Навіщо Трампу Гренландія?
Найбільший острів на Землі багатий на корисні копалини. А ще це «ключ» до Арктики, де США готуються протистояти Росії і Китаю
До питання про можливе придбання у Данії острова Гренландія президент США Дональд Трамп підійшов як справжній ковбой. «Ану швидко кажіть, скільки коштує, бо хочу купити»… Міжнародні справи так не робляться, тож данські керівники образилися. Прем’єрка Метте Фредериксен назвала пропозицію Трампа «абсурдом», каже, «Гренландія не продається». Трамп теж обурився — «Із Америкою так не розмовляють!». І скасував свій візит до Данії (мав туди їхати після відвідин Польщі, де на початку вересня відзначать 80-ті роковини початку Другої світової війни). За усім цим шумом загубилося найцікавіше: а навіщо Трампові знадобилася холодна й майже безлюдна Гренландія?
Визначити мотиви гренландської «атаки» Дональда Трампа, інформує видання tvp.info.pl, спробувало видання Business Insider. По-перше, радники Білого дому розповіли президенту США, що найбільший на планеті острів має багаті поклади цінних корисних копалин. Це, зокрема, залізна руда, олово, цинк, нікель, алмази, золото, уран, вольфрам, інші рідкісні метали, які використовують у виробництві смартфонів, комп’ютерів і електромобілів, а також нафта. Поза тим, води Гренландії багаті цінними видами риби.
Щоправда, через те, що майже 80% поверхні Гренландії вкрито грубим шаром льоду, більшість її родовищ корисних копалин не розробляють — надто дорого. Але останнім часом, стверджують екологи, льодовий шар Гренландії швидко тане. За даними НАСА, танення триває на 97% поверхні острова. А значить, доступ до родовищ невдовзі стане легшим.
По-друге, Гренландія розташована значно ближче до європейської частини РФ, ніж східні американські штати. Цю перевагу острова США давно використовують: із 1943 року на північно-східному узбережжі «Зеленої землі» американці мають авіабазу Тулє, радари якої були частиною системи попередження про запуски радянських балістичних ракет. Під час Холодної війни з авіабази Тулє вирушали американські літаки-розвідники, що літали над територією СРСР. База Тулє діяла офіційно, з дозволу властей Данії, члена НАТО. Зате Копенгаген нічого не знав про інший об’єкт, Camp Century, розташований за 240 км від Тулє. Мережа підземних шахт для запуску балістичних ракет, з’єднана тунелями протяжністю 21 км… Про цю секретну базу данці випадково дізналися лише 1995 року — у ході розслідування катастрофи бомбардувальника B-52 (мав на борту ядерні заряди), що кількома роками раніше сталася у Гренландії.
Утім, ключовою є близькість Гренландії до Північного Льодовитого океану. Саме Арктика є найбільш ласим шматочком багатого на корисні копалини «пирога», за який уже ведуть боротьбу США, Канада, РФ і… Китай.
Росіяни останнім часом відбудовують в Арктиці старі радянські військові бази і будують нові, зокрема, на острові Врангеля. Москва також створює спеціальні військові частини, здатні діяти у морозних умовах. Утім, амбіцій у путінської Росії багато, а грошей на глобальне освоєння Арктики (і головне, сучасних технологій) — бракує.
Пекін лобіює новий статус Арктики: мовляв, цей регіон повинен стати «спільним спадком людства». Ця новація, якби китайцям удалося її «пробити», гарантувала би Піднебесній такий самий доступ до багатств Арктики, як арктичним державам (серед них, до речі, і Данія — завдяки тому, що їй належить Гренландія). Китайцям є за що боротися: за оцінками вчених, у Арктиці розташовано третину світових запасів газу! Ще один арктичний інтерес Китаю — одержання доступу до так званого Полярного Шовкового шляху, тобто Північного морського шляху. Через потепління клімату навігація цим маршрутом стає доступнішою, і китайці змогли би доставляти свої товари до Європи, обходячи недешевий Суецький канал у Єгипті.
США — велика військова й економічна потуга, ось тільки виключна економічна зона Штатів у Арктиці є, на думку Вашингтона, замалою. Фактично, доступ до арктичних багатств США мають лише на Алясці (яку колись купили у Російської імперії). Якби американці купили ще й Гренландію, це значно збільшило би виключну економічну зону США в Арктиці. Ось Трамп і вхопився за цю перспективну, як йому здалося, ідею. Але, оскільки зробив це у своїй неповторній манері, то одержав від данців, які її зовсім не оцінили, «гарбуза»…
Цікаво, що це вже не перша спроба американців купити Гренландію. 1946 року експрезидент США Гаррі Трумен пропонував Королівству Данія за цей острів 100 мільйонів доларів (сьогодні це 1,3 мільярда). Трумена привабило стратегічне розташування острова, де США хотіли розмістити авіабазу. І розмістили, — але Гренландія залишилася данською.
Довідка «ВЗ»
У Франції купили Луїзіану, у Мексики — Аризону
1803 року США купили у Франції Луїзіану — не тільки теперішню територію цього південного штату, а загалом 2,14 мільйона квадратних кілометрів (понад три України). Придбання коштувало Америці 15 мільйонів тодішніх доларів, що дорівнює 310 мільярдам теперішніх «зелених».
1853 року США купили у Мексики територію, яка увійшла до складу штатів Аризона й Нью-Мексико. За 76,77 тисячі кв. км заплатили 10 мільйонів доларів (230 мільярдів на теперішні гроші). Ця земля була потрібна США для побудови залізничної гілки у Каліфорнію.
1867 року Штати купили в Російської імперії Аляску. За територію площею понад 1,5 мільйона кв. км заплатили тоді 7,2 мільйона доларів (понад 122 мільярди на нинішні гроші). Скептики казали, що держсекретар США Сьюард купив нікому не потрібний «сад із білими ведмедями»… Утім, у 90-х роках XIX століття у тому «саду» виявили величезні поклади золота.
І нарешті, 1917 року США придбали у Данії карибські Віргінські острови — за 25 мільйонів доларів (нині це 400 мільйонів). Американські Віргінські острови (є також Британські Віргінські острови) не стали ще одним штатом. Їх статус — залежна територія США.