«Ковідний» наступ Китаю
Уже через сім років його економіка стане першою на планеті
Не 2033 року, а вже 2028-го, тобто на п’ять років раніше, ніж очікували експерти, економіка Китаю обійде економіку США й стане першою у світі. Про це повідомив Bloomberg із посиланням на прогноз американського Центру економічних і бізнесових досліджень (CEBR). Господарці Піднебесної допомогла… пандемія коронавірусу.
Зараз у рейтингу найсильніших економік світу услід за США і Китаєм ідуть Японія, Німеччина, Велика Британія, Індія і Франція. До 2030 року, за прогнозами CEBR, Індія підніметься у цьому рейтингу з шостого на третє місце, відповідно, Японія, Німеччина і Велика Британія опустяться кожна на одну сходинку (Франція залишиться сьомою).
Чому Китай зміг так різко прискоритися? А він не прискорювався, просто китайська економіка потерпіла від пандемії коронавірусу значно менше, ніж економіки США і найсильніших держав Європи. Попри певне сповільнення темпу економічного зростання, ВВП Китаю «коронавірусного» 2020 року все-таки зросте (приблизно на 2%), тоді як ВВП суперників Пекіна у боротьбі за глобальне лідерство впадуть, і то суттєво.
Поки західні суперники Пекіна один за одним запроваджують чергові жорсткі локдауни, Китай, звідки коронавірус тріумфально поширився світом, зумів порівняно швидко впоратися з епідемією. При цьому комуністична китайська влада досі не дозволяє експертам з інших держав з’ясувати, як саме з’явився клятий вірус. До Уханя, в якому були перші випадки масових заражень, китайці експертів і надалі не пускають… Кажуть, якщо хочеш дізнатися, хто винен, шукай, кому вигідно. Як не крути, але, послабивши Захід, пандемія посилила позиції Китаю у світі…
«Нездатність США, головного суперника й критика КНР, швидко впоратися з епідемією і очолити загальносвітові процеси, пов’язані з подоланням її наслідків, стала шансом для Пекіна», — пише у zn.ua експертка з питань Східної Азії Наталія Бутирська. Як вона зауважує, «лідерство з китайськими рисами матиме відмінний від звичного усім вигляд», і «Китай уже неодноразово демонстрував, що не терпітиме, коли хтось візьметься оскаржувати його владу або правила». Як приклад експертка наводить Австралію.
«Канберра потрапила у немилість Пекіна через заклик провести міжнародне розслідування виникнення Covid-19 і знайти відповідального за поширення хвороби по всьому світу, — пише Бутирська. — У відповідь КНР впровадила заборону на експорт багатьох сировинних продуктів (серед яких вугілля, мед, цукор), підвищила до 212% мита на австралійські вина, обмежила поставки баранини… Посольство КНР у Австралії оприлюднило список із 14 пунктів претензій, які Канберра мусить скоригувати, якщо хоче відновити свої відносини з провідним торговим партнером. Дарма що окремі з цих пунктів містили елементи, які можна розцінити як втручання у внутрішні справи Австралії».