Нетаньягу замінить Беннет
Новим прем’єром Ізраїлю стане лідер правої партії «Яміна» – мільйонер і колишній спецназівець
За інформацією ВВС і Times of Israel, вісім опозиційних парламентських партій Ізраїлю домовилися про створення урядової коаліції. Відтак чинний прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, що обіймав цю посаду 12 років, може позбутися свого крісла. Може — тому що домовленості лідерів восьми партій ще має підтвердити голосування у Кнесеті, що відбудеться, ймовірно, на початку наступного тижня.
Коаліцію вдалося зібрати Яїру Лапіду, главі центристської партії «Єш Атід», яка на останніх парламентських виборах була другою — після партії «Лікуд», очолюваної Нетаньягу. «Обіцяю, що новий уряд працюватиме на благо усіх ізраїльських громадян, — заявив Лапід. — Він поважатиме своїх опонентів і зробить усе, щоб об’єднати усі частини ізраїльського суспільства».
Новий уряд формуватимуть такі партії: «Єш Атід» (центристи, лідер — Яїр Лапід), «Яміна» (праві, Нафталі Беннет), «Кахоль Лаван» (центристи, Бенні Ганц), «Ісраель Бейтену» («Наш дім — Ізраїль», правоцентристи, Авігдор Ліберман), «Ізраїльська партія праці» (соціал-демократи, Мейрав Міхаелі), «Нова надія» (правоцентристи й праві, Гідеон Саар), «Мерец» (ліві, соціал-демократи, Ніцан Горовіц), РААМ (арабська партія, Мансур Аббас). Як бачимо, коаліція дуже строката… Як зазначає ВВС, між цими політсилами «мало спільного, крім бажання змістити Нетаньягу».
Якщо за новий уряд не проголосує бодай 61 зі 120 депутатів Кнесету, в Ізраїлі можуть відбутися п’яті за два роки парламентські вибори. Нагадаємо, до 5 травня можливість сформувати уряд мав лідер партії Нетаньягу «Лікуд», що одержала найбільше голосів на виборах. Але чинний прем’єр не зміг сформувати коаліцію, тому це право передали Лапіду. За попередньою домовленістю, у перші два роки роботи нової коаліції прем’єр-міністром Ізраїлю буде лідер партії «Яміна» Нафталі Беннет, якого згодом замінить Лапід.
«На березневих виборах партія 49-річного Беннета «Яміна» (повна назва «Ха-Ямін Ха-Хадаш» — івритом «Нові праві») отримала всього сім зі 120 місць у Кнесеті, — пише ВВС. — Але в умовах, коли сили двох конкуруючих блоків виявилися приблизно рівні, його фракція стала тією гиркою, що схиляє чашу терезів на той чи інший бік. Беннету пропонували пост прем’єра і нинішній глава уряду Нетаньягу, і лідер опозиції Лапід. Беннет, попри ідеологічні розбіжності з центристом Лапідом, обрав сторону опозиції — і так поклав край правлінню Нетаньягу, який займав пост прем’єра найдовше в історії країни — 12 років поспіль.
Нафталі Беннет народився у Хайфі, його батьками були емігранти зі США. Так само, як Нетаньягу, він служив у спеціальному підрозділі ізраїльської армії «Саєрет Маткаль», що займається спеціальними операціями, в тому числі звільненням заручників і захопленням людей, що вважаються ворогами Ізраїлю.
Беннета колись вважали протеже Нетаньягу: у 2006−2008 роках він був головою апарату тодішнього прем’єра. Але потім вони посварилися, Беннет вийшов з «Лікуду», вступив у праву партію «Єврейський дім» і 2013 року завів її у парламент. Потім Беннет займав міністерські пости в різних складах уряду до 2019 року, поки його нинішня, тоді новостворена партія не провалилася на чергових виборах до Кнесету. Але вже на наступних позачергових виборах Беннет у парламент повернувся.
Беннета часто називають ультранаціоналістом, а сам він вважає себе більш правим, ніж Нетаньягу. Він каже, що Ізраїль має бути національною державою євреїв, і стверджує, що Ізраїль має історичні права на Західний берег, Східний Єрусалим і окуповані ізраїльтянами 1967 року сирійські Голанські висоти.
Беннет давно виступає за збереження єврейських поселень на Західному березі. У цих поселеннях — їх близько 140, разом зі Східним Єрусалимом — живуть понад 600 тисяч євреїв. Майже вся світова спільнота вважає ці населені пункти незаконною експансією Ізраїлю на землі палестинців, хоча ізраїльська влада не згідна з таким трактуванням… Водночас Беннет підтримує відмову від претензій на території у секторі Газа. (Ізраїль вивів звідти поселенців і війська 2005-го).
Беннет добре говорить англійською і часто виступає в ефірі закордонних телеканалів, захищаючи політику Ізраїлю… Одного разу на дебатах на ізраїльському телеканалі, коли депутат Кнесету, араб, заявив, що євреї не мають права селитися на Західному березі, Беннет відповів так: «У нас тут була єврейська держава, коли ви ще з дерев не злізли».
Беннет відкидає ідею співіснування двох держав, ізраїльської і палестинської — формулу мирного врегулювання, яку підтримує більшість країн світу, в тому числі США і їх нинішній президент Джо Байден. «Не віддам ні сантиметра ізраїльської землі. Крапка», — заявив Беннет в інтерв’ю у лютому цього року. Він вважає, що Ізраїль, навпаки, повинен анексувати більшу частину Іудеї і Самарії — цим біблійним ім’ям Беннет називає Західний берег Йордану.
Беннет підтримує смертну кару для палестинських бойовиків, при тому, що в сучасному Ізраїлі смертна кара не застосовувалася ніколи, за одним винятком, коли 1962 року ізраїльтяни повісили нацистського злочинця Адольфа Айхмана. 2018 року, під час чергового спалаху конфлікту з правлячим у секторі Газа ісламістським угрупованням ХАМАС, Беннет виступав проти припинення вогню. Під час же нещодавнього спалаху Беннет говорив, що лідери ХАМАС, які почали ракетний обстріл Ізраїлю, самі винні у смерті десятків мирних жителів, що загинули під ударами у відповідь, завданими армією Ізраїлю.
… До того, як прийти у політику, Нафталі Беннет домігся помітних успіхів на військовій службі, а потім у бізнесі. Майор Беннет служив у двох підрозділах ізраїльського спецназу і неодноразово брав участь у бойових діях. Потім, вийшовши у запас, створив «стартап» у галузі комп’ютерних технологій, продав його — і став мультимільйонером. «Я не з’їдаю по 17 стейків за раз, у мене немає приватного літака або яхти. Я просто купив собі свободу робити те, що хочу», — розповів Беннет в інтерв’ю 2014 року".