На службі у Путіна
Західні політики, що лобіювали «Північні потоки», «засіли» у російських енергетичних компаніях. Не за «дякую»...
Після того, як федеральна канцлерка Німеччини Ангела Меркель домовилася з президентом США щодо газпромівського газопроводу «Північний потік-2», деякі коментатори зробили невтішний прогноз — «Меркель зовсім як Шредер». Тобто після свого відходу з посади канцлерки (вибори до німецького Бундестагу — у вересні) і великої політики Ангела Меркель, як колись ексканцлер ФРН Герхард Шредер, обійме «грошовиту» посаду в одній з російських енергетичних компаній. У такий спосіб, мовляв, Путін розрахується з Меркель за її багаторічну підтримку «Потоку-2»… Чи саме так станеться? Поживемо — побачимо… А наразі згадаймо, хто із помітних колись політиків із Німеччини, Австрії, Фінляндії та Франції «засідає» нині в російських енергетичних «конторах». Адже одіозний Шредер там не сам…
Зрозуміло, найбільшим «діамантом» у цій путінській «короні» залишається саме колишній федеральний канцлер Німеччини Герхард Шредер. Коли остання каденція цього соціал-демократа добігала кінця, Шредер підписав із путінською Росією угоду про прокладання по дну Балтійського моря газопроводу «Північний потік» — із Росії просто до Німеччини, в обхід території України й Польщі.
Російський правитель Путін про цю послугу Шредера не забув. Покинувши посаду канцлера Німеччини, Шредер невдовзі влаштувався на роботу до наглядової ради контрольованого Москвою консорціуму, відповідального за будівництво «Північного потоку».
У російському енергетичному секторі Шредер зробив карколомну кар’єру. У жовтні 2016 року ексканцлер ФРН очолив правління компанії Nord Stream 2 AG, яка споруджує «Північний потік-2», а через рік став членом правління керованого Кремлем нафтового гіганта, компанії «Роснєфть».
Утім, Герхард Шредер — не єдиний німецький трофей Путіна. «Прикладом російсько-німецької співпраці є Геннінг Вошерау (соціал-демократ, колишній мер Гамбурга. — Авт.), який 2012 року став головою ради директорів компанії South Stream Transport AG, — нагадує польський портал energetyka24.com. — А у жовтні 2016 року до Nord Stream 2 AG приєдналася Маріон Шеллєр, впливова чиновниця міністерства економіки ФРН за часів, коли це відомство очолював відомий політик Соціал-демократичної партії Німеччини Зігмар Габріель». Той Габріель, як і його «партайгеноссе» Шредер, також був великим прихильником путінських газових «потоків»…
Свій внесок у спорудження «Північних потоків» зробили також політики з Фінляндії. Зокрема, будівництву першої гілки газопроводу посприяв колишній фінський прем’єр-міністр Пааво Ліппонен.
Цей впливовий політик-соціал-демократ 2008 року заявив, що підписав з Nord Stream AG угоду, згідно з якою надаватиме компанії консультативні послуги.
«Цей крок окупився, — констатує warsawinstitute.org. — Лобіювання експрем’єр-міністра було ефективним — Гельсінкі дав російсько-німецькій трубі зелене світло».
«У інтересах «Газпрому» діяв також Антон Рьонгольм, колишній секретар Ліппонена, який зараз є секретарем фінської соціал-демократичної партії, — інформує tvp.info. — Cвоєю чергою, ще одного колишнього фінського прем’єр-міністра, Еско Аго (1991−1995), політика Партії «Центр», 2017 року запросили до правління російського державного «Сбєрбанку».
Однією з традиційно проросійських держав Європейського Союзу вважають нейтральну Австрію. За таку зовнішньополітичну орієнтацію Відня Путін розраховується з австрійськими політиками, зокрема, хлібними посадами у російських енергетичних компаніях.
2018 року цілою Європою поширилися знімки з весілля тодішньої міністерки закордонних справ Австрії Карін Кнайсль. Проїздом до Німеччини на цю забаву несподівано завітав Путін. Не просто привітав наречену, а й станцював із нею… ЗМІ, у тому числі австрійські, жорстко розкритикували Карін Кнайсль, але вона тим особливо не переймалася. Працювала на чолі МЗС, потім разом із іншими міністрами, призначеними за квотою ультраправої Австрійської партії свободи, пішла з уряду. З чоловіком, весілля з яким «благословив» своїм танцем Путін, Кнайсль згодом розлучилася… Але навряд чи через це переживає, адже цього року знайшла собі нову високооплачувану роботу — у Раді директорів «Роснєфті». Одержує там близько пів мільйона євро на рік.
Але Кнайсль не перший австрійський політик, який пішов на роботу до Путіна. Ексміністр фінансів Австрії Ганс-Йорг Шеллінг (2014−2017) працює консультантом компанії, що споруджує «Північний потік"-2». А у березні 2019 року ексканцлер Австрії Вольфганг Шюссель «засів» у Раді директорів російської компанії «Лукойл», що торгує пальним.
І нарешті, ну як же без милих і безтурботних французів? Їхній президент Емануель Макрон каже, Париж прагне, аби у відносинах Європейського Союзу й путінської Росії було більше взаємної довіри… Колишній глава уряду Франції (2007−2012) Франсуа Фійон свого часу програв президентські вибори саме Макрону (Фійон не вийшов у другий тур), але, схоже, їхні думки щодо співпраці з РФ не дуже відрізняються. У червні 2021 Франсуа Фійон став членом правління російської компанії «Зарубєжнєфть».
Читайте також: Де «Північний потік-2», а де Китай…