Індія у ковідному вогні
Медики говорять про особливий, дуже агресивний індійський штам коронавірусу
Новим епіцентром пандемії коронавірусу стала нині Індія. Епідемічну ситуацію у цій країні, де живуть близько 1,5 мільярда людей, глава Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Гебреєсус назвав «надзвичайно драматичною». За добу в Індії фіксують понад 350 тисяч (!) випадків інфікування. Медики говорять про особливий індійський штам ковіду, що вирізняється агресивністю… Глава ВООЗ повідомив про відправлення до Індії апаратів штучної вентиляції легень і пересувних польових лікарень. Індійську медслужбу підтримають найближчим часом 2,6 тисячі співробітників ВООЗ.
За добу в Індії від коронавірусу помирають зараз понад 2800 осіб. Із початку пандемії тут зафіксовано близько 17,3 мільйона випадків інфікування та понад 195 тисяч смертей від ковіду.
Як зазначає агенція Reuters, в Індії зараз вирує друга хвиля пандемії Covid-19, під час якої лише у столиці Делі кожні чотири хвилини від ковіду помирає людина.
Влада доставляє кисень до Делі з віддалених регіонів Індії, використовуючи, зокрема, військові літаки й потяги.
У Делі, розповів британський телеканал Sky News, чимало людей помирають біля лікарень, де немає вільних місць. Благодійна організація облаштувала на парковці біля однієї з лікарень Делі… крематорій просто неба. Тіла померлих виносять зі шпиталю й обприскують дезінфікувальним засобом, потім переносять на парковку. Над трупами складають стоси дров і підпалюють їх… Кремація тіл померлих є традицією індуїзму, який сповідують багато індійців.
«Ми побоюємося нової мутації коронавірусу, виявленої в Індії, — заявив міністр охорони здоров’я Німеччини Єнс Шпан.- Аби не наражати на небезпеку нашу програму вакцинації, подорожі з Індії будуть суттєво обмежені». До Німеччини з Індії будуть впускати лише громадян ФРН, які перед вильотом пройдуть тестування, а після прибуття додому пройдуть 14-денний карантин.
Заборону на в’їзд для громадян Індії запровадила також Італія. Виняток становлять особи з правом постійно проживати в Італії (можуть повернутися за умови тестування до виїзду й після прибуття, а також 14-денного карантину). Раніше обмеження на в’їзд із Індії ввели також Канада, Велика Британія і Кувейт.
«Не варто поспішати святкувати перемогу над ковідом»
«Можемо сказати з гордістю, що Індія перемогла Covid-19 під здібним, розумним, відданим керівництвом прем’єр-міністра Нарендра Моді. Індія стала прикладом переможця у боротьбі проти коронавірусу», — було написано у резолюції, яку прийняла правляча політична сила Індії, «Бхаратія Джаната парті», буквально кілька тижнів тому, — пише британське видання Financial Times. — Але зараз Індія переживає сплеск випадків Covid-19. Країна стала новим «світовим рекордсменом» за кількістю хворих. У лікарнях закінчується кисень і місця для Covid-пацієнтів. По всьому світу транслюються моторошні картини страждань індійців… Кількість смертей від Covid-19 в Індії може бути у 2−5 разів вищою за офіційні дані.
Пандемія карає надмірну гордість. Нарендра Моді далеко не перший світовий лідер, який заплатив високу ціну за те, що діяв надто повільно або оголосив перемогу над Covid-19 надто рано. У Китаї, де було зафіксовано перші випадки коронавірусу, катастрофічною реакцією уряду Сі Цзіньпіна було «придушення поганих новин» із Уханя. У США експрезидент Дональд Трамп неодноразово прогнозував, що коронавірус сам дивом зникне.
У Бразилії президент Жаїр Болсонару рішуче виступав проти карантинних обмежень. У Великій Британії прем’єр-міністр Борис Джонсон запровадив локдаун надто пізно. А ЄС довго не міг налагодити закупівлю вакцин.
Уряд Моді припустився багатьох згубних помилок. Оголосивши про кінець кризи надто рано, влада Індії невиправдано швидко почала пом’якшувати карантинні обмеження. Керуючись бажанням перемогти у вирішальній політичній битві, «Бхаратія Джаната парті» влаштовувала масові виборчі мітинги.
Моді також проводив агітаційні мітинги, навіть попри те, що випадків коронавірусу в країні уже більшало. Релігійний фестиваль «Кумбх Мела», який збирає мільйони паломників, був дозволений і навіть підтримувався політичною владою.
Індійський уряд не зміг використати зниження кількості випадків хвороби після першої хвилі, щоб належним чином підготуватися до другої. Запаси кисню були занадто низькими. Попри те, що Індія є фактично найбільшим у світі виробником вакцин майже усіх видів, уряд країни надто повільно робив замовлення Covid-вакцини у місцевих виробників. Це також сповільнило процес схвалення перевірених іноземних вакцин проти Covid-19, таких як BioNTech/Pfizer.
«Національна гордість» відіграла роль у готовності Індії продовжувати експортувати вакцини, навіть попри те, що сама країна не мала достатньої кількості препаратів для власного населення. Індійський уряд пропагував ідею, що країна є «глобальною аптекою».
Основним чинником такої поведінки було геополітичне суперництво з Китаєм, який використовує «вакцинну дипломатію» для отримання глобального впливу. Бажання Індії експортувати вакцини також позитивно контрастувало з відсутністю експорту зі США та Британії. Але зараз уряд Індії заборонив експорт вакцин.
Моді вступив у цю кризу із захмарними рейтингами в опитуваннях, але виявився вразливим до негативної реакції. Маючи централізовану владу протягом багатьох років, тепер індійський лідер перекладає тягар відповідальності за неконтрольовану ситуацію з Covid-19 на уряди штатів…
Урок Індії показав, що не варто поспішати святкувати перемогу над Covid-19. Будь-яке покращення ситуації з коронавірусом слід використовувати як можливість підготуватися до майбутніх хвиль Covid-19″.