’яснення і додаткову аргументацію, ми щоразу отримували постфактум якісь рішення і висновки ВК, що не були проговорені з українською стороною», — заявила віцепрем'єрка.

Вона також додала, що додаткові рекомендації Венеційська комісія опублікувала наступного дня після того, як президент Володимир Зеленський підписав закон щодо реформи КСУ.

«Буквально за два дні до того, як останній висновок ВК, про який ви кажете, був опублікований, минулого понеділка (23 січня. — Т.С.), ми провели консультації з президенткою Венеційської комісії, спікером ВРУ, головою профільного комітету. Ми наголосили, що готові внести правки до закону, і ми хочемо їх продискутувати, тому що процес попереднього діалогу був непрозорим і деякі речі, які ми в робочому порядку узгоджували, згодом не підтверджувалися Венеційською комісією. Мені жаль, що, попри нашу відкритість, комунікація з ВК відбувається в такий спосіб. І я сподіваюся, що ми відверто проговоримо це на саміті», — підсумувала Стефанішина.

Схожі новини