Передплата 2024 «Добра кухня»

Є гречка. Але є і суперечки довкола неї

Аграрії нарікають на великі витрати і низькі закупівельні ціни на цей продукт

З гречкою впоралися. Настає черга збирати кукурудзу. Фото автора
З гречкою впоралися. Настає черга збирати кукурудзу. Фото автора

На горизонті - зима, а наші аграрії продовжують жнивувати. Збирають сою і гречку. Останні дні золотої осені дозволяють це зробити. Урожай видався непоганим, але не всі можуть дати з ним раду. І не всі йому раді. На це є свої причини.

В урочищі «Залучани» на Тернопільщині місцевий фермер Михайло зачистив останню на своєму хазяйстві ділянку під гречкою. Комбайнер Василь каже, що з кожного гектара отримав приблизно 15 центнерів намолоту. Більш-менш задоволений результатом. Могло вродити і більше, проте на початку літа не вдалося вчасно обробити посіви проти бур’янів — саме тоді у країні була гостра нестача пального. Як наслідок, гречку трохи потіснила лобода. А потім допекли затяжні вересневі дощі…

Одна справа зібрати урожай, інша — довести його до пуття. Є великі проблеми із просушуванням насіння, його очисткою. А виною всьому знову війна. Внаслідок віялових відключень електроенергії нема змоги вчасно обробити, довести до кондиції зібраний урожай. Бракує складських площ. У декого із селян зерно псується на купах…

Ще один клопіт для дрібних агропідприємців — як вигідно продати вирощену продукцію. Оптовики беруть його ледь не задарма, запропонована ними виручка не покриває витрат, а про прибуток і говорити годі. Селяни опинилися «у мінусах». Зате потім горе-заготівельники продаватимуть їхню гречку за шаленими цінами…

Розмовляли з кількома фермерами — вони пригнічені браком урядової підтримки, непередбачуваністю цінової політики, відсутністю гарантій. Дехто притримує вирощений урожай — ану, через місяць-другий ситуація на ринку зміниться. Більшість же господарів кажуть, що наступного року, швидше за все, не сіятимуть ні гречки, ні сої…

За даними Міністерства аграрної політики, цього року гречкою в Україні (переважно у центральних і північних областях) засіяли 120 тисяч гектарів — на 40 тис. га більше, ніж торік. Очікується, що зберуть її приблизно 160 тисяч тонн. За оцінками фахівців, для внутрішнього споживання нам достатньо буде 100 тисяч тонн. Експерти Міжнародної асоціації виробників гречки прогнозують, що після завершення збору урожаю цієї культури ціни в українських крамницях можуть упасти до 50−60 грн/кг. У травні цього року вони стрибнули подекуди до 100 грн за кіло.

Схожі новини