«Частинка вірусу у вакцині Sputnik V… відтворює сама себе»
Бразилія відмовляється від російської вакцини – через виявлений у ній «серйозний дефект»
Національне агентство спостереження за здоров’ям Бразилії провело перевірку і виявило, що частинка вірусу, яка міститься у російській вакцині, здатна реплікуватися, тобто відтворювати саму себе. Росія, звісно, цю інформацію заперечує… Про це повідомляє норвезька телерадіокомпанія NRK.
Понад 60 країн імпортували Sputnik V для вакцинації своїх громадян, попри те, що цей препарат досі не затверджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Сьогодні ж влада Бразилії відмовляється від російської вакцини — через, як ідеться у повідомленні, «серйозні проблеми».
«Той факт, що вірус у вакцині здатний створювати нові копії самого себе, може спричинити зараження людей та призвести до смерті», — зазначив в офіційному рішенні регулятор системи охорони здоров’я Бразилії Anvisa. «Це серйозний дефект», — додає менеджер з питань лікарських засобів і біопрепаратів Anvisa Густаво Мендес, повідомляє Reuters.
Ситуація з поширенням коронавірусу у Бразилії залишається дуже серйозною, а рівень вакцинації населення — низьким. 14 штатів країни подали запит на поставки вакцини Sputnik V і звернулися до регулятора з проханням дозволити її використання. Однак Anvisa дійшла висновку, що вакцина не може використовуватися у Бразилії.
Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) тримає вакцину Sputnik V під «постійною оцінкою» і також наразі не затвердило її. Вакцину не застосовують й у деяких країнах, які не є членами ЄС, але беруть до уваги рішення ЕМА (як-от Норвегія).
У своєму рішенні регулююче агентство, яке працює при міністерстві охорони здоров’я Бразилії, зазначає, що росіяни не надали регулятору необхідної інформації. А у тій, яку їм вдалося отримати, виявлено багато розбіжностей. «Помилки у розробці продукту були виявлені на всіх етапах клінічних досліджень», — наголошують в Anvisa.
Такі вакцини, як Sputnik V, Janssen та AstraZeneca, для доставки генетичної інформації в організм використовують аденовірус. Важливо, щоб він не мав жодного шансу спрчинити нову вірусну інфекцію, тому його модифікують так, аби не міг себе реплікувати.
Про який вірус iдеться?
Вакцина Sputnik V складається з двох різних вірусів, які несуть додаткову біологічну інформацію. Ця інформація використовується організмом для вироблення імунного захисту. Зокрема, змушує клітини організму робити копії шипів коронавірусу.
У першій дозі використовується один тип вірусу, а в другій — інший. Обидва ці віруси спричиняють застуду. Зараз у центрі уваги перебуває вірус, який міститься у другій дозі. Anvisa заявляє, що так звані реплікаційні віруси були виявлені у всіх партіях, які вони дослідили.
У чому проблема?
Працівниця Центру глобальної науки та безпеки в галузі охорони здоров’я Джорджтаунського університету (США) та Міжнародного центру вакцини (VIDO-InterVac), американський вірусолог Анжела Расмуссен, у своєму Twitter висловила припущення, що вірус у російській вакцині все ще містить так званий ген E1. Це частина генетичного матеріалу вірусу, який дозволяє йому робити копії самого себе. Ген видаляється зі спадкового коду вірусу, перш ніж буде масово вироблений у так званих біореакторах. Науковий оглядач Дерек Лоу пише у своєму блозі, що вірус може відновити цей ген, якщо виробник не контролює процес.
Раніше у квітні Словацьке агентство з лікарських засобів відхилило партію вакцин Sputnik V. Там заявили, що продукт не має тих самих характеристик та властивостей, які були описані у The Lancet.