Антибіотик — не цукерка
Після COVID-19 збільшилася кількість випадків антибіотикорезистентності. Чому це погано?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500363/antybiotyk.jpg)
35% українців бодай раз у житті приймали антибіотики без призначення лікаря: за ГРВІ, грипу, COVID-19, бронхіту, циститу, болю в горлі й навіть кашлю. Це засвідчують дані опитування, яке провело Перше медичне об'єднання Львова серед читачів сторінок ТМО у соцмережах.
Які важкі ускладнення можуть виникати після неконтрольованого прийому цих препаратів і чим небезпечна антибіотикорезистентність, розповіла терапевтка Першого ТМО Галина Димид.
Існує понад 10 груп антибіотиків, які, своєю чергою, поділяються на підгрупи. Кожна із цих груп має свій вплив на той чи інший збудник й, відповідно, призначається за конкретних захворювань систем або органів.
Показання до прийому антибактеріальних препаратів:
- наявність збудника. У разі, якщо збудник не був виявлений:
- підвищення лейкоцитів, зсув лейкоцитарної форми вліво;
- наявність прокоцитоніну та інших маркерів запалення.
Призначити антибіотики повинен тільки лікар, який правильно збере анамнез і скерує на додаткові дослідження.
До чого може призвести неконтрольований прийом антибактеріальних засобів:
- якщо антибіотик — у таблетках, до розладів шлунково-кишкового тракту, а з часом — до антибіотикоасоційованої діареї, що важко піддається лікуванню;
- якщо вводиться внутрішньом'язово або внутрішньовенно — до абсцесів та тромбофлебітів, й такі пацієнти можуть потребувати хірургічного втручання.
Як зауважує Галина Димид, збільшення випадків антибіотикорезистентності медики почали спостерігати після COVID-19. За різною статистикою, близько 70% пацієнтів, що лікувалися амбулаторно, приймали антибіотики, не маючи показань до цього. Коли у пацієнта немає резистентності або вона часткова, у лікаря є більший вибір антибіотикотерапії, і він може швидше та більш якісно лікувати такого хворого.
Фахівчиня закликає бути відповідальними та не займатися самолікуванням.