Передплата 2025 ВЗ

Людина може стати безсмертною. Але ракові клітини — також безсмертні…

Невдовзі люди зможуть жити по тисячі років. Єдина перепона на шляху до вічного життя — пухлинні клітини

Уже невдовзі люди зможуть прожити… тисячу років і більше! У цьому переконані вчені, що займаються генною інженерією.

Людина помирає, тому що так задумано природою. Людська клітина може поділитися у середньому 50 разів («межа або ліміт Хейфліка»). Потім теломери (кінцеві ділянки лінійної молекули ДНК, які складаються з нуклеотидів, що послідовно повторюються) стають настільки короткими, що вже не можуть передавати інформацію наступному поколінню.

За довжиною теломерних ділянок можна визначити «вік» клітини — чим коротший теломерний «хвіст», тим вона «старша».

Правда, у нервових і м’язових клітин теломерні ділянки не вкорочуються, і, попри це, вони «старіють» та гинуть. Тому питання про те, як «вік» клітини пов’язаний з довжиною теломер, залишається відкритим.

В одному науковці не сумніваються: теломери виконують функцію лічильника клітинних поділів. Чим вони коротші, тим більша кількість поділів відбулася з моменту народження клітини-попередниці.

На верхньому знімку – звичайні клітини людської сітківки. Сині плями вказують на присутність бета-галактозідази – ферменту, який утворюється при старінні. На світлині внизу – клітини того ж віку. Завдяки генній інженерії вони здатні виробити теломеразу, яка запобігає старінню, і тому виглядають юними
На верхньому знімку – звичайні клітини людської сітківки. Сині плями вказують на присутність бета-галактозідази – ферменту, який утворюється при старінні. На світлині внизу – клітини того ж віку. Завдяки генній інженерії вони здатні виробити теломеразу, яка запобігає старінню, і тому виглядають юними

Як пише видання «Наука и жизнь», теломераза — це фермент- «подовжувач». Його функція — добудовувати кінцеві ділянки лінійних молекул ДНК, «пришиваючи» до них нуклеотидні послідовності, що повторюються, — теломери. Клітини, у яких функціонує теломераза (статеві, ракові), — безсмертні. У звичайних (соматичних) клітинах, з яких переважно складається організм, теломераза «не працює», тому теломери при кожному поділі клітини вкорочуються, що у кінцевому результаті призводить до їх загибелі.

У 1997 році американські вчені з університету Колорадо отримали ген теломерази. Їхні колеги з Південно-Західного медичного центру Техаського університету у Далласі вбудували ген теломерази у клітини шкіри, зорового і судинного епітелію людини, де фермент у звичайних умовах «не працює». У генетично модифікованих клітинах теломераза перебувала у «робочому стані» — «пришивала» до кінцевих ділянок ДНК нуклеотидні послідовності, тому довжина теломер від поділу до поділу не змінювалася. У такий спосіб вдалося продовжити життя звичайних клітин людини у півтора раза.

Тож теломераза залишається головним кандидатом на звання еліксиру безсмертя. У той же час цей фермент — один із головних факторів злоякісного переродження клітин. Ракові клітини «безсмертні» тому, що у них «працює» теломераза. Ось чому безсмертя і рак у природі зрівноважують одне одного. Безсмертний організм теоретично може жити вічно, але він неминуче загине від раку.

Щодня на людину впливають сотні факторів, які змінюють генетичну інформацію у клітинах, і з цього моменту вони виходять з-під контролю організму. Ушкоджені таким чином клітини стають атиповими, тобто набувають рис, не характерних для нормальних.

Щодня у нашому організмі мільйони клітин стають атиповими. З віком цей процес пришвидшується. Кожна атипова клітина може перетворитися на ракову.

Дефектних клітин організм позбувається з допомогою системи захисту — апоптозу (запрограмованої смерті клітин). Перед тим робить спроби відновити їх з допомогою системи репарації. Якщо канцероген продовжує впливати на організм, а система протипухлинного захисту працює з порушеннями, — утворюється пухлина.

Читайте також
Війна і «Мир»: чому почастішали удари держави-терориста по Закарпаттю
14.12.2024
Війна і «Мир»: чому почастішали удари держави-терориста по Закарпаттю

Закарпаття, відоме своїм спокоєм і максимальною близькістю до Європи та віддаленістю від лінії фронту впродовж останнього місяця двічі стало мішенню російської агресії. За неповні три роки повномасштабного вторгнення 13 грудня відбулася загалом третя ракетна атака на Закарпаття. Ці удари, на перший погляд, здаються хаотичними. Однак, ми дослідили, що за ними стоїть чітка стратегія терору, що має на меті не лише деморалізувати Україну, але й завдати шкоди прикордонним державам ЄС