Поїхали вчитися у Словаччину, щоб в Україні жити і працювати по-європейськи
Або про те, чому вітчизняна молодь шукає щастя у далеких краях
Нашого цвіту — по всьому світу. Ця крилата фраза пригадалася мені у 70-тисячному словацькому місті Трнаві, коли на одній з її вечірніх вуличок від гамірної молодіжної компанії почув українську із «західняцьким» акцентом. Так і є! Ці парубки — галичани. Хто зі Львова, хто з Борислава, Косова, а хто — з Коломиї. Приїхали у Словаччину не на екскурсію і не на заробітки, а на навчання у Пряшівський університет. Вони студенти одного з його факультетів у Кошице, хочуть стати технологами, менеджерами автомобільного виробництва. Тож гріхом було б не поцікавитися, як воно українцям «гризти граніт науки» на теренах Євросоюзу. І чому вони не роблять цього у рідній стороні…
У пряшівських аудиторіях чужих студентів більше, ніж своїх
Мої випадкові знайомі — Василь Явдошняк, Василь Боєчко, Володимир Федько, Михайло Волочаєв, Олександр Зубченко — раді зустрічі із земляком. Про мотиви навчання у Кошице, а не, скажімо, у Львові, Івано-Франківську чи Чернівцях, відповідають трохи пафосно: керувало бажання розвиватися.
— У нас тут більше можливостей, ніж в Україні, — каже Михайло. — Словацький диплом діє по всій Європі. З нашими спеціальностями вдома навряд чи знайдемо роботу, а тут маємо гарантію, що працевлаштуємося. Словацька економіка в основному базується на автомобільному виробництві, тут розмістили свої потужності «Шкода», «Фольксваген». Якщо все добре складеться, можна поїхати працювати і у США.
Хлопці розповідають, що проект, за яким Пряшівський університет широко відчинив свої двері перед українцями, започаткували три роки тому. Якщо на початках там вчилося кілька наших співвітчизників, то тепер — понад три сотні. Наплив українських абітурієнтів величезний. У Словаччині з’явилися фірми, які влаштовують сюди на навчання українську молодь. За посередницькі послуги беруть 1200−1500 євро.
— На нашому курсі українських студентів більше, ніж місцевих, — уточнює Василь Боєчко. — Скажімо, у моїй групі із 30 чоловік лише п’ятеро — словаки.
Аби стимулювати приплив «молодих мізків» з України, словацьке Міносвіти створило привабливі умови. Кожен з українців мешкає у комфортному гуртожитку з кімнатами на двох-трьох осіб, з туалетом, ванною, душем, пральною машиною, кухнею на поверсі. Як і місцеві студенти, українці мають право безплатного проїзду у поїздах, користуються суттєвими знижками в автобусах, у торгових центрах. Пообідати в їдальнях виходить наполовину дешевше.
— Словацької мене навчає друг Томаш, — каже Василь. — Постійно цікавиться моїми справами, запитує про життя в Україні. Словакам це не байдуже…
За гуртожиток українським студентам треба заплатити на місяць 50−60 євро. Харчування обходиться приблизно у 5 євро на день. Коштами, а часто і продуктами (хоча ціни на них у Словаччині помірні) допомагають батьки. Передають картоплю, гречку, «тушонки». Є можливість і самому підзаробити — офіційний дозвіл на працю, «плаваючий» графік навчання і три вихідні на тиждень дозволяють це.
Викладачі хабарів не беруть — після лекцій ідуть на підзаробіток
Ми запитали українських студентів про ставлення до них словаків.
— Доброзичливе! — в один голос кажуть наші співрозмовники. — Відчувається від них повага. Спокійні, розважливі, не такі запальні, як дехто з наших земляків. У їхній поведінці нема жодної зверхності до приїжджих. Українці на вихідні люблять вибиратися з хати, а словаки відпочивають вдома. У неділю ми йдемо займатися фітнесом, а у великому спортзалі лише троє осіб. На відміну від наших, вулиці словацьких міст і сіл у кінці тижня порожні — всі віддають перевагу домашньому товариству.
З розповідей наших студентів, словаки ще й дуже законослухняні. Рідко хто з них наважиться нехтувати загальноприйнятими нормами.
— Батько мого товариша в Україні — бізнесмен, — наводить приклад один зі студентів. — Коли у нього щось не складається з дозволами-ліцензіями, бере пляшку коньяку, йде у райдержадміністрацію — і «вирішує» проблему. Тут такого немає. Словакам не треба нікуди ходити, клянчити. Усі служби, і не тільки державні, працюють як годинник.
На підтвердження того, що у цій країні «закон — понад усе», коломиєць Василь Явдошняк розповідає:
— Мій викладач екології Мар’ян Флімел у вільний час підпрацьовує екоінспектором. Це, окрім усього, потрібно для того, щоб підтвердити теорію практичним досвідом. Наш наставник має право видавати дозволи на відкриття дитсадків, лікарень, інших державних закладів. Перед прийомом цих об’єктів в експлуатацію проводить їх тестування: вимірює температуру, коефіцієнт вологості, робить інші заміри. Якось він дійшов висновку, що в одному із садочків через незадовільний ремонт незабаром може з’явитися шкідлива для здоров’я малюків пліснява біля вікон. Через це не дав дозволу на відкриття установи. Батьки збунтувалися, але пан Флімел був непохитним. Про хабар, як часом це буває у нас, не могло бути й мови.
Іншого разу наш педагог зробив зауваження своїм сусідам, які на вулиці спалювали сміття. Наказав припинити це — а то оштрафує на 50 євро. Таких принципових правдолюбців у Словаччині повно на кожному кроці.
Всі наші біди починаються від несплати податків
Майбутні українські інженери зі словацьким дипломом визнають: їм вкрай шкода було розлучатися з рідними і друзями на батьківщині. Але зробити так їх змусила недосконалість вітчизняної системи освіти і чиновницьке свавілля. Чи означає це, що наше студентство не повернеться додому, а шукатиме кращого життя у світах?
— Це залежатиме від мільйона чинників, — вголос розмірковує Василь Явдошняк. — Але можете бути впевнені: в Україну приїдемо з європейськими стандартами поведінки у всьому. Ми уже за ними чинимо. Якось добирався з Івано-Франківська до своєї рідної Коломиї. Хочу купити квиток, а водій каже: «Ні-ні, не треба! Гроші даси мені. Розрахуєшся на місці, на виході з автобуса». О’кей! Приїхав до Коломиї, виходжу, запитую водія, скільки з мене. 50 грн. Простягаю купюру. Шофер тягнеться до неї, а я кажу: «Спочатку дайте мені, будь ласка, квиток!». Він вирячив очі: «Який може бути квиток?». Тоді я забираю свої гроші і йду геть. Вслід чую крики-матюки. А мені легко від того, що провчив хапугу, який наживається на чужих грошах…
Найголовніша проблема в Україні, продовжує Василь, небажання платити податки. Від цього потерпає вся наша економіка. У Словаччині йдеш постригтися, платиш 5 євро, і тобі видають чек, де зазначено, що один євро пішов у бюджет. Такий самий порядок розрахунку за піцу, за квиток в автобусі. За будь-що! Ухилянтам від сплати податків загрожують величезні штрафи. А тепер порахуйте, скільки на таких недоплатах втрачає Україна — і отримаєте відповідь, чому ми живемо не так, як у Європі.