Шлюби укладають астрологи, а молодятами керує свекруха
Бізнес-тренерка Людмила Калабуха поділилася враженнями від подорожі до Індії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/513542/indiia.jpg)
Бізнес-тренерка та письменниця Людмила Калабуха повернулася з подорожі Індією. У розмові з журналісткою «ВЗ» пані Людмила розповіла про те, як у цій далекій країні ставляться до жінки, як укладаються шлюби і чому в Індії майже немає розлучень. Як з’ясувалося, наїстися досхочу вишуканої їжі у фешенебельному ресторані можна за 350 гривень на наші гроші…
— Пані Людмило, зараз мало хто подорожує аж так далеко. Що вас покликало в Індію?
— Я стійко трималася з
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D1%83%D1%85%D0%B0.jpg)
— Що вас найбільше вразило в Індії?
— Мене вразила інформація, що на батьківщині Камасутри у XXI столітті шлюби укладаються завдяки астрологам. Родинний астролог вираховує критерії, яким має відповідати друга половинка й, згідно з ними, батьки влаштовують 95 відсотків шлюбів. Попри романтичні фільми Боллівуду, сценарій казки про Попелюшку в Індії неможливий. Весілля (стартують від 1000 гостей) повністю оплачує родина нареченої та ще дає за неї придане. Рівень заробітків майбутнього чоловіка має відповідати тому, як зараз живе наречена. Тому шлюби досі укладаються між представниками однієї касти та родинами з однаковими статками, а в анкеті вказується детальна інформація про освіту, посаду, місце роботи, суму на банківському рахунку, наявність/відсутність кредитів не тільки самого нареченого, а й його батька, матері, братів та сестер. Інколи просять медичну довідку.
— А хто займається пошуком кандидатів і як відбувається «конкурс»?
— Уся родина на чолі з астрологом та знайомими знайомих, щойно молода людина перетинає рубіж 20 плюс. Коли знайдено потрібного кандидата, а анкета із фото пройшла первинний відбір, батьки дівчини зустрічаються з батьками нареченого. Без молодих. Коли дійдуть згоди, знайомляться молоді. Причому лише у присутності батьків з обох сторін. Наш гід Шубі 23 рази брав участь у такому кастингу: 20 разів відмовляв дівчатам, а вони три рази відмовляли йому.
— А як робиться відмова?
— Усе дипломатично. Після зустрічі молодих батьки нареченої цікавляться, чи можна замовляти в астролога визначення сприятливого часу для весілля? Якщо наречена не підійшла, батьки молодого відповідають: «Ми вам передзвонимо». Це сигнал родичам організовувати наступну співбесіду. Немає випадків, коли дівчині будь-якої зовнішності, статків чи віку не знаходили чоловіка. Кількість розлучень низька — приблизно 18 відсотків від укладених шлюбів. Нашого Шубі бабця постійно закидає анкетами наречених (він нам показував — деякі виглядають як кінозірки!). Вже й астролог призначив найкращий час для його одруження — лютий 2025-го. Але є одне табу: якщо дійшли згоди з обох сторін, секс до весілля (мінімум пів року) ні-ні-ні!
— А яка доля розлученої жінки чи удови? Можуть повторно вийти заміж?
— Століттями в Індії практикували саті - добровільне самоспалення удови під час кремації померлого чоловіка. Така поведінка вважалася вищим ступенем відданості. Жінки, які цього не робили, вважалися проклятими. Вдів не брали знову заміж, виганяли зі села, щоб не притягували нещастя. Згідно з конституцією 1949 року, після здобуття незалежності в Індії примус до саті оголосили злочином. Удів більше не спалюють живцем. У містах можуть знову вдову заміж взяти, якщо ці жінки мають гроші, освіту та роботу. А головне — характер все це здобути та обстояти. Якою заможною чи, навпаки, бідною не була б родина, жінка йде жити у родину чоловіка, де всім керує свекруха. Індійські таблоїди смакують, до прикладу, складні стосунки зірки кінематографа Айшварії Рай — ні, не з її чоловіком, а зі свекрухою. Заробивши мільйонні статки, актриса зі світовим ім'ям живе з батьками чоловіка. Тут прийнято всім жити разом — по кілька поколінь. Свекруха контролює всі гроші та коштовності у родині. Тому треба ще перед весіллям домовитися, що цінності, отримані як придане, та подарунки чоловіка молода дружина зберігає у своїй банківській скриньці і ключ від неї свекрусі не віддає. Якщо родина чоловіка на це не погоджується, весілля можуть скасувати. Якщо наперед не проговорити й не зафіксувати ці домовленості, то після розлучення чи, не дай Боже, смерті чоловіка жінка залишається без засобів до існування із нульовими шансами знову створити сім'ю.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/Kalab_image_6483441%20(4).jpg)
— А як ставляться до іноземців?
— Куди б я не йшла, підходять індійці і просять селфі зі мною. Спочатку думала, що я така гарна, а виявилося, що деякі вперше бачать наживо білу людину. Фото з нею, ба більше, її дотик прирівнюється до дотику Бога й приносить щастя та здоров’я. Деякі білі туристки беруть за селфі із ними 100 рупій (50 грн), але я нікому не відмовляла. От так я працювала Богом усю мандрівку — напрацьовувала собі хорошу карму.
— Індійські жінки працюють?
— Тут більшість жінок — домогосподині. Працюють або заможні з вершків суспільства (самореалізовуються), або дуже бідні, яких не може забезпечити чоловік. Всюди, навіть продавцями в магазинах білизни, працюють чоловіки. Жінці, та й чоловіку також, щоб знайти хорошу роботу, треба мати освіту. Проблема Індії - перенаселення. Офіційно тут живе 1,5 мільярда осіб (обігнали Китай), а неофіційно понад 2 мільярди. Класи у державних школах по 70 учнів. Це ж якою вмотивованою має бути дитина, щоб добре вчитися в таких умовах. Але саме освіта є соціальним ліфтом, за допомогою якого навіть президентом Індії став представник касти «недоторканих», сирота, молодший син з 8-ми дітей у сім'ї, якого свого часу не пускали навіть у маршрутку! Якщо освіти жінка не отримала, її чоловік пияк або ледар, максимум, ким може влаштуватися, — прибирати по 7 квартир щодня за 100 доларів на місяць. Часто такі помічниці живуть у сім'ях, в яких працюють. Новобудови здаються відразу з окремою кімнатою для служниці. Добра робота — тут все! А ще — репутація у роботодавця та у колективі. Цей факт є певним захистом прав жінок. Кривдить чоловік? Жінка делегує своїх родичів чоловічої статі (родини великі, навіть у сироти знайдуться дядько чи кузен) розповісти керівництву про «подвиги» благовірного. Іноді просто на роботі й б’ють йому морду. Наш гід розповідав, що сам з родичами так «виховував» чоловіка сестри, який пив і підіймав на неї руку. Відтак пити став менше, а бити припинив.
— Які ціни в Індії?
— Поїсти у дорогому ресторані, замовивши найвишуканіші страви з меню, — 350 грн! Манго — 50 грн/кг. Якісний одяг — від 500 грн за одиницю. Аюрведичний чи тибетський масаж — від 700 грн. Моя подруга винаймала бунгало на березі океану за 250 грн на добу. Що особливо вражає - ціни надруковані відразу на упаковці. І де б це не продавали — в 5-зірковому готелі чи в найбіднішому кварталі - ціна не змінюється. Якщо хтось захоче зробити націнку, ризикує отримати штраф чи взагалі позбутися бізнесу.
— А як щодо домашніх улюбленців, кого тримають індійці вдома?
— Модно тримати собак. Вони вегетаріанці, як і їхні господарі. На вулиці функції собак виконують корови. Першу вуличну корову, що на висохлому газоні посеред шосе їла колючки, ми побачили біля аеропорту. Корова — священна тварина. От чому їх не їдять. Коли народжується теличка, її залишають на молоко. А з бичка який толк? Дармоїд. Годувати корів — це плюс у карму. Підставляють рогаті голови під руку, щоб їх гладили. І помирають своєю смертю. Котів взагалі не видно. Популяцію котиків майже знищили мавпи! Як тільки якась киця з’являється на вулиці, вони на неї нападають стадом і розривають на шматки. Щодо мавп, то туристів попереджають: «Не показуйте їм зуби — через це можуть напасти. Якщо просять, не давайте їм нічого і не показуйте, що у вас є щось зі собою. За одною, наче з-під землі, з’являються десятки інших, порятунку нема».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/Kalab_image_6483441%20(6).jpg)
— Якщо немає котів, як в Індії справи із гризунами?
— Миша також священна тварина. На ній їздить бог-слон Ганеша — спеціаліст з усунення перешкод. Як бог-слон їздить верхи на миші? Не питайте — це Індія. Що роблять індуси, яким релігія забороняє вбивати тварин? Ставлять мишоловки у вигляді картонки з напіврідким силіконом. На покладене туди печиво приходить миша і приклеюється назавжди. От її ще живу разом з картонкою та печивом викидають на смітник. А далі - справа її карми. У селах мишаче питання вирішують дикі коти.
— Під час подорожі ви відвідали ще й резиденцію духовного лідера Далай Лами у вигнанні. Яке враження на вас справив так званий Індійський Тибет?
— Від війни, фізичного знищення, заборони мови та релігії після примусового приєднання Тибету до Китаю у 1959 році духовний лідер буддизму Далай Лама XIV, а за ним понад 80 тисяч тибетців, покинули батьківщину і знайшли новий дім на півночі Індії. Мені було важливо дізнатися, як живуть ці переселенці? Вразила тибетська дискотека. Уявіть, раз на тиждень під портретом Далай Лами тибетці-переселенці збираються і танцюють народні танці. Роблять це так щиро, що пішли танцювати і ми. З кожним новим колом тибетських кругових танців, відомих на весь світ як танці радості, я відчувала, що стаю сильнішою. У резиденції Далай Лами ми здійснили ритуальний обхід святинь, брали участь як в колективних молитвах у храмі, так і у службах, які монахи та лами провели спеціально для нас. Де б ми не були, всюди молилися за мир в Україні. Та святі люди нас наставляли — чітко формулюйте запит і моліться не просто за мир, а за мир на умовах України після її перемоги. І тепер, куди б я не потрапила, — в індуїстський храм чи тибетський, у мечеть, у синагогу, костел чи церкву, молюся за мир на умовах України після її перемоги.