Передплата 2025 «Добра кухня»

Має чубчик — тому й гренадерка!

Припасений на зиму корм ця запаслива пташка обмотує павутинками

Очікуючи автобуса, помітив, як біля мене на ясен вихором приземлилася зграйка якихось надзвичайно жвавих птахів. Щебетали на всі заставки, видаючи звуки «Ци-трр, ци-трр, ци-тр-ри!», яких досі не чув. У пошуках корму обстежували кожну гілку і, знайшовши його, вправно розправлялися з насінинами. Але найбільше приваблювали ці пернаті своїми «ірокезами» — чубчиками на голові.

І звідки такі екзоти взялися у нас посе­ред зими? Заглянув в орнітологічні до­відники, і вони підказали, що бачив я синиць чубатих. А ще їх називають гре­надерками — бо надто вже їхні голови на­гадують головні убори елітних піхотинців ХVII-XVIII століть. Як на мене, у цих гре­надерок мало подібного зі звичайними жовтобокими синичками, більше вони схожі на папужок. Не так виглядають, не так співають. Тримаються не окремо, а «колективом»…

Виявляється, живуть чубаті синички зазвичай у хвойних лісах, у наших краях — у Карпатах. Харчуються взимку насінням дерев і бур‘янів, а влітку полюють на тих же жучків, гусениць, попелиць, павуків, за якими ганяються традиційні синички. Є, правда, у них одна особливість: з літа-осені роблять собі запаси на зиму. Упій­ману комашку засовують у лишайник на дереві, а щоб вона звідти не випала, об­мотують павутинками.

До речі, лишайником і знайде­ною шерстю гренадерки вистелю­ють свої гнізда, які починають будува­ти у кінці березня. Залюбки роблять свої оселі, самотужки видовбуючи їх у трухлявих деревах. А якщо кому лінь, за­ймають «квартири», що їх «збудували» дятли.