«У Фінляндії немає культу грошей і розкоші»
Лише після нападу росії на Україну у цій країні з’явились україномовні новини
Фінляндія передасть Україні десятий пакет допомоги — оборонне обладнання на суму 55,6 млн євро! Про це повідомили у Міноборони Фінляндії. Долучаються до допомоги й пересічні фіни. Колишня українська журналістка Галина Сергеєва, яка уже чотири роки живе у Фінляндії, розповіла на своїй сторінці у Фейсбуці зворушливу історію про те, як фіни допомагають тимчасово переселеним українцям.
— В один із перших днів війни мені написала фінська журналістка Мінна. Ми були знайомі через соцмережу. Мінна запитала мене контакти українців, щоб зробити відео для фінського телебачення, — написала на своїй сторінці у соцмережах Галина Сергеєва. — Я розповіла Мінні про харківських друзів, які їдуть до Фінляндії зі старенькими батьками та маленькими дітьми. На той момент вони вже котру добу стояли у заторах в Україні, а потім ще й потрапили в аварію, втратили машину…
І Мінна разом з оператором поїхала до польського кордону. Вони бачили, як тисячі українців пішки, із дітьми на руках, подекуди у домашньому одязі і з маленькими рюкзачками переходили кордон. Мінна як журналіст об'їздила весь світ, але такого не бачила, стояла і плакала. Коли вийшли наші харківські друзі, обіймала їх, як рідних… Знайшла для наших друзів житло. А її друзі привозили родині одяг, інші потрібні речі… Потім ми зустрілися на грилі… І Мінна прийшла зі своїми дітьми. Ніколи не забуду той теплий вечір, смачну їжу і цю добру фінську родину…
Журналістка «ВЗ» розпитала Галину Сергеєву про подробиці життя у Фінляндії.
— Галино, розкажіть, як пересічні фіни реагують на російсько-українську війну?
— Працюю у фінській державній телерадіокомпанії Yle — роблю україномовні новини. Ця радіокомпанія веде мовлення фінською, шведською — другою державною мовою Фінляндії, а також англійською. Багато років вони робили новини російською. Вважалося, що українці, які живуть у Фінляндії, можуть отримувати новини російською мовою. І це не проблема. Коли з початку війни до Фінляндії приїхали українці, щось у ставленні фінів до України змінилося. Хоча раніше вони вважали, що і мови схожі, що це не проблема. І коли вони зрозуміли, що насправді це проблема, запустили новини українською мовою.
Наразі у Фінляндії близько 40 тисяч українських біженців, але країна продовжує приймати українців. Кожен отримує допомогу у межах 300 євро. Якщо доросла людина з дитиною — близько 500 євро (для обох). Якщо двоє дорослих — 580 євро. На сайті міграційної служби Фінляндії є інформація українською мовою про виплати. Українці можуть претендувати на житло. Спочатку їх селять у тимчасове житло (приймальні центри) зі всіма умовами. Часто селять у квартири. Міграційна служба орендує такі квартири у муніципалітетів (у міст). Сім'я може розраховувати на двокімнатну, трикімнатну квартиру. Дітей приймають у фінські школи. У них навчається близько 10 тисяч українських школярів. У Фінляндії засмучені, що до них приїжджає так мало українських студентів. Були виділені великі кошти на безкоштовне навчання українських студентів з тимчасовим прихистком. Фіни припускають, що це пов’язано з поганим знанням англійської мови.
Знаю, що багато українців відмовляються їхати у Фінляндію не через те, що тут погані умови, а через те, що тут клімат важкуватий. Наприклад, в Іспанії допомога скромніша, але там набагато більше українських біженців. Хоча у південній частині Фінляндії, де розташоване Гельсінкі, не надто холодно. І зими тут не дуже холодні, мінус 20 може бути кілька разів за зиму. Снігу у Гельсінкі може не бути до січня. Але у Фінляндії довго триває холодна пора року. Коли в Україні цвіте бузок, вже тепло, можна ходити у футболках, тут ходимо ще у пуховиках (усміхається.- Авт.). І це пригнічує. Тут також коротший світловий день, ніж в Україні: темніє у 15−16-й годині. Закінчуєш роботу, забираєш дітей з садочка — і вже ніч.
— Історія про фінську журналістку Мінну, яка допомагає українським біженцям, дуже зворушлива. Ви розповідали, що Мінна ще й документальний фільм створила про українців…
— Мінна не просто виконувала свою журналістську роботу, вона реально взялася допомагати усім українським сім'ям. Знайшла житло для кількох українських сімей. Одне фінське житлове товариство мало запасну квартиру для робітників (чи гостей) з невеличким садочком. І вони поселили там українську сім'ю з трьома дітьми. Допомагають з оплатою за житло. Допомога пересічних людей неоціненна!
Назва документального фільму, який створила Мінна, перекладається українською мовою так: «Холодні обличчя війни». Готові дві серії (буде й третя). У фільмі розповідається про те, що призвело до війни в Україні, про путіна… І про звичайних українців, які постраждали. Друга частина фільму присвячена рішенню Фінляндії вступити до Військового альянсу НАТО. Фінляндія багато років зберігала військовий нейтралітет, а тепер змінила своє рішення. Це відбувалося блискавично. Майже всі країни — члени НАТО — ратифікували заявку від Фінляндії-Швеції, окрім Туреччини і Угорщини.
Фіни кажуть: «До тієї війни, яку росія веде в Україні, ми готувалися багато років…». У них залишився страх після карколомного нападу СРСР, коли бомби падали в центрі Гельсінкі. Мінна розповідала, що її родичі - переселенці з Виборга, міста, яке було фінським, і яке окупувала росія…
— Ви розповідали у соцмережах про історію в магазині, свідком якої став ваш старший син. Коли місцевий чоловік побачив газети з фотографією путіна, почав їх рвати на шматки…
— Фіни виховані і стримані люди. Побачити їх у бурхливих емоціях важко. Вони навіть сваряться на ввічливих тонах. Але таке трапляється. Тут справді не люблять росію. Якось один експерт сказав: «Не можна сказати, що у фінів є страх, швидше… настороженість до росії».
Фіни не можуть пробачити росії такої поведінки. Коли європейців питають, чи вони підтримують санкції проти росії, більшість відповідає «так». А коли питають: «Якщо ці санкції вплинуть і на ваше життя — на підвищення цін на електроенергію, бензин, їжу?». В Європі цифра падає вражаюче. Там лише 30% осіб продовжують підтримувати санкції. А у Фінляндії все одно більшість продовжує їх підтримувати, навіть якщо особисто їм буде гірше.
Прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін каже: «Ми просто маємо платити великі рахунки. А українці платять життям своїх громадян». Це не порівнянні речі.
— Фінляндія семимильними кроками рухається до НАТО. Які корисні висновки може зробити для себе Україна у цьому питанні?
— За рівнем готовності до бою українська армія на рівні НАТО, а за духом точно сильніша. Але тут треба говорити про готовність державної економічної системи. Не секрет, що в Україні є корупція, навіть зараз, в умовах війни, є люди, які продовжують цим займатися. Проблема з незалежним судочинством, з дотриманням законів. У Фінляндії з цим жорстко. Тут суворий контроль за кожною державною копійкою! Якщо тільки запідозрять у чомусь, одразу відсторонять. Фінляндія справді соціальна країна. Добробут населення тут на першому місці!
— Це правда, що фіни — скромні і навіть аскетичні?..
— Так! Щороку податкова служба друкує звіти про доходи усіх людей у Фінляндії. Можна кожну людину перевірити, скільки вона заробила за рік. Це відкриті дані. Наприклад, прем'єр-міністерка за 2021 рік заробила 200 тисяч євро. Це трішки більше ніж 10 тисяч євро (вираховуючи податки) на місяць. Вона живе скромно. Що таке 10 тисяч євро? Це зарплата топ-менеджера великої корпорації. У Гельсінкі є бізнесмени, які заробляють по 200 тисяч євро на день! Прем'єр-міністерка не може нікуди полетіти, щоб її не спитали: «За які гроші цей літак?». Кожна деталь її життя — під контролем! А всі решта — міністри, члени уряду, члени парламенту — заробляють і 3−6 тисяч євро на місяць. Це середньостатистична європейська зарплата.
— Ці люди, очевидно, свідомо обирають такий шлях — служіння державі…
— Звісно, потім людина може робити кар'єру у будь-якій іншій приватній компанії. Але зараз це для неї честь і виклик! Багатство у Фінляндії не в моді. Якщо у тебе буде дорога машина, усі будуть показувати пальцями. І ще можуть вважати, що ти російський бізнесмен-втікач… Немає нікого у Гельсінкі, хто б ходив у хутрі (в шубах). Це ганьба! У Фінляндії немає культу грошей і розкоші. Якщо подивитися на найдорожчу квартиру у Гельсінкі - це суцільний аскетизм! Все біле, скромне. І висока ціна — за те, що там, наприклад, вид на море або на ліс.
— Якою є середня ціна на квартири у столиці Фінляндії?
— Ціни стартують від 100 тисяч євро. Але тут діє іпотека. Щоправда, зараз відсотки на сплату такого житла зросли. Становлять 2−3%. Тому ринок житла «впав». Але якщо ти одинока матір, яка заробляє мало, держава буде платити тобі за квартиру в хорошому районі, підтримувати хобі твоєї дитини. І давати гроші на їжу, якщо тобі не вистачає. Це враховуючи те, що медицина і освіта — безкоштовні. Тобто звичайна прибиральниця може жити у хорошому районі, у двокімнатній, а то й у трикімнатній квартирі. Соціальні квартири — це не якесь гетто… Соціальне житло розподіляють по місту, щоби не створювати агломерацій. Щоби сусіди цієї людини були звичайними працьовитими людьми, які не в кризі. Щоб могли стати друзями і надати підтримку цій людині у разі потреби.
— З якими мінусами у Фінляндії ви стикалися?
— Про клімат я вам розповідала. Важко жити пів року в темряві. Тут велика бюрократія. В Україні набагато швидше і простіше отримати, наприклад, банківську картку. Тут з документами складно. Треба походити, постояти в черзі (діють довідки). Послуги медицини прив’язані до прописки (а прописку можна отримати лише через рік). Складно потрапити до лікаря (діє державна страхова медицина). У лікарнях бракує вузьких спеціалістів. Наприклад, зробити рентген можна лише за дуже очевидними показниками. Великі черги на операції. Можна оформити приватну страховку, але вона дуже дорога. Багаті фірми можуть дозволити своїм співробітникам купувати такі медичні страховки. Якщо у працівника, наприклад, заболіла спина, він звертається до приватного лікаря, а не чекає у черзі.