Глинянський килим став частиною нематеріальної культурної спадщини України
- 31.01.2023, 12:30
- 1 773
Мистецтво виготовлення глинянського візерункового текстилю стало п’ятим елементом з Львівщини, який внесли до національного переліку нематеріальної культурної спадщини
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/483359/photo5966407687174467468y.jpg)
Відповідний наказ підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Також цьогоріч у список нематеріальної спадщини планують внести весільні обрядові пісні Бойківщини «Ладкання» та Сокальську сорочку (крій та орнамент жіночих і чоловічих сорочок).
«Внесення Глинянського візерункового текстилю до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини стало для всієї Глинянської громади значним досягненням. Адже глинянський килим — це неймовірний витвір мистецтва, це цілий пласт високопрофесійних виробів, які були конкурентні і залишились на світовому ринку», — розповів директор КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» у Винниках.
Нагадаємо, що із Львівщини до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини у 2022 році увійшли:
- мистецтво виготовлення Яворівської дерев’яної забавки;
- традиція приготування Яворівського пирога;
- створення об'ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі;
- Надсянська говірка на Мостищині.
Довідково
Глинянський візерунковий текстиль — це асортимент рукотворних художніх тканин. Це вишивані і гладко ткані, ворсові вовняні і шовкові килими, ткані та вишивані заслони на вікна і двері, накриття на стіл і ліжка, рушники, ткані і вишивані святкові жіночі фартухи, святкове вбрання, весільні строї, сценічні костюми, трикотажні вироби — светри, безрукавки, жіночі костюми тощо.
Рукотворні гладкоткані килими досі мають велику цінність. Є два способи виготовлення: до прикладу, рахункова техніка ткання, яка уможливлює відтворення складних високохудожніх тканин. Також побутує й інша техніка як-от виготовлення гобеленів на горизонтальних кроснах за рисунком під бердо. Ці два способи урізноманітнюють глинянські візерункові килими, не кажучи вже про величезну кількість узорів, які тут побутують — геометричні, квіткові, сюжетно-тематичні тощо.
Окремо виділяють вишивку Глинян та околиць. Зокрема, у цьому контексті — вишиті покривала на ліжка, рушники, обруси, покривала на скрині тощо, в яких разом із прадавніми знаками та символами є написи, які відображають прадавню мрію українців про відновлення незалежної держави: «Боже Великий, Єдиний, Русь-Україну Храни», «За Україну, за її волю», із зображеннями синьо-жовтих прапорів, тризуба, герба Галичини — лев з короною, тощо. Окрему нішу займає національне вбрання Глинянщини, в якому органічно поєднані вишиті (сорочки, блузки, фартухи, корсети), ткані (запаски)та в’язані (кептарі) елементи разом із фабричними тканинами (спідниці).