Кельнський собор уцілів під час бомбардувань
Хоча місто під час Другої світової війни було зруйноване на 90 відсотків. Згодом його повністю відбудували
Коли товаришка запропонувала поїхати в гості до її родини у Кельн (Німеччина), не роздумуючи ані секунди, дала згоду. Тим більше була можливість скористатися послугами бюджетної авіакомпанії. Переліт зі Львова до Дортмунда коштував лишень 25 євро (щоправда, довелося доплачувати за 10-кілограмовий багаж ще 20 євро). З Дортмунда до Кельна — недалеко, доїхали машиною.
Перший пункт «програми» — знайомство з Кельном, а також подорожі до Бельгії і Нідерландів. У місті є туристичні фірми, які забезпечують одноденні чи багатоденні поїздки по Європі (екскурсії проводять, зокрема, російською мовою). Ми вибрали одноденні поїздки до Бельгії (давня Фландрія), у міста Брюґґе, Ґент, Антверпен, і до Нідерландів — в Амстердам і Королівський зоопарк в Ардені. Вартість кожної одноденної подорожі — 20 євро.
Часу детально ознайомитися з Кельном було небагато, але все одно вражень чимало. Кельн — одне із найдавніших німецьких міст, засноване на початку першого тисячоліття нашої ери. Під час Другої світової війни місто зазнало нищівних бомбардувань і було на 90 відсотків знищено. Та згодом повністю відбудовано. Вулиці забудовані добротними 4−5-поверховими будинками. Відтворено храми складної готичної архітектури. У Кельні найбільший у Німеччині університет, в якому навчається 44 тисячі студентів, десятки музеїв і галерей…
Найвидатнішою пам’яткою є знаменитий собор (Dom) Пресвятої Богородиці і Святого Павла, один із найвеличніших готичних храмів Європи. Під час бомбардувань величезний Кельнський собор уцілів, витримавши пряме влучення трьох бомб. Гостроверхий, почорнілий від часу, майстерно оздоблений собор двома вежами впирається у небо. Їх висота 157 метрів. На височенному фасаді у трьох заглиблених стрілчастих аркових порталах розташовані скульптурні групи на біблійну тематику, фігури святих у повний зріст. Захоплення викликає п’ятинефний інтер’єр собору. На масивних стовпах високо піднялися пілястри і переплелися вгорі на склепінні витонченими нервюрами. На вікнах — барвисті вітражі. Кожен має свій сюжет на біблійну тему. Розглядати їх — справжнє задоволення.
Головна цінність собору — саркофаг з мощами Трьох царів, Каспора, Мальхіора і Болтазара, які принесли дари Ісусу на Різдво. Тисячі паломників приїжджають сюди, щоб поклонитися святині. 6 січня, в день вшанування Трьох Царів, саркофаг відкривають. У ньому зберігаються три черепи, увінчані золотою короною. Три корони є на гербі Кельна.
Цей релікварій встановлено у центрі собору. Має довжину два метри, висоту — півтора метра і весь розкішно оздоблений золотом, сріблом, емалями, дорогоцінним камінням, камеями. Чеканкою виконані сюжети із життя Христа. Саркофаг визнано шедевром середньовічного ювелірного мистецтва.
Нам пощастило побувати на месі в соборі. Хвиля потужних звуків органа заполонила величезний простір храму. Біля вівтаря звучав хор. Такі урочисті хвилини надовго закарбовуються у пам’яті.
Та варто вийти з собору, як занурюєшся у зовсім іншу атмосферу. На площах довкола багатолюдно і шумно. Заробляють на життя вуличні музики, на кам’яних плитах площі художники творять свої «шедеври». На вулиці звернула увагу на багатодітні мусульманські родини. Таких у Кельні чимало. Мусульманки не цураються косметики — мають яскраво намальовані брови і губи, проте всі у традиційних хустках. Біля храму, звичайно, жебраки, часто зустрічаються безпритульні. Вранці по дорозі до екскурсійного автобуса бачила, як люди на кариматах спали під будинком. Впритул до собору зробили своє зборище, очевидно, сатаністи. Вдягнуті у чорний одяг, з пофарбованим у різний колір волоссям, чудернацькими зачісками, з макіяжем обличчя, де багато чорного кольору, обвішані ланцюгами, справляли гнітюче враження. Серед них була не лише молодь, а й люди старшого віку… Кельнський собор розташований навпроти центрального вокзалу, можливо, тому тут тусується багато різного люду.
Неподалік собору в новому триповерховому будинку розташована картинна галерея Вольрафа — Рігартца, де зібрано твори західноєвропейського мистецтва ХІІІ-ХІХ ст. На першому поверсі — експозиція живопису ХІІІ-ХV ст., на другому — живопис епохи бароко, на третьому — живопис імпресіоністів. Не хотілося відходити від полотен Рубенса і Рембрандта… У цьому залі трапилася цікава зустріч. Почувши нашу розмову з товаришкою українською мовою, підійшов наглядач музею, колишній киянин. Дозволив фотографувати полотна, та ще й запропонував нам разом біля них сфотографуватися.
Біля Кельнського собору на двох невеликих площах Старого міста вціліли скульптурні пам’ятники і будівлі. На площах багато кафе з літніми майданчиками, де можна смачно поїсти і, звичайно, випити місцевого пива «кьольш». Рука не повертається написати, що це кав’ярні, бо аромату кави там не чути… Багато відвідувачів, і в основному місцевих. Німців легко пізнати — чоловіки і жінки високі, зазвичай вдягнуті у джинси і футболки. На кожному кроці зустрічаються люди з надмірною вагою. Щодо наїдків у кафе, то їх багато різних. Добротні порції м’яса з салатом і картоплею коштували в межах десяти євро. Справжнє захоплення викликали десерти. Це морозиво разом з йогуртом і різними фруктами, яке подають у посуді різної форми типу келихів.
Вузенькі вулиці Старого міста ведуть на набережну Рейну, обсаджену платанами з великою розлогою кроною. Прийнято вважати, що це південна рослина. А ще дивовижніше було бачити на вулицях Дюссельдорфа пальми. Прогулюючись набережною, від Старого міста хвилин за двадцять можна дійти до будинків-кранів, які верхньою частиною нависають над Рейном. Ці будинки є родзинкою сучасної архітектури міста.
Рейн — повноводна ріка, якою курсують річкові судна. Ними можна прогулятися або ж розпочати мандрівку до замків, що розташувалися вздовж нього. Через ріку перекинуті мости, а на протилежному боці з високої вежі можна оглянути панораму міста.
Німеччина