Макрон прагне стати лідером ЄС
Президенту Франції усі карти в руки: Британії у Євросоюзі вже немає, а у Німеччині – нерішучий Шольц
Президентські вибори у Франції обійшлися без сенсації: до 2027 року в Єлисейському палаці господарюватиме Емануель Макрон. За чинного президента у другому турі проголосували 58,54% виборців, які прийшли на дільниці, а за його суперницю, лідерку “Націоналістичного об’єднання” Марін Ле Пен, – 41,46%. На переможний паризький мітинг своїх прихильників Макрон і його дружина Бриджит вийшли під супровід “Оди до радості” – кантати з 9-ї симфонії Людвіга ван Бетговена, яка є гімном Європейського Союзу. Символічно, адже, на відміну від ізоляціоністки Ле Пен, Макрон презентував на виборах “європейський проєкт”.
П’ять років тому Макрон у другому турі також переміг Ле Пен, щоправда, тоді лідер руху En Marche! (“Уперед!”) набрав на 8% голосів більше.
Чому на цих виборах підтримка Макрона дещо впала?
Одна з причин – досить низька за мірками Франції явка, що становила трохи менше 72% виборців. Очевидно, у другому турі проголосували усі симпатики Ле Пен, водночас на дільниці прийшли далеко не всі виборці, які категорично не хотіли за неї голосувати. Зокрема, це стосується прихильників бронзового призера першого туру, лідера лівого руху “Нескорена Франція” Жана-Люка Меланшона. Той закликав французів, які за нього голосували, не дати Ле Пен у другому турі “жодного голосу”. Може, так і було. Ось тільки Макрона частина виборців Меланшона також не підтримала.
Між першим і другим турами лідерка “Національного об’єднання” так і не змогла відкараскатися від своїх зв’язків із путіним (свого часу Ле Пен брала у рф гроші на виборчу кампанію). Під час розв’язаної росією війни проти України такі зв’язки стали для суперниці Макрона фатальними... До того ж чинний президент, який є типовою “політичною твариною”, зумів перетягнути на свій бік частину виборців, досі налаштованих щодо рф доволі поблажливо. Заяви Макрона про “українців і росіян як “братні народи” й про те, що він не готовий назвати різню на Київщині геноцидом, українців справедливо обурили. Але Макрону допомогли: заспокоїли не так проросійських, як антиамериканських виборців. Таких у Франції не бракує... Водночас Макрон виявив рішучість, заявивши про передачу Україні французьких самохідних гаубиць. Це, своєю чергою, сподобалося виборцям із виразно антипутінською позицією.
За словами Макрона, його симпатики обрали “гуманістичний, європейський, республіканський, соціальний та екологічний проєкт”. Макрон пообіцяв, що французи стануть “великою нацією екології” – першою розвиненою державою, яка повністю відмовиться від викопного палива – вугілля, нафти й газу. Новий-старий президент також визнав, що його “відповідальність” – знайти “відповідь” для тих французів, що голосували за Ле Пен. От тільки як Макрон це робитиме? Незрозуміло. Лідерка “Національного об’єднання”, зокрема, виступала за певні пріоритети для громадян Франції, наприклад, при працевлаштуванні. Такі наміри суперечать праву Євросоюзу, що передбачає вільне переміщення робочої сили. А Макрон говорить про своє президентство насамперед як “європейський проєкт”, ба більше, прагне стати лідером ЄС. (Великої Британії в Євросоюзі вже немає, а у Німеччині – слабкий і нерішучий канцлер Шольц, тож Макрону усі карти в руки).
Після перемоги в другому турі президент Франції Емануель Макрон уже не мусить робити певні “реверанси” у бік путіна. Той привітав Макрона з перемогою, але чи означає це продовження “особливих” відносин між Парижем і москвою? Навряд. Якщо Макрон хоче “застовбити” за собою місце головного політика ЄС, то мав би зараз якнайбільше долучитися до завершення війни в Україні. А це ЄС може зробити тільки в один спосіб – посилити підтримку України, в тому числі військову. Будемо сподіватися на те, що Макрон це зрозуміє.
Читайте також: Боягузтво Шольца опустило його рейтинг