Передплата 2024 ВЗ

Не всі змії на свято Чесного Хреста ховаються у землю...

За доброї погоди плазуни можуть повзати і до грудня

Дощовита осінь змусила нас згадати про теплішу одяганку і опалення у квартирах. На зниження температури реагує флора і фауна. Зокрема, готуються до зимівлі тварини. Думалося, що вже поховалися у свої нори і впали у сплячку всякі плазуни. Але воно не так. Деякі із представників цього племені посеред осінньої студені ще потрапляють нам на очі.

— Вчора, коли поверталася зі збирання підпеньків, зустріла молоденького вужа і гадючку, повзли через дорогу, — повідомила нам жителька Бережан Наталія Глушок. — Гадючка була дещо кволою, тож я встигла сфотографувати її…

Багато хто сприймає цю ящірку-веретільницю за гадюку. Фото Наталії Глушок
Багато хто сприймає цю ящірку-веретільницю за гадюку. Фото Наталії Глушок

Ми розпізнали у золотисто-блискучій «гадючці» різновид безногої ящірки-веретільниці. Вона безпечна для людей, тож боятися її не варто. А пояснити появу «гаддя» такої пізньої пори ми попросили віцепрезидента і голову львівського відділення Українського герпетологічного товариства, голову Тараса Гринчишина.

— Існує повір'я, що у свято Чесного Хреста (27 вересня) змії ховаються у землю. Але, це, підкреслюю, лише народна легенда. Все залежить від конкретних погодних умов, — каже науковець. — Одні плазуни ховаються швидше, ще у вересні, а такі, стійкі до холоду, види, як гадюка, вуж, ще можуть повзати протягом жовтня. А якщо видадуться теплі дні — то й у листопаді. Восени отруйні змії можуть бути такими ж небезпечними, як влітку. Найпізніший на Львівщині випадок укусу гадюки було зафіксовано на початку грудня…

За словами пана Тараса, молоді змії можуть траплятися на поверхні землі пізніше від дорослих. Батьки вже вклалися на зимівлю, а вони, якщо видадуться погожі днини, продовжують шастати і лякати грибників. «Засмагання» на сонці дозволяє плазунам прогріти своє тіло і стимулювати життєву активність, відповідно — продовжити сезон полювання. Жирок вони нагулюють тим, що упіймають якогось гризуна чи комаху.

Тож якщо у друге «бабине літо» ви вирушите до лісу, будьте готові, що десь на сонячній галявинці може, скрутившись калачиком, дрімати гадюка. А може і налякати вас дещо схожа на неї, але цілком безпечна ящірка-веретільниця. Роздивіться її, сфотографуйте, але не чіпайте…

Читайте також: Півторакілограмовий боровик претендує на звання чемпіона!

Схожі новини