Найкраще місто для життя у Європі - Відень
А останнє місце у рейтингу видання The Economist зайняв Стамбул — через посилення авторитаризму й високу інфляцію у Туреччині
Авторитетний британський The Economist оприлюднило європейський рейтинг найкращих міст для життя, складений аналітично-бізнесовим підрозділом цього видання (Economist Intelligence Unit). Серед 38 міст Європи, що потрапили до рейтингу, лідирує столиця Австрії - Відень.
Експерти, що складають цей рейтинг, роблять свої висновки на базі оцінок за п’ятьма напрямками:
- стабільність,
- охорона здоров’я,
- культура й довкілля,
- освіта та інфраструктура.
Відень упевнено переміг у рейтингу The Economist утретє за останні п’ять років — австрійська столиця набрала 99,1 бала (за 100). До першої п’ятірки найкращих міст Європи за якістю життя увійшли також данський Копенгаґен (98 балів), швейцарський Цюрих (96,3) і Женева (95,9), а також німецький Франкфурт-на-Майні (95,7 бала).
Колишній «соцтабір» відстає через пандемію
У містах Західної Європи, відзначають експерти The Economist, пандемія уже в минулому, тож якість життя практично повернулася на колишній, доковідний рівень. На жаль, про міста Центральної і Східної Європи цього сказати наразі не можна. Як наслідок, лише два міста з цих регіонів, а саме Прага й Будапешт, набрали у рейтингу британського видання понад 80 балів. Польська Варшава, яка до цього показника не дотягнула (73,6 бала), все ж випередила за якістю життя російську москву (71,4 бала) й санкт-петербург (68,6), а також болгарську Софію (68,2).
Як наголошує The Economist, у містах Центральної і Східної Європи якість життя повертається до рівня, зафіксованого до пандемії Covid-19, набагато повільніше, ніж у містах Західної Європи. Перше, на заході континенту вакцинація йшла значно швидше, ніж на його сході. До того ж відновлення після пандемії у посткомуністичних країнах іде повільніше, ніж там, де «соцтабору» не було — через проблеми у системі охорони здоров’я, які посилила пандемія.
Водночас у деяких містах на сході Європи на оцінку якості життя негативно вплинули також політичні й економічні чинники. Зокрема, британське видання відзначає політичні репресії у москві й петербурзі, корупцію у Баку (Азербайджан) і посилення авторитаризму та високу інфляцію у турецькому Стамбулі (57,7 бала), який у рейтингу The Economist опинився на останньому місці.