«Пандемію коронавірусу оголосили завершеною, але вірус нікуди не щез»
Головна епідеміологиня Львівщини розповіла, чого коронавірус навчив людство. І чому рекомендації фахівців, як-от мити руки з милом, ніколи не втратять актуальності
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494083/panedimiia.jpg)
В Україні скасували карантин і режим надзвичайної ситуації через пандемію COVID-19, яка, нагадаємо, тривала більш як три роки — з 20 березня 2020-го. Відповідне рішення ухвалив Кабмін. Більше немає обов’язку носити медичні маски в публічних місцях чи показувати COVID-сертифікати. Втім, медики рекомендують отримати щеплення проти коронавірусу тим, хто цього ще не зробив, а у разі поїздки за кордон заздалегідь поцікавитися, чи не потрібно мати зі собою документ, який підтвердить факт вакцинації (така вимога продовжує діяти в окремих країнах).
«Наразі немає небезпеки епідемії, пандемію якої оголосили завершеною, але вірус нікуди не щез та продовжує циркулювати серед населення, — каже генеральна директорка Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко. — Не виключено, що й надалі буде видозмінюватися, що з’являться інші його субваріанти».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/07/%D1%82%D1%96%D0%BC%D0%BA%D0%BE.jpg)
— У ВООЗ прогнозують, що коронавірус, як і раніше, буде становити загрозу, але подібну до тієї, яку має сезонний грип.
— Справді, за однією з версій, SARS-CoV2 залишиться з нами назавжди як сезонний вірус. Так само як залишився вірус свинячого грипу, який спричинив пандемію у 2009 році. Навесні, влітку та на початку осені кількість хворих на ГРВІ, зокрема на COVID-19, зменшується, але починаючи зі середини жовтня, у листопаді-грудні, знову збільшується. Зараз реєструємо незначну кількість випадків, але з настанням холодів, дощової погоди їх побільшає.
— Лікарі продовжують тестувати пацієнтів на коронавірус?
— Ми припинили вести потижневу статистику кількості хворих на COVID-19 й розглядаємо його в сукупності з іншими ГРВІ. Але нам важливо володіти інформацією, які ж саме віруси циркулюють та які викликають гострі респіраторні вірусні інфекції. Це перше. Друге: частина хворих потребує специфічного лікування. А для того, щоб його розпочати, маємо знати, на що людина хворіє. Тож з метою проведення епіднагляду пацієнтам з ознаками респіраторних інфекцій беруть мазки з носа й ротоглотки та досліджують їх не лише на наявність вірусу грипу, парагрипу, сезонних вірусних інфекцій, а й обов’язково на SARS-CoV2.
— Чи потрібно вакцинуватися, якщо вірус вже не настільки небезпечний?
— Найбільша кількість ускладнень після SARS-CoV2 спостерігалася серед людей з хронічними захворюваннями дихальної, серцево-судинної системи, цукровим діабетом, надлишковою вагою. Вразливою групою виявилися й діти. Тому рекомендації Національної технічної групи експертів щодо вакцинації проти COVID-19 наразі залишаються тими самими:
99базовий комплекс, який складається з двох доз (усіма вакцинами, крім Jannsen);
99перша бустерна доза не раніше, ніж через п’ять місяців після другої вакцинації;
99друга бустерна доза не раніше, ніж через чотири місяці після першої бустерної дози.
Відповідно, тим людям, які не отримали якоїсь зі згаданих доз, варто це зробити. Чи буде надалі вакцинація проти COVID-19 рекомендованою так само, як вакцинація проти грипу, наразі не знаємо.
Сьогодні ми особливо рекомендуємо вакцинуватися людям, старшим за 60 років, оскільки саме серед них останнім часом була найбільша кількість звернень по медичну допомогу та саме в цій віковій категорії реєстрували летальні випадки.
— «Ковідскептики» у всьому світі очікувано відреагували на новину про завершення пандемії: «Ніякої небезпеки вірус не становив, це лише різновид грипу, а уряди вкупі з фармацевтичними компаніями просто нахабно заробляли на наших страхах». Як доказ часто наводять той факт, що світові медіа припинили обговорювати коронавірус з початком вторгнення Росії в Україну.
— Звичайно, сьогодні значно менша кількість людей віддає своє життя через COVID-19, ніж це було раніше. Але хто близько зіткнувся з цією хворобою, у тих сумніву, чи була пандемія, не виникає.
Коронавірус забрав чимало життів, зокрема медичних працівників. На Львівщині від початку пандемії маємо 334 тисячі 136 офіційно підтверджених випадків, з них летальних — 6931. Хворі продовжують залишатися на стаціонарному лікуванні. Залежно від тижня, може бути четверо хворих на всю область, а може бути 27. Це — поодинокі випадки, але вони є. Також люди продовжують звертатися по амбулаторну допомогу і періодично ми виявляємо позитивні результати.
З початком повномасштабного вторгнення люди просто перестали звертатися по медичну допомогу (за винятком важких випадків). Але якщо ми пригадаємо період з лютого по липень 2022 року, то цих випадків майже не було, але в серпні їх вже було досить багато. Далі восени ми спостерігали підвищення рівня захворюваності, що ще раз доводить: це захворювання має сезонний характер.
— Що допомогло здолати небезпечний вірус?
— Протиепідемічні заходи, коли запроваджувалися вимоги щодо скупченості людей, обмеження в закладах охорони здоров’я тощо, і ми таким чином зупиняли поширення вірусу, та «проепідемічування» населення. Нам вдалося вакцинувати велику кількість людей (хоча на Львівщині - лише близько 50% населення). Багато перехворіло, хоча, як показує досвід, набутий таким чином імунітет не є тривалим, і людина може хворіти і вдруге, й втретє.
Закономірно, що пандемія не триває завжди та мусить колись завершитися. Вірус втратив свою агресивність, яку мав на початку. У ньому, нагадаю, постійно відбувалися генетичні зміни. Спершу ми мали справу з китайським, потім — з європейським штамом. Згодом з’явився надзвичайно агресивний Дельта-штам. Далі на зміну йому прийшов більш заразний, але й більш лагідний Омікрон, який ми виявляємо сьогодні, секвенуючи хворих.
— Попередньо ви озвучили цифру тих, хто перехворів на COVID-19. Якими будуть наслідки перенесеної хвороби у цих людей?
— У цьому плані ми побачимо різницю між Україною та рештою світу, бо у нас був не тільки COVID-19. У нас триває війна, постійно переживаємо стреси, у нас відбувається велика міграція населення, зокрема всередині країни. Це все зробить свою справу. Але якщо орієнтуватися на інші країни Європи, то чим далі, тим частіше чуємо таке слово як LongCOVID. Люди й справді починають тривало хворіти на різні недуги різних органів та систем, і у всіх цих випадках простежується причинно-наслідковий зв’язок з COVID-19, перенесеним у минулому. Це стосується порушень у роботі серцево-судинної, дихальної та ендокринної систем. У досить великого відсотка людей під час коронавірусної хвороби вперше виявили цукровий діабет 2-ого типу і, на жаль, після одужання рівень глюкози у крові у них не стабілізувався.
— Чого навчила нас ця пандемія?
— Пандемії в історії людства трапляються з періодичністю раз у 100 років. Нам «пощастило» трохи більше: ми мали й пандемічний грип, і COVID-19. Маленький мікроб поставив на коліна весь світ. Перестали літати літаки, постраждала світова економіка…
Якщо є надзвичайна ситуація, потрібно дослухатися до порад фахівців. Нехтуючи їхніми рекомендаціями, можна наразити на небезпеку себе та інших людей, які можуть піти з життя. Чим більш ретельно виконувати ці рекомендації, тим менша кількість людей захворіє, з меншими наслідками, та менша кількість загине.
Не всіх, але дуже багатьох пандемія дисциплінувала, навчила цінувати життя, насолоджуватися можливістю вдихати повітря без маски, дослухатися до порад фахівців і вчити цього своїх дітей. Рекомендація, на яку пристало майже все населення, — мити руки. Через це ми навіть певний час спостерігали зменшення кількості випадків гострих кишкових інфекцій.