У Баку дихається так само легко, як в Одесі, а Старе місто атмосферою нагадує Львів…
Враження журналістки «Високого Замку» від перебування в Азербайджані
Продовження. Початок читайте тут
З оглядового майданчика у Нагорному парку — Баку як на долоні. Ліворуч — захоплюючий вид на місто, праворуч — на Каспійське море. Кажуть, якщо хочете подивитися на Баку з висоти пташиного польоту, то найкраще прийти саме сюди.
Висота, на якій розташований оглядовий майданчик, приблизно 550 метрів над рівнем моря. Якщо дивитися у бік морського узбережжя, увагу привертає сучасна споруда у вигляді діаманта. Це розкішний концертний зал «Крістал хол» на 25 тисяч глядачів! Його збудували німецькі фахівці у рекордні терміни (лише за рік) і за рекордні гроші (понад 140 млн. євро) на території старого занедбаного морського порту. Та після проведення «Євробачення» «Крістал хол» переважно стоїть пусткою, масштабні концерти там відбуваються вкрай рідко. Щоправда, виступали Дженніфер Лопес, Ріанна, а в 2016 році там відбувалась Шахова олімпіада. Гід розповів, що останній сольний концерт рік тому тут давав Філіп Кіркоров. Його понад 15 років у Баку не пускали через вірменське коріння (справжнє прізвище батька Кіркорова — Крикорян). Очевидно, Кіркорову довелось домовлятися з самим Ільхамом Алієвим, оскільки концерт проходив під патронатом президента країни.
З верхнього оглядового майданчика спускаємося на нижній. Від нього вниз ведуть довжелезні сходи, які нагадують Потьомкінські в Одесі. Це не єдине місце у Баку, яке у мене асоціювалося з нашою «перлиною біля моря». Бакинський бульвар, що тягнеться вздовж узбережжя аж на 14 км, нагадує Приморський бульвар в Одесі, а ще тут так само легко дихається. Воно й зрозуміло: місто розкинулося на березі Каспію, відтак продувається свіжими морськими вітрами. Гід каже, що у Баку майже завжди вітри: влітку вони рятують від спеки, а ось взимку докучають. Нам пощастило: з п’яти днів — жодного вітряного. Спустившись сходами, сідаємо в автобус, який перевозить нас на набережну. А могли б за один манат (курс: 1 долар — 1,7 маната) спуститися у місто фунікулером, яким бакинці дуже пишаються. Ще б пак — він був першим у Радянському Союзі (побудували в 1967 році). Знизу, з набережної, Вогняні вежі, про які я писала у попередній статті («Країна від батька до сина»), виглядають ще величнішими. Проходимо повз оригінальну споруду у вигляді скрученого килима. Неважко здогадатися, що це Музей килима. Шкода, що не вдалося його відвідати, організатори поїздки не передбачили цього у програмі. Мабуть, доведеться повертатися в Баку, бо стільки цікавого ще не побачила!
Дорогою від Музею килимів до Старого міста минаємо оригінальний відпочинковий комплекс «Мала Венеція». Це точнісінька копія справжньої Венеції. Збудували його у 1960 році за ініціативою тодішнього голови міської ради Алішера Лемберанського. Подорож до Венеції так вплинула на радянського чиновника, що він загорівся ідеєю збудувати у рідному Баку мінікопію італійського міста на воді. Щоб там були справжні канали, мости, плавали гондоли, а навколо працювали ресторани та кафе.
Переходимо центральну дорогу через підземний пішохідний перехід і йдемо у Старе місто. Підземні переходи заслуговують окремої уваги. Видно, на них не економили грошей — все у мармурі та ідеальна чистота. А ще в місті багато фонтанів. Хоч на вулиці було вже досить прохолодно (погода у листопаді в Баку приблизно така ж, як і у Львові, а ось зими значно тепліші, сніг випадає вкрай рідко), усі фонтани працювали.
Заходимо у Старе, або Внутрішнє місто. Це історичний центр Баку, оточений могутньою фортечною стіною. Тут досі живуть люди, близько 1300 сімей. Саме стільки сімей (приблизно 5 тисяч людей) жили в місті до 1806 року — моменту окупації Баку Російською імперією. Місцеві жителі жартома називають себе «кріпосними» (від російського слова «Крепость» — так ще називають Старе місто). Вони пишаються тим, що живуть саме у старих будинках. Це житло вважається дуже престижним. Продають квартири у Внутрішньому місті вкрай рідко. І, як я писала у попередній публікації, не кожен, навіть маючи грубі гроші, зможе тут купити квартиру. Для цього треба бути великою «шишкою».
Кожен будинок — архітектурна пам’ятка. Недаремно усю стару частину Баку включено у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ну, львів'ян старим містом, звичайно, не здивуєш! Але гуляти цими вузенькими старими вуличками дуже атракційно. Тут справді зберігається атмосфера середньовіччя. Багато будинків датуються ХІІ-ХІІІ століттям. Звісно, як і всюди, перші поверхи — або сувенірні крамнички, або кафе чи ресторани, або художні майстерні.
У нашій програмі було передбачено дегустацію азербайджанських вин. Винарня, де на нас чекали, розташована якраз на першому поверсі старого будинку. (Про відродження виноробства в країні читайте матеріал «Не нафтою єдиною…» у грудневому номері журналу «Добрі напої»).
Після дегустації та «розграбування» сусіднього з винарнею сувенірного магазину наша вже весела група рушила на пошук знаменитого місця, де знімали епізоди за участі Юрія Нікуліна та Андрія Миронова у фільмі «Діамантова рука». До речі, Старе місто у Баку було улюбленим знімальним майданчиком для «виїзного» радянського кінематографа. Крім «Діамантової руки», тут знімали «Людину-амфібію», «Тегеран-43», «Не бійся, я з тобою».
Трохи поблукавши, знаходимо знамениту вуличку. А тут нічого не змінилось! Та сама похила дорога з бруківкою, ті самі дерев’яні двері, що ведуть у напівпідвальне приміщення. Лише там, де у фільмі була аптека, зараз працює кафе. Як ви думаєте воно називається? Звичайно, «Діамантова рука». А під вивіскою з назвою кафе табличка зі знаменитими словами «Черт побери». Це щоб ніхто не сумнівався. За прикладом героя фільму падаю на бруківку, витягнувши вперед одну ногу. Так роблять усі туристи з пострадянського простору. Місцеві до цього давно звикли. Коли я позувала для відповідного фото, повз проїжджала якась машина (у Старому місті по вузеньких вуличках, як не дивно, їздять автомобілі). Водій біля мене пригальмував, засигналив і побажав «падати акуратно».
Після фотосесії ідемо шукати інше «історичне місце» з фільму, там, де пані легкої поведінки заманювала до себе «русо турісто обліко моралє». Тут також усі фотографуються у відповідній позі…
На вуличках Старого міста багато продавців всякої всячини: сувенірів, килимів, глечиків, антикваріату. На одній такій розкладці побачила бронзові міні-бюсти Леніна та Сталіна…
А ще звернула увагу, що у Старому місті багато котів. Вони не бездомні, видно, що доглянуті. Вочевидь, це домашні улюбленці місцевих жителів.
Після прогулянки Старим містом ідемо на набережну, до моря. Проходимо через центральну Торгову вулицю. Тут багато магазинів, кав’ярень та ресторанів. Я з самого ранку мрію про горнятко кави. Прошу гіда завести в якусь гарну кав’ярню. Та він мене розчаровує. Виявляється, в Азербайджані кави не люблять, майже не п’ють, тому культури кавувань тут немає. У кав’ярнях кава, звичайно, є, але, по-перше, шалено дорога — капучино коштує 6 манатів, а по-друге, несмачна. Я все-таки купила собі капучино. Що вам сказати?! Несмачна — це м’яко сказано. Шість манатів викинула на вітер, бо пити те, що тут називають капучино, було неможливо.
Натомість в Азербайджані справжній культ чаю. На кожному кроці вивіска «чайхана». Чай подають у маленьких склянках «армуд» грушоподібної форми. Хто був у Туреччині, знає, як вони виглядають. До чаю неодмінно подають традиційні національні десерти — бакинську пахлаву чи варення з білої черешні, інжиру, вишні чи навіть кавуна. І коштує чай «копійки» — лише один манат.
Виходимо на набережну і вдихаємо на повні груди свіже морське повітря. З набережної (засмагати і плавати тут не можна, бо близько до берега працюють нафтові платформи, а пляжі облаштовані за 40 кілометрів від Баку) бачимо величезний флагшток, на якому майорить національний прапор. Виявляється, це найбільший у світі флагшток висотою 162 метри (приблизно з шістнадцятиповерховий будинок), вага 70-метрового прапора — 350 кг! Прапор — особлива гордість Азербайджану. До нього таке ж трепетне ставлення, як і до колишнього президента країни Гейдара Алієва. У багатьох місцях можна побачити прапор та портрет Алієва. Щовечора у кольорах прапора підсвічують світлодіодну поверхню Вогняних веж.
Втомлені, але з купою вражень, повертаємося у готель. Якраз час пік, шалені корки на дорогах. Що неприємно вразило у Баку, то це місцеві водії. Такого хамства та безладу на дорогах давно не зустрічала. Тут діє єдине правило — хто нахабніший, той і правий. Таке враження, що правил дорожнього руху бакинці в очі не бачили. Водій сказав, що їздити по Баку без заспокійливих таблеток не можна. Він кілька разів мав конфліктні ситуації, і ми дивом не потрапили у кілька аварій.
Але смачна вечеря у ресторані, де нас пригощали традиційними національними стравами (азербайджанська кухня налічує щонайменше дві тисячі самодостатніх страв), зняла стрес від їзди містом і стала яскравим фінальним акордом цього насиченого незабутніми враженнями дня у Баку. Чого не бракує азербайджанцям, то це щедрості та гостинності!
Про бакинських чоловіків та національні традиції читайте у наступному тижневику.