Найбагатша «Людина року»
Американський журнал Time назвав нею бізнесмена Ілона Маска, статок якого оцінюють у 266 мільярдів доларів
“Людиною року” американського журналу Time став бізнесмен Ілон Маск – засновник компаній PayPal, Tesla, Neuralink і SpaceX (50-річний Маск, що народився у ПАР, але вже багато років живе у Штатах, має потрійне громадянство – південноафриканське, канадське й американське). За оцінкою Bloomberg, 2021 року Ілон Маск став найбагатшою людиною планети: його статки оцінюють у 266 мільярдів доларів!
Першою компанією Ілона Маска була Zip2, створена 1995 року за участі його брата Кімбала й кількох інвесторів. Фірму Zip2, що розробляла мережеве програмне забезпечення, придбала компанія Compaq – за 307 мільйонів доларів. Ілон Маск одержав свої сім відсотків, тобто 22 мільйони.
1999 року Ілон Маск заснував компанію X.com, яка надавала фінансові послуги й забезпечувала платежі електронною поштою. Через рік X.com об’єдналася з компанією Confinity, частиною якої була фірма PayPal. Після злиття 2001 року новостворену компанію перейменували на PayPal.
2002-го Маск заснував свою третю компанію – Space Exploration Technologies, або ж SpaceX. Вона проєктує і будує ракети-носії, що виводять на орбіту космічні апарати. А через шість років Ілон Маск став генеральним директором Tesla Motors, виробника електромобілів. Із 1 лютого 2016 року компанія змінила свою назву на Tesla Inc.
Дві свої пристрасті, електромобілі й ракети, Ілон Маск поєднав 9 лютого 2018 року. Тоді компанія SpaceX відправила у космос ракету Falcon Heavy, яка вивела у космічний простір... червону автівку Tesla Roadster. За кермом машини, що полетіла орбітою, яка має перетнути орбіту Марса, сидить манекен у скафандрі астронавта...
Попри успіх своїх бізнесових проєктів, Ілон Маск – не просто бізнесмен, метою якого є отримання прибутку. Від початку своєї діяльності Маск займається масштабними проєктами, які у майбутньому можуть стати проривними, переломними для людства.
Зокрема, Маск намагається змінити космічну галузь, – аби вже у найближчому майбутньому відносно недорогі польоти у космос стали доступними багатьом людям. Ілон Маск також бере участь у розробці нового виду транспорту – супершвидкісного потяга Hyperloop. Як переконаний мільярдер, уже невдовзі Hyperloop здійснить справжню транспортну революцію, адже буде таким же швидким, як літак, але значно дешевшим. За словами Ілона Маска, компанія Tesla також продовжить розробку робота-гуманоїда, який послуговується штучним інтелектом (цього робота назвуть Tesla Bot або Optimus).
Свою “Людину року” журнал Time визначає з 1927 року. Цього звання удостоюються люди або групи людей, які протягом року найбільше вплинули на події у світі, причому цей вплив може бути як позитивним, так і негативним.
У минулому “Людиною року” були, зокрема, Махатма Ганді, Адольф Гітлер, Мартін Лютер Кінг-молодший, Іван Павло II і Марк Цукерберг. 2019 року видання Time відзначило юну екологічну активістку зі Швеції Ґрету Тунберг, а 2020-го – Джо Байдена й Камалу Гарріс, теперішніх президента й віцепрезидента США.
Цього року редакція Time спочатку всіх зворохобила. Повідомила: мовляв, згідно з голосуванням наших читачів, “Людиною року” буде президент Бразилії Жаїр Болсонару. Відзначився тим, що довго заперечував існування коронавірусу й пандемії і досі є противником вакцинації. Верхня палата бразильського парламенту, Сенат, вважає, що Болсонару треба судити – адже через його ідіотську позицію померли сотні тисяч громадян Бразилії... Але, на щастя, Болсонару залишився без звання “Людина року”. Редакція Time має рацію: у важкі часи людям потрібна надія, а її символом є не популіст Жаїр Болсонару, а талановитий інженер і підприємець Ілон Маск.
Як написав, обґрунтовуючи вибір “Людини року”, головний редактор Time Едвард Фельзенталь, “Маску достатньо поворушити пальцем, і фондовий ринок падає або зростає”... І справді, після деяких постів Маска у Twitter бурхливі реакції інвесторів спричиняли падіння або підвищення вартості акцій його компаній. Своїми постами у Twitter Маск також впливав на вартість популярної криптовалюти – біткойна. Оскільки Ілон Маск є переконаним прихильником біткойна, вартість цієї криптовалюти цього року била усі рекорди...
“Небагато людей мали більший вплив на життя на Землі, а можливо, й на життя поза нею”, – констатував головний редактор Time.
Як зазначило видання, компанія Tesla Motors, яку заснував Ілон Маск, здійснює глибоку трансформацію на ринку електромобілів. Інша його компанія, SpaceX, виграла тендер на участь у космічній місії NASA “Артеміда” (Artemis), у рамках якої американські астронавти мають знову висадитися на Місяць. (SpaceХ підписала з NASA контракт на три мільярди доларів – компанія Маска будуватиме посадковий модуль). Наступним кроком компанії SpaceX, нагадав Time, буде спроба колонізувати Марс, “про що голосно й чітко заявляє Ілон Маск”.
“2021 року Ілон Маск став не тільки найбагатшою людиною у світі, а й найяскравішим прикладом величезних змін, які відбулися у нашому суспільстві, – написав Едвард Фельзенталь. – Зростання Маска збігається з ширшими трендами (він і його колеги, технологічні мільярдери, почасти їх спричинили, а почасти стали їхнім результатом): заміною традиційних інститутів окремими особистостями; неспроможністю влади, яка надала бізнесу більше влади, але й більше відповідальності; прірвою у рівні багатства й можливостей”. За словами головного редактора Time, Ілон Маск став “Людиною року” “за створення рішень для подолання екзистенційної кризи, за уособлення можливостей і небезпек епохи титанів технологій, за стимулювання найбільш сміливих і руйнівних змін у суспільстві”.
Читайте також: Ілон Маск хоче виробляти ракетне паливо з вуглекислого газу