Деякі туристи вважають, що їдуть у Баварію не для того, щоб «по кладбіщам хадіть»
Одним з основних туристичних об’єктів Мюнхена має бути могила Степана Бандери
У попередніх репортажах з подорожі Баварією я розповідала про смачнюще німецьке пиво, захоплювалася красою замку Нойшванштайн і казковим селом Обераммергау. Однак ці розповіді були б неповними, якби я оминула ще один важливий для кожного українця історичний об’єкт у Мюнхені. На кладовищі Вальдфрідгоф знайшов спочинок великий політичний діяч, провідник українського народу у боротьбі за незалежність, символ українського національно-визвольного руху ХХ століття Степан Бандера. 15 жовтня цього року мине 60 років від того трагічного дня, коли куля зрадника обірвала життя лідера ОУН.
Три роки тому, коли була у відрядженні у баварській столиці, мені не вдалося побувати на могилі Степана Бандери. Цього разу у програмі подорожі від туристичної фірми «Карпатія-Галич-Тур» такий пункт був. Наш гід, виходець із Санкт-Петербурга, під час оглядової екскурсії не мав особливого бажання побудувати її так, щоб дорога вела на кладовище Вальдфрідгоф. Не міг зрозуміти, що такого «інтєрєсного» ми там зможемо побачити. Казав, що він може продовжити на півгодини екскурсію, а от у водія час, на жаль, обмежений. Нам таки вдалося вмовити за окрему плату водія, який виявився колишнім одеситом.
Такої ж думки, «а что там інтєрєсного», було і подружжя з Житомира. Колишній військовий обурювався, мовляв, він не для того їхав за тридев’ять земель, щоб «по кладбіщам хадіть». Ми намагалися пояснити чоловікові, що це наш священний обов’язок — вклонитися провідникові українського народу у боротьбі за незалежність і помолитися за упокій його душі. Розповіли про його незборимий дух та відданість справі усього його життя — боротьбі за незалежність України, що поклала початок новій сторінці історії українського народу.
Після наших переконань цей житомирець видав фразу «да кому нужен етот Бандера?». Розумію, що для росіян він «нацист» і «гітлерівський колаборант». Для поляків — злісний «націоналіст». Євреї його вважають втіленням «українського антисемітизму». Але щоб українець сказав «да кому нужен етот Бандера?» — це сором, неповага і нелюбов до всього українського!
Кладовище Вальдфрідгоф — у південно-західній частині Мюнхена. Воно поділене на дві частини — стару і нову. Тут близько 60 тисяч могил. Цвинтар відчиняють щодня о 8-й ранку і зачиняють ворота між 17-ю та 20-ю годинами, залежно від пори року. На цьому кладовищі немає надмогильних пам’ятників з портретами і важкими гранітними плитами величезних розмірів. За словами гіда, місце для поховання коштує 5 тисяч євро плюс «оренда» за площу. За десять років після поховання «оренду» могили треба продовжити і заплатити певну суму ще на деякий термін. Якщо ж родина не платить за наступні кілька років, на цьому місці ховають іншу людину.
У 2009 році, коли збіг термін «оренди» земельної ділянки для поховання на німецькому цвинтарі, родина вирішила продовжити угоду ще на 10 років, сплативши за це 3 тисячі євро. Так виходить, що цього року або доведеться продовжити оренду, або, нарешті, перепоховати останки великого українця на рідній землі. Можливо, тоді Україна стане по-справжньому незалежною, коли Степан Бандера повернеться на Батьківщину.
Бо на чужині не має спокою Бандера: вороги української державності та люди, вороже налаштовані до українського народу, відчуваючи свою безпорадність перед незламним духом українського народу, неодноразово вчиняли акти вандалізму на могилі Степана Бандери у Мюнхені. Так, 17 серпня 2014 року тут зруйнували пам’ятний хрест, землю на могилі було перекопано. Що шукали виродки, не знає ніхто. Цей акт вандалізму тоді зафіксувала німецька поліція.
Менш як за рік було вчинено ще один акт вандалізму. 26 червня 2015 року на надмогильному хресті Степана Бандери написали дату волинської різанини і повісили радянський прапор. Через чотири місяці пам’ятник відновили і освятили.
Торік, на 59-ті роковини від дня смерті, одіозний проросійський пропагандист Грем стрибав на могилі лідера ОУН, топтав українські прапори. І повісив плакат з написом англійською: «Тут похований український нацист Степан Бандера».
Та не лише у колишньому Союзі боялися Бандеру, а й лідер Третього рейху Адольф Гітлер вважав його небезпечним. Коли 1941 року ОУН оголосила Акт відновлення Української держави авторства Степана Бандери та Ярослави Стецько, Гітлер назвав це «змовою українських самостійників» і ув’язнив Бандеру спочатку у центральній Берлінській тюрмі, а потім у концтаборі «Заксенхаузен». У вересні 1944-го його звільнили.
Повоєнні роки були напруженими для усієї родини Бандери. Лише до 1948 року вони переїжджали з одного німецького міста в інше, рятуючись від переслідування радянських спецслужб, шість разів! І лише у 1954 році вирішили оселитися у Мюнхені, щоб дати освіту доньці Наталі, від якої приховували особистість її батька. До речі, могила Наталі Бандери на тому ж полі, що й батькова, тільки в іншому ряду.
У Мюнхені Бандера жив з паспортом на ім’я Штефана Попеля. А 15 жовтня 1959 року Богдан Сташинський за наказом глави КДБ Шелєпіна вистрелив Бандері в обличчя ціанистим калієм.
Життя Степана Бандери обірвалося на 50-му році життя, його вбив агент КДБ Богдан Сташинський у Мюнхені, що був на той час провідним осередком українських націоналістів.
Буваючи у Мюнхені, наші співвітчизники часто відвідують могилу Степана Бандери, щоб покласти квіти та схилити голову у пошані перед цією видатною постаттю українського народу. Схилили голови і ми. І молилися до Всевишнього, щоб своєю молитвою огорнути пам’ять Степана Бандери. А потім заспівали Гімн України. Бо він так вірив у вільну Україну.
Гімн України біля могили Степана Бандери співала майже уся наша група, окрім тих людей, для яких Бандера — не герой, а просто націоналіст..
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.
Фото і відео авторки